Real i Sevilla preokretima do bodova, Barca na Messijev pogon (VIDEO)

Pogled s Pirineja

Kakvo ludo kolo smo vidjeli ovaj tjedan u Španjolskoj, bilo je tu svega, čak pet crvenih kartona, preokreta, promašenih kaznenih udaraca, ma sve što upravo nogomet čini drugom sporednom stvari na ovom planetu. Najveći iskorak je napravila Barca s pobjedom na Vicente Calderonu….

Atletico Madrid – Barcelona 1:2 (Godin 70/Rafinha 64, Messi 86)

Niti nakon jedanaest pokušaja Diego Simeone ne može da pobjedi Katalonskog diva u La Ligi. Da stvar bude gora stvarno je u par navrata bio centimetrima od pobjede, ali uvijek se ukaže njegov sunarodnjak Messi i sve mu račune pobrka. S ovim razvojem situacije sada je sasvim jasno da Atletico ne može sanjati titulu ove godine, čime se sve karte bacaju na Ligu prvaka kako bi se u zadnjoj sezoni Vicente Calderona oproštaj napravio s trofejem.

Sam razvoj utakmice nije sugerirao da će iti jedna momčad pobijediti, susret je bio tvrd i isto tako Barcelona nije dominirala posjedom, kao ni Atletico šansama. Drugo poluvrijeme su se ipak karte otvorile i počelo se igrati mnogo odlučnije, gdje su gosti zadali prvi udarac. Domaćin se brzo vratio, ali uzalud kad je tu opet Messi da povedene Blaugranu na vrh tablice Primere. Iskreno, da je domaćin pobijedio, isto ne bi bilo iznenađenje, jer jednostavno utakmica je bila biti ili ne biti za oba stratega, pri čemu neriješen ishod nikome nije odgovarao.

Nakon same utakmice na presici je Simeone rekao da njegova momčad jednostavno nije pokazala kvalitetu u odlučujućim trenucima i nije prihvatio činjenicu da se momčad potrošila na gostovanju u Leverkusenu. Poraz je prihvatio u nadanju da neće utjecati na moral svlačionice. Jedna stvar je pozitivna, a to je povratak Slovenca Oblaka na gol, jer njegove obrane itekako puno znače Atleticu.

Kod Barce je sunce zasjalo nakon par tmurnih tjedana, gdje su izgubili od PSG-a i muku mučili s Leganésom. Luis Enrique ovdje ipak nije imao glavnu već po tko zna koji put, Lionel Messi. Fantastični Argentinac nastavlja oduševljavati sve ljubitelje nogometa sa svojim vrhunskim predstavama, posebice protiv Atletica, kojemu je sada zabio najviše golova od svih ostalih španjolskih klubova (21 pogodak). Katalonci su sada u igri za La Ligu i čeka nas prava drama do kraja prvenstva. Također smatram da pokušaj stizanja PSG nije nemoguć, jer kad Leo igra, igra i Barca.

All Goals & highlights HD – Atletico Madrid 1-2… by Live1Goals

Od naših treba istaknuti Šimu Vrsaljka, koji se odlično nosio s Neymarom, i prilično je dobro uštopao Brazilca. Ivan Rakitić je tek ušao u nastavku kada je zamijenio Iniestu. Vrsaljko je imao velikih problema na početku sezone, da bi danas skroz istisnuo Juanfrana. Smatram da su pred njim tek prave utakmice u kojima će rasti i napredovati.

Betis – Sevilla 1:2 (Durmisi 36/ Mercado 56, Iborra 76)

Još jedna velika pobjeda Sampaolija, koji po tko zna koji put nosi puni plijen, a da zapravo igrom to baš i nije zaslužio. Iskreno ne mogu se prestati diviti mentalnoj snazi ove momčadi, koja je vođena s trenerom koji nema ni punu godinu staža u klubu. Zapravo je jasno da tu nema velike filozofije, jer kad vojska sluša sposobnog vojskovođu pobjeda je realan ishod. Nema smisla se ponavljati i ponovno govoriti o fantastičnoj anticipaciji ćelavog Argentinca na klupi Seville, koji se svaku sekundu u susretu pravovremeno uvijek reagira. Koliko su igrači ga prihvatili, govori činjenica da jedan kapetan Iborra bez naknadnih trzavica u svlačionici vrlo lako može ne početi utakmicu od prve minute.

Utakmica je imala dva lica, jer domaćini su iskoristili poguranac od domaćih navijača i tako mnogo bolje ušli u susret, te tako došli do vodstva u prvom poluvremenu. Nastavak je ponudio mnogo bolje goste, koji nisu uspjeli skroz se nametnuti, ali su iskoristili uigranost tijekom prekida i tako došli do potpunog preokreta. Domaćini mogu itekako žaliti, jer branjenje prekida je jedna od osnovnih stvari koje svaki trener treba postaviti kvalitetno. S obzirom na to da su daleko od zone ispadanja, sada je idealno da se za sljedeću sezonu spremi obrana za prekide.

Sevilla odlično gura u prvenstvu i već sada se vidi da će ključna utakmica biti na Nou Campu s Barcelonom, jer pobjedom na Nou Campu bi itekako njihova afirmacija kao legitimnog kandidata za naslov bila prihvaćena od strane medija. Stvarno ne vidim limit ove momčadi, jer toliko su žilavi, da jednostavno uvijek nađu način kako izbjeći smetnje na putu ka vrhu.

Villarreal – Real Madrid 2:3 (Trigueros 50, Bakambu 56/Bale 64, Ronaldo (p) 74, Morata 83)

Prije nego što se dotaknem susreta na El Madrigalu opisat ću u jednoj rečenici nastup Reala na Mestalli preko tjedna. Varane poklonio pobjedu Šišmišima. Koliko je loše odigrao mladi Francuz govori činjenica da ga je Zidane morao izvaditi u drugom poluvremenu, jer je dolazio u napast ponovno pokloniti gol suparniku. Sama igra Reala nažalost nije bila na nivou i jednostavno su morali bolje, jer primiti dva gola u prvih deset minuta je nedopustivo i za momčad koja se bori za opstanak.

Tako nakon kriminalne predstave na Mestalli, uslijedilo je još kriminalnija predstava na El Madrigalu u prvih sat vremena. Madriđani su bili dva gola u zaostatku i naprijed su imali sterilnog Benzemu i Ronalda, kojeg nije imao tko da proigra. Ulaskom Isca Zidane je povezao redove i ubrzo smanjio prednost domaćina, da bi uslijedio kontroverzni penal, gdje lopta nekako čudno pogađa Bruna u ruku. Domaćini su prosvjedovali, najviše igrači s klupe, koji su čak pobrali dva žuta kartona. Ronaldo je bio miran i ušlo se u zadnjih 15 minuta susreta s neriješenim rezultatom. Onda na scenu stupa super zamjena Morata, koji zabija za pobjedu, svega sedam minuta prije kraja. Domaćin se nije uspio oporaviti od šoka.

La Liga | Villarreal 2-3 Real Madrid | Video… by dresinesto

Navijači Žute podmornice itekako imaju za čim žaliti, praktički su imali 6 bodova na kontu u domaćim mečevima s Barcom i Realom (ako bi gledali do 83 minute), da bi na kraju završili na mršavom jednom bodu. Veseli pogodak Bakambua, kojega Željko Vela nikako ne uspijeva izgovoriti točno dva puta u nizu, te tako pokazuje obrise lanjske forme kad je nosio sam momčad s El Madrigala.

Zidane se još jednom provukao, ali sigurno nije očekivao da će se ovako provesti na zadnja dva gostovanja u ovom tjednu. Jako je malo falilo da kompletno prospe svu prednost koju je gradio zadnjih dvadeset kola. Momčad je zdrava, i slijedi domaći dvoboj, gdje ćemo sigurno vidjeti nove rotacije u momčadi. Što se tiče Hrvata, Modrić je bio standardan u oba susreta, dok je Kovačić grijao klupu.

Las Palmas – Real Sociedad 0:1 (X. Prieto 74)

Ovaj susret se može najbolje opisati kroz onu staru narodnu izreku o mlijeku, gdje ti je džaba koliko ti krava daje mlijeka kada ga ti cijelog proliješ. Žuti s otoka su cijelu utakmicu dobro stajali i stvarali šanse i bili su mnogo bliži pogotku nego gosti, ali onda pred sam kraj utakmice golman domaćina poklanja loptu Xabi Prietu, i tako Bask lagano stavlja loptu u praznu mrežu. Od naših nastupio je Halilović u zadnjih 15 minuta, dok Livaja nije bio ni na klupi, radi ozljede mišića.

Gosti su se tako provukli i iskoristili poraz Atletica od Barce i tako se poravnali s Madriđanima u borbi za 4. mjesto, zadnje mjesto koje vodi u Ligu prvaka. Sve u svemu ostaje nam vidjeti hoće li uporni Baski uspjeti pratiti ludi ritam, posebice kada se zna da i Villarreal nije za otpisati još

Sporting Gijón – Celta Vigo 1:1 (Gomez (p) 49/ Aspas 75)

Domaćini su se itekako digli i odigrali opet kvalitetan susret i jako dobro parirali Celti. Momčad iz Galicije je u četvrtak kasno navečer igrala produžetke u Europa ligi na gostovanju u Ukrajini i sve osim poraza za njih je uspjeh. Gol spasa za goste je zabio Aspas, koji izveo fantastičan slobodan udarac (provukao loptu ispod živog zida). Za domaćine je nastupio Čop, svega zadnjih pet minuta, dok je Traore opet pogodilo vratnicu i tako nastavio golgetersku sušu na domaćem terenu.

Athletic Bilbao – Granada 3:1 (Susaeta 11, Leuke 33, San Jose 69/ Carcela 14)

Apsolutna dominacija domaćina u susretu s davljenikom Granadom. Momčad iz Bilbaa je bila bolja u svim segmentima igre i zasluženo slavili. Problem predstavlja ozljeda stopala Aduriza, koji nikako ne uspijeva povezati par utakmica u kontinuitetu, očito godine čine svoje. Granada je nažalost još jednom sama sebe pobijedila, jer nisu toliko loše stajali u prvih dvadeset minuta, ali slijedile su crne rupe, koje očito nisu mogle proći nekažnjeno. Nažalost, bljesak protiv Betisa neće biti dovoljan, momčad će morati u kontinuitetu osvajati bodove ako misle osigurati spas.

Espanyol – Osasuna 3:0 (Caicedo 17, Jurado 46, Moreno 90+1)

Nakon utakmice u Kataloniji, s velikom sigurnošću se može reći da je Osasuna prvi putnik u Segundu. Domaćini jednostavno nisu imali milosti, iako je u početku izgledalo da bi mogli biti, jer su promašili kazneni udarac u prvom poluvremenu. Gosti su od 27. minute bili s igračem manje, čime je ova misija osvajanja boda postala nemoguća. Ovom pobjedom Espanyol se totalno stabilizirao u sredini tablice i sigurno je da će ova sezona biti proglašena uspješnom.

Eibar – Malaga 3:0 (Adrian 43, (p) 50, Enrich 52)

Mala baskijska momčad nastavlja niza pobjede na domaćem terenu, čime su došli do osme domaće pobjede u 13 ovosezonskih dvoboja u La Ligi. Ovim su peti domaćin po uspješnosti, što je veliki uspjeh, posebice kada se zna da je jedna Barca iza njih. Gosti tako su produljili niz svoj od 13. utakmica bez pobjede na gostujućem travnjaku. Momčad iz Andaluzije nikako ne uspjevaju povezati par dobrih rezultata, što i nije čudo, jer ipak je ekipa sastavljena od mladih igrača, koji bi se trebali tek afirmirati u ovoj momčadi.

Alaves – Valencia 2:1 (Ibai 78, Katai 86/ Soler 70)

Još jedna u nizu utakmica u ovom kolu gdje smo vidjeli kompletan obrat, samo ovog puta je domaćin bio dobitnik svih bodova. Ovom pobjedom momčad iz Baskije nastavlja odrađivati ovaj dio sezone, jer zapravo sve su oči uprte u finale Kupa kralja s Barcelonom. Bitno je zadržati ritam kvalitetnih igara, kako ne bi ispali iz forme prvotimci. S druge strane Valencia je dobro stajala te se činilo da će nakon pobjede nad Realom i ovdje doći do novih bodova, na kraju ipak nisu imali sreće, koju su donekle ispucali u prethodnom meču.

Leganés – Deportivo 4:0 (Szymanowski 19, Mantovani 30, Lopez 81, Bueno 90+1)

Za kraj sam ostavio momčad iz predgrađa Madrida, jer su napokon došli do pobjede i to kakve. Vrlo uvjerljiva pobjeda , koja im je trebala tko žednom čovjeku čaša vode. Ovom pobjedom su sada preskočili Deportivo i tako napravili tampon zonu između sebe i zone za ispadanje. Interesantno je da momčad Leganésa ima daleko najlošiji napad, s ova četiri pogotka su došli tek na 20 golova ove sezone.

Eto ti ga na, i još jedno kolo Primere je iza nas gdje smo uživali u raznim preokretima i velikom broju crvenih kartona, čak pet komada. Sve nam ovo govori da ulazimo u završni dio sezone i još mnogo toga nas čeka. Sada je sigurno da je prva trojka će odlučivati o prvaku, jer bodovno su ostali jako puno zaostali. Novo kolo počelo je danas, pa nećemo raditi najavu, već samo analizu kola opet u petak, a do tada uživajte u najgolovima 24. kola.