25. kolo – analiza suđenja: Istra 1961 – Hajduk 1:1

Ocjene suca:
Slobodna Dalmacija mdash; 5
Glas Istre mdash; 6

Prvi dojam
Vrlo loše suđenje svih sudaca. Jović je čak u dijelu 2. poluvremena potpuno izgubio kontrolu nad utakmicom.

Analiza detalja
5. min mdash; Guranje s leđa bez lopte. Jović gleda i ne reagira. Ambrinac isto gleda. Događaj je ispred klupa pa jasno vide i treneri. Ovo je za opomenu igraču Istre.

19. min mdash; igranje rukom i još udaranje lopte dalje od mjesta prekida. Nova opomena koja nije dosuđena.

20. min mdash; Gulan je pogrešno dosudio zaleđe. Ovdje je bitno naglasiti da odluku otežava kretanje obrambenog igrača i napadača u suprotnom smjeru pa se u djeliću sekunde stvori velika razlika u poziciji. Olakotna je okolnost što su svi akteri na suprotnoj strani terena pa su sucu u istom vidnom polju. Bez obzira ne navedeno, ovakve situacije prvoligaški suci trebaju s lakoćom rješavati.

28. min mdash; Jozinović udara loptu dalje od mjesta prekida i prolazi bez opomene. Jović se drži kriterija, makar lošeg.

37. min mdash; kazneni udarac. Ispravno nije prekidao akciju zbog sudara Bradarića i Stipice. Prekršaj je klasična situacija gdje napadač provocira kontakt. Nižić je ranije postavio nogu kako bi blokirao udarac a napadač koristi situaciju i baca se. I ne samo da je Nižić blokirao udarac nego je i gurnuo loptu prema naprijed, što se jasno vidi po smjeru kretanja lopte. Jović je jako blizu i ima odličan pogled na situaciju, a zašto je dosudio kazneni udarac zna sam. Bit ću blag pa ću reći da je moguće da je “potegao” svirak jer je nekad jednostavno ruka brža. Kasnije se pokazalo da je ova odluka bitno utjecala na smjer utakmice.
Žuti Maloči zbog napucavanja lopte je u redu.
Pretpostavljam da je Stipica dobio žuti jer je poticao navijače na vrijeđanje. Odluka je ispravna, ali je pitanje kriterija. To se dogovara na seminarima pred sezonu koliko se i u kojoj mjeri primjenjuje.

45.+1 min mdash; Igrač Istre povlači Maglicu rukama i on u padu sapliće drugog igrača Istre. Jović dosuđuje prekršaj za Istru umjesto za Hajduk.

45.+4 mdash; Gulan nije u liniji i ima iskrivljen kut gledanja na situaciju. Krivo prosuđuje još jedno zaleđe.

52. min mdash; Vrabec krivo procjenjuje zaleđe Maglice.

53. min mdash; Gulan nastavlja u istom ritmu. Još jedna kriva procjena zaleđa.

55. min mdash; žuti Nižiću. Prestroga odluka jer Nižić kontrolira loptu i nema potrebe laktom graditi svoj skok. Igrač Istre je naletio u duel bez ikakvog izgleda da igra loptom. Situacija je više glavom u lakat nego laktom u glavu.

57. min mdash; Vučko ide na nogu Anđelkoviću i Jović svira prekršaj. Klasičan start za žuti karton. Dodatna otegotna okolnost Joviću je što je 2 minute ranije opomenuo Nižića pa je i pitanje kriterija.

58. min mdash; klasičan kazneni udarac uz isključenje vratara. Kao primjer imamo nedavnu situaciju s utakmice Arsenal mdash; Bayern u LP. U ovakvim se situacijama vidi može li netko biti sudac ili ne. Jović je sigurno svjestan kakav je kazneni udarac dosudio i sad treba dosuditi drugi i još isključiti vratara. Za to treba imati “ono nešto”. Nakon ove greške Jović je potpuno izgubio kontrolu nad utakmicom. Zato sam naglasio da mu je odluka iz 37. minute utjecala na smjer utakmice.
Da se ne zaboravi: pitanje je koja je uloga Bertola na utakmici?! Bilo bi odlično kad bi mogli čuti komunikaciju između sudaca.

64. min mdash; prekršaj Maglice dosudio je pomoćnik Vrabec. Prekršaja nije bilo jer je igrač Istre krivo procijenio ulazak u duel. Maglica je zastao i obrambeni je igrač utrčao “u prazno”. Prilično je nezgodno glavnom sucu pustiti igru kad pomoćnik maše. Da to napravi pa još bude i gol u nastavku akcije, sigurno će ga “razapeti”. Ovako je pokriven alibi prekršajem u napadu. Žuti karton Maglici zbog reakcije je u redu jer je Jović uvjeren da je prekršaja bilo. Vjeruje pomoćniku.
Tu bih se osvrnuo na igru Radonjića tijekom cijele utakmice. Jović mu je sudio, ako sam dobro izbrojao, 4 prekršaja. Koliko je ovakvih startova imao Radonjić u odnosu na obrambene igrače Hajduka, a koji nisu okarakterizirani kao prekršaj?

65. min mdash; Isključenje Tudora. Na osnovu snimke ne možemo znati što se dogodilo, ali kad se izgube konci, onda se odluke pokrivaju kartonima.

65. min mdash; ispravna odluka. I Tomić i napadač idu na loptu i stižu istovremeno. Nema namjere za ozljedom vratara.

69. min mdash; prekršaj Istre u napadu. Ovu sam situaciju izdvojio jer Jović nije pustio prednost. Inače nema potrebe za prednost kod kaznenog prostora, ali ovdje je prednost bila očita. Jović odmah svira, čime pokazuje nesigurnost. Kad je igra u prekidu ne može se ništa loše dogoditi po njega.

83. min mdash; Jović dozvoljava da se prekršaj izvede nekoliko metara naprijed u odnosu na mjesto prekršaja. Istra iz tog napada ima lijepu priliku. Često smo svjedoci kad HNL suci inzistiraju na mjestu prekršaja oko centra kad nema potrebe. Opet pitanje usklađenosti kriterija i što rade na seminarima.
Duh pravila nogometne igre kaže da je momčad nad kojom je počinjen prekršaj oštećena pa je ne treba kažnjavati dodatno i postavljanjem lopte baš u centimetar na mjesto gdje je počinjen prekršaj. Osim toga, momčad koja se brani dobije dodatno vrijeme za postavljanje. Ovih nekoliko metara ipak je malo previše za progledati kroz prste napadačima.

86. min mdash; Igrač istre natrčava na Milovića koji nema nikakvu namjeru učiniti prekršaj. Jović je opet u problemu jer mu pomoćnik maše i mora potvrditi odluku. Nogomet je “muška” igra i ovakve se situacije ne sviraju kao prekršaj. Usporedite ovo s nekim od duela u Premiershipu.

88. min mdash; lakat u glavu Pašalića bez kartona. Nižić je za manje bio opomenut.

93. min mdash; Tomić gazi na crtu kaznenog prostora s loptom u rukama. Je li lopta bila van kaznenog prostora cijelim obujmom, zaista je teško procijeniti iz kuta koji nudi snimak. U slučaju da je, sudac bi trebao dosuditi slobodni udarac za Istru bez žutog Tomiću.

Izdvojeno
76. min mdash; Ozlijeđeni igrač ušeta u teren i legne. Jović dozvoljava ukazivanje pomoći u terenu. Ako igrač može ozlijeđen ušetati u teren, onda može isto tako i izaći van. Ispravna bi odluka bila opomenuti igrača, uputiti liječničku ekipu da mu pomoć pruži van terena i nadoknaditi izgubljeno vrijeme. Ne zaboravite da 3 suca trebaju imati ovu situaciju pod kontrolom. Ulazak liječnika u teren Jović nije dopustio i trebao ih je isključiti. Kad taj standard budemo imali u HNLu, imat ćemo i prosjek od 10.000 gledatelja po utakmici.

Nadoknada vremena. Jović je prvo poluvrijeme produžio 5 minuta zbog prekida kod kaznenog udarca. Nije uopće nadoknadio izmjenu Stipice koja se dogodila pri kraju same nadoknade. Drugo je poluvrijeme nadoknadio 3 minute. Obično se računa najmanje 30 sekundi po izmjeni i na to se dodaju prekidi. Sam prekid iz 76. minute trajao je minutu, a bilo ih je još (npr. isključenje Tudora). Minimalna nadoknada u 2. Poluvremenu trebala je biti 5 minuta. Smatram da skraćivanjem igre Jović nije htio nikoga oštetiti, već samo pobjeći u svlačionicu što prije.

Završna ocjena mdash; 1
Svojim je odlukama Jović utjecao na rezultat. Oštetio je obje ekipe za kazneni udarac. Imao je različit kriterij kod prosuđivanja prekršaja i dodjeljivanja disciplinskih mjera (kartona). Nepisano je pravilo da sudac ne može dodijeliti 9 žutih kartona, a da ne dodijeli makar jedan crveni. Ukupno je dosudio 35 prekršaja od čega 20 u 2. poluvremenu. Kad se zbroje ostali prekidi, Jović je ostavio vrlo malo prostora za igru.
Pomoćnici su također bili loši tako da je sve skupa bilo negledljivo. Imali su sreću što se treneri obiju ekipa međusobno uvažavaju, inače je sve vrlo lako moglo eskalirati u nekoliko tučnjava na terenu u tijeku utakmice.

Jović je odnedavno naš novi međunarodni sudac. Ako ste se ikad zapitali zašto država čija reprezentacija redovito nastupa na velikim natjecanjima nema i svoje suce predstavnike, odgovor ste mogli vidjeti sinoć.