26. kolo – analiza suđenja: Dinamo-Istra 1961 6:0

U ovoj ”Sudačkoj nadoknadi” pratili smo mladog i perspektivnog suca Tihomira Pejina, odnedavno nositelja FIFA znaka.

Dodjeljeno mu je vođenje prve i šestoplasirane momčadi prvenstva, što bi se u nekim ligama okarakteriziralo kao jačom utakmicom, ovdje se očekivala lagana, jednosmjerna utakmica, a pojam je pojačavala i statistika Istre u Maksimiru kontra Dinama, kao izostanak nekih važnijih igrača u sastavu gostiju.
Kako se vidjelo po konačnom rezultatu, utakmica je zaista bila takva, pa ju možemo okarakterizirati laganom za suđenje, bez pritiska, što je vrlo važna činjenica za svakog suca i njegovu psihološku pripremu utakmice.

Unatoč činjenici što je utakmica bila lagana za suđenje, izdvojili smo neke detalje iz utakmice, a većina njih je edukativnog karaktera kako za suce, tako i za gledatelje.

1. minuta (centrašut sa lijeva u kp istre, moguće igranje rukom i kazneni udarac za Dinamo)
Pejin je vrlo blizu mjesta događaja, pokazuje kako po njemu nema elemenata za kazneni udarac, iako da ga je pokazao također ne bi pogriješio (napomena mdash; upravo zbog ovakvih situacija obrambeni igrači često startaju sa rukama na leđima)

9. na 10 minutu (9:00) odlična procjena 2. pomoćnog suca, nema zaleđa

25. minuta mdash; zaleđe Havojića
Vrlo teško za procjeniti, ali u ovakvim situacijama daje se prednost napadaču

28. minuta mdash; GOL Čopa
Gol je neregularan, trebalo ga je poništiti zbog zaleđa jer je upućenu Čopovu loptu zadnji dirao Fernandez
Napomena mdash; vrlo teško je bilo vidjeti ijednom sucu da je zapravo Fernandez igrao zadnji, stoga ovo sucima ne bi uzimao za veliku grešku

41. minuta mdash; dosuđeno zaleđe Soudanija
Greška 2. pomoćnog suca u vrlo izglednoj šansi za gol domaćina

58. minuta mdash; suđeno zaleđe Soudaniju
Greška 1. pomoćnog suca u izglednoj šansi za gol

82. minuta mdash; kontakt na woonu (81:47), ništa nije suđeno
Minimalan kontakt na Woonu, Pejin je u blizini i procjenjuje da kontakt nije dovoljan za prekršaj, svojim govorom tijela Woonu pokazuje da se digne i tu nema potrebe za opomenu za simuliranje

ZA EDUKACIJU (na kraju priloga)

7:01, 02 mdash; aut za istru
Pomoćni sudac ispravno čeka odluku glavnog suca jer je ovaj u boljoj poziciji za vidjeti koga je lopta zadnje dirala
Nakon što je glavni pokazao, pomoćni slijedi njegovu odluku
Odličan primjer suradnje među sucima

13. minuta mdash; Pejin pušta prednost nakon prekršaja na Jou
Odličnu puštena prednost u vrlo obećavajućoj kontri gostiju, gdje nakon što je lopta izašla van terena, u prvom prekidu, naknadno pokazuje opomenu Brozoviću

EDUKACIJA ZALEĐA

22. minuta (21:40) mdash; zaleđe soudanija
Odličan primjer gdje se igrač nalazi u poziciji zaleđa, a potom se iz te pozicije vraća po loptu

23. minuta mdash; zaleđe Čopa
Primjer gdje igrač koristi svoju stečenu prednost nakon udarca na gol od strane svog suigrača

32. minuta mdash; nema zaleđa Čopa
Napadač iako u poziciji zaleđa loptu dobiva od obrambenog igrača, nema zaleđa

85. minuta mdash; zaleđe soudanija
Odličan primjer gdje je igrač ispred igrane lopte i svoga suigrača, ispravna odluka

ZAKLJUČAK:
Utakmica je bila lagana za suđenje, i zbog te činjenice i ocjena ne može biti previsoka, iako je sudac opravdao svoj rejting i nedavno stečeno zvanje FIFA suca.
Izvrsno fizički pripremljen, uvijek u blizini mjesta događaja, i odlično surađuje sa pomoćnicima.
Sa nekoliko puštenih prednosti pokazuje kako ima osjećaj za igru, i ujednačen kriterij pri dosuđivanju prekršaja.
Pomoćni suci imali nekoliko izvrsnih procjena, ali i dvije veće greške koje na kraju nisu imali većeg utjecaja na konačnog pobjednika utakmice.
Ukupno gledajući, s obzirom na utakmicu i njen razvoj, jer vrlo rano riješeno pitanje pobjednika, suđenje je bilo dobro do vrlo dobro.