Analiza kola: Teška povreda Torresa, Enrique se oprašta od Barce, dok Sevilla “gura” Real posustaje (VIDEO)

Pogled s Pirineja

25. kolo donijelo nam je jako puno događaja, od kojih se ne ističu rezultati već teška povreda Fernanda Torresa u La Coruñi, kao i odlazak Luis Enriquea s klupe Barcelone na kraju sezone.

Real Madrid – Las Palmas 3:3 (Isco 8, Ronaldo (p) 86, 89/Tanausu 10, Viera (p) 56, Boateng 59)

Da ipak krenemo s događanjima sa zelenih travnjaka počnimo s analizom susreta Reala i Las Palmasa, gdje smo vidjeli odličan susret iz aspekta neutralnog simpatizera ove igre. Real je krenuo odlično, poveo u ranoj fazi golom Isca, kojeg je proigrao Kovačić s okomitim pasom koji para obranu kao sjekira maslac. Očito su već u glavama određeni igrači Reala mislili da je stvar gotova, jer gosti su pokazali svoje zube i vrlo brzo poravnali preko Tanausua. Nakon toga Real je stvorio par izglednih prilika do poluvremena, ali ih nisu uspjeli realizirati ili kad bi ih realizirali, pomoćnik bi digao zastavicu.

I onda dolazi drugo poluvrijeme, koje je doslovno bilo kao vožnja na super brzom vlaku smrti u lunaparku. Prvo Bale radi prekršaj za crveni karton, ali sudac se smilovao i daje mu samo žuti (očita namjera da s leđa pokosi protivnika), ali Velšanin ne staje tu već kreće u fizički obračun, nakon koje gostujući igrač pada i naravno sudac nema milosti i mora vaditi crveni Baleu. Smatram da će Bale biti kažnjen više od jedne utakmice, i to po mom mišljenju potpuno zasluženo, jer frustracije se ne liječe na protivničkim igračima.

Utakmica se kompletno otvorila, ali budalaštine igrača Reala ne staju, slijedi golmanska parada Ramosa u vlastitom kaznenom prostoru, gdje praktički ni slijepac ne bi mogao ostati nijem. Viera je penal pucao po sredini vrata, ali samo pukom srećom ga je zabio, jer Navas je obranio udarac, no lopta se ipak odbila u gol. Kasnije slijedi nova budalaština, ovaj put je izvodi Navas koji izlazi iz svog prostora te ga Boateng šalje u prazno i laganini posprema za 1:3. Pola sata do kraja, dva gola prednosti i igrač više, je li više došlo vrijeme da Las Palmas prvi put u svojoj povijesti slavi na Santiago Bernabeu?

Ipak ne, na kraju se ukazao Cristiano i s dva pogotka vratio utakmicu u egal, naravno da je jedan od dva bio iz penala. Real je cijelo drugo poluvrijeme igrao na sve ili ništa, kad dodate da je Morata zabio hat trick iz ofsajda, onda slobodno možemo reći da smo gledali fantastičnu utakmicu sa skoro 40 pokušaja, od kojih je 15 bilo udaraca u okvir.

Real nastavlja s rotiranjem momčadi, ali očito je da stroj kašljuca, posebice kada nema ulja, tj. Luke Modrića. Glavna karika sredine je očito načeta i Zidane Modrića mora čuvati za kraj sezone, ako misli nešto osvojiti. Od ostalih praktički nitko nije u jako dobroj formi, već prije obratno, Kroos puno griješi, a Benzema ne može pogoditi niti zicer s 10 metara. Zidane je sigurno zabrinut jer slijedi vruće gostovanje kod Eibara i Luka će morati od prve minute.

Gosti, kao većina momčadi koja dođe na Bernabeu, nisu uspjeli uzeti ponuđeno. Moram reći da je Realovo dijete Jesé zapravo najveći krivac zbog ne osvajanja tri boda, dečko se našao barem u 10 izglednih šansi, ali jednostavno niti jednom nije poentirao, kasnije je i naš Halilović ušao i isto tako očajno reagirao u protivničkom šesnaestercu. Na kraju Otočani mogu itekako biti zadovoljni, jer u dvobojima s Realom ostaju ne poraženi, doma su također remizirali (2:2).

Barcelona – Sporting Gijón 6:1 (Messi 9, Rodriguez (ag) 11, Suarez 27, Alcácer 49, Neymar 65, Rakitić 87/ Castro 21)

Iskreno ne znam kada je Nou Camp bio slabije posjećen od ove utakmice, jer 56 000 navijača je daleko ispod prosjeka Katalonskog diva (netko će reći da se susret igrao prilično rano). Ovo prvo spominjem jer se stvarno imalo što vidjeti, raspoloženi trojac MSN  priredio je fantastičnu predstavu navijačima svojim, od pasova do prekrasnih golova, posebice slobodnjak Neymara. Gosti praktički nisu imali šanse, iako su pokušali, ali sve je to bilo nedovoljno.

Na kraju je Luis Enrique do 60. minute već izvadio Suareza i Messija, i tada je jasno postalo da su već počele pripreme za PSG, iako ih čeka težak protivnik u nedjelju kada im dolazi Celta Vigo. Gosti se praktički nemaju što žaliti, što prije zaboraviti doživljeno i okrenuti se susretima gdje imaju mnogo bolje šanse za skupljati neophodnih bodova za opstanak.

Sva događanja na travnjaku pala su u zaborav nakon konferencije za novinare na kojoj je Luis Enrique objavio da od sljedeće sezone neće biti više trener Barcelone. Nekima šok, a meni baš i ne, jer jednostavno pritisak koji se stvara prema njemu od uprave, novinara, pa čak i svlačionice je očito postao prevelik. Poučen iskustvom gdje je Guardiola praktički pregorio kao stara žarulja u podrumu, Lucho (nadimak Lusa Enriquea) je ipak na vrijeme donio svoju odluku. Smatram da ovo može iskoristiti kao dodatan motiv za momčad, iako očito određenima baš i nije toliko stalo do temperamentnog Asturijca.

Današnji nogomet se ponaša kao jedan veliki proždrljivac, koji trpa sve u sebe, od emocija pa do određenih pravila ponašanja unutar hijerarhije. Današnji nogomet, kojeg razvijaju UEFA i FIFA zapravo je postao čista tvornica novca, gdje sentiment nema mjesta, a glavnu riječ vode nekakvi menadžeri/agenti koji zastupaju interese nogometaša i samo gledaju okrenuti lovu preko imena više i manje uspješnih sportaša.

Da ne duljim, Luis Enrique je imao jako težak zadatak, posebice kada je naslijedio Tatu Martina, koji nije ništa osvojio. Lucho je osvojio osam od devet natjecanja u kojima je nastupio, i trenutno je u igri za još dva od tri. Zašto ovako učinkoviti treneri danas nemaju potporu kod uprave ostaje misterij kojeg nogometni romantici iz prošlog stoljeća vjerojatno nikad neće prihvatiti i razumjeti.

Sevilla – Athletic Bilbao 1:0 (Iborra 14)

Da nogometne romantike iz prošlog stoljeća još ima, pokazuje nam upravo momčad Seville, koja je došla do četvrte uzastopne pobjede na svom Sanchez Pizjuanu protiv Athletic Bilbaa. Još jedna neuvjerljiva predstava, ali koga briga kad su tu tri boda. Sampaoli je opet morao rotirati, jer su čak tri igrača propustila susret zbog kartona, te probuditi još jednog realizatora, Ben Yedder već jako dugo nije zabio.

Domaćini su jako dobro ušli u susret i izborili kazneni udarac, koji Crnogorac Jovetić ne uspijeva realizirati, ali tu je kapetan Iborra koji posprema odbijanac. U prvih 15 minuta susreta Andalužani su mogli glatko voditi s dva tri gola prednosti, ali gostujući vratar Iraizoz je bio odličan. Gosti su došli do zraka i odmah pokazali da neće biti lagan zalogaj gostima. Drugo poluvrijeme je bilo potpuno otvoreno gdje praktički su obje momčadi tražile pogodak, no vratari su bili na visini zadatka.

Gosti najviše mogu žaliti što su ponovno pokazali jako lošu realizaciju na gostovanju. Da budemo točni, Baski su zadnji pogodak postigli 28. studenog prošle godine u porazu od Las Palmasa. Tako da suša traje već pet utakmica u nizu i to je jako zabrinjavajući podatak za momčad koja se bori za euro pozicije. Da stvar bude još gora, trener Valverde je postao jedan od glavnih kandidata za klupu Barcelone u nadolazećoj sezoni, tako da će u momčadi koja je napokon dobila obrise njegove nogometne filozofije, sav rad nestati kao krivi crtež osnovnoškolca obrisan gumicom. Šteta velika, jer smatram da je Valverde imao priliku dogodine napasti pozicije koje vode u Ligu Prvaka.

Deportivo – Atletico Madrid 1:1 (Andone 13/ Griezmann 68)

Nažalost izvještaj s ove utakmice moram početi s teškom ozljedom Fernanda Torresa, koji se ozlijedio tijekom duela u zraku, gdje je izgubio svijest i udario glavom o travnjak te jedva ostao živ. Liječnička služba uspjela ga je reanimirati na terenu i uspješno je prebačen u bolnicu, no stanje mu je i dalje kritično. Nadajmo se da će El Nino brzo ozdraviti i da ćemo ga još vidjeti na zelenim travnjacima, jer iskreno, nije zaslužio ovakav oproštaj od nogometa i navijača koje je oduševljavao. Video neminovnog događaja u vjeri da će se Torres vratiti na zeleni travnjak nećemo objavljivati, jer pad izgleda užasno i to nikako nije trenutak po kojem želimo pamtiti Fernanda.

Utakmica i bez ovog događaja je bila itekako sadržajna. Vidjeli smo odlučnog domaćina, koji je totalno nadigrao goste iz Madrida i bio još uskraćen za čisti penal u prvom poluvremenu. U nastavku susreta vidjeli smo genijalan pogodak Griezmanna, koji je još jednom pokazao koliko znači za momčad Diega Simeonea. Do kraja susreta Depor je pokušavao doći do pobjede, ali nisu uspjeli, gosti su nekako uspjeli izdržati.

Real Sociedad – Eibar 2:2 (Juanmi 14, Vela (p) 67/ Escalante 26, Pedro Leon 90+3)

Mali baskijski derbi je ipak završio neriješeno na kišnoj Anoeti. Domaćini su čak dva puta dolazili u vodstvo, ali nisu uspjeli izdržati do kraja. Sudac Mallenco je umalo napravio sprdačinu od utakmice, nepotrebnim mahanjem kartonima, jer realno dva crvena i penal su se mogli izbjeći i ne dosuditi. Na kraju se može reći da je rezultat realan, jer obje ekipe su pokazale kvalitetu i nisu bile podređene. Ostaje žal kod momčadi iz San Sebastiana, jer da su pobijedili, preskočili bi Atletico na četvrtom mjestu, a ovako su i dalje ponosni vlasnici petog mjesta La Lige.

Osasuna – Villarreal 1:4 ( Torres (p) 64/ Soriano 2, Soldado (p) 27, Borre 74,78)

Kao što sam u prošloj analizi naveo, Osasuna je prva momčad koja se sigurno oprašta od Primere i seli u Segundu. Još jedan loš nastup na domaćem terenu, kojeg je iskoristila Žuta podmornica i tako se u potpunosti uključila u borbu za četvrto mjesto. Sigurno je sada, da ćemo vidjeti odličan troboj za četvrto mjesto, kao što ga imamo i za titulu prvaka. Gostima se napokon vratio Soldado, koji je poentirao iz kaznenog udarca i tako dao slatke brige svom treneru za izbor napadača u momčadi.

Celta Vigo – Espanyol 2:2 ( Aspas 21, Wass 30/ Moreno 28, Piatti 32)

Nakon prvog poluvremena ovog susreta, mislio sam da ćemo imati ljepoticu kola, a onda je u nastavku sve utihnulo . Aspas je nastavio parati mreže suparnika iz slobodnjaka, dok ni gosti nisu ostajali dužni. Na kraju prvog poluvremena 2:2, s dva prekrasna pogotka domaćina, ali i igračem manje. Nastavak je donio uspavanku, čime su jedni i drugi očito bili zadovoljni, kao i konačnom podjelom bodova.

Malaga – Betis 1:2 (Forlans 39/ Martin 48, Sanabria 74)

Andalužani su odnijeli puni plijen nakon kompletnog preokreta u drugom poluvremenu. Opet je oduševio mladi Sanabria, koji je veća sada jedan od najboljih mladih igrača La Lige. Domaćini nisu odigrali ništa ekstra, posebice kada se zna da su postigli pogodak iz ogromne greške gostujuće obrane. Betis je očito naučio lekciju na prošlom gostovanju, gdje su mlitavim ulaskom u susret propisno bili iskažnjavali.

Valencia – Leganés 1:0 (Mangala 29)

Šišmiši su se definitivno dignuli i pomalo skupljaju bodove sukladno svom renomeu. Još jedna pobjeda protiv Leganésa ih je dodatno osigurala od ispadanja. Sada se slobodno mogu okrenuti sljedećoj sezoni i slaganju momčadi koja će biti konkurentna za gornji dom La Lige.

Granada – Alaves 2:1 (Wakaso 38, Cuenca 53/Camarasa 57)

Probuđena Granada je ipak našla snage da se trgne i pokuša osigurati ostanak. Domaćini su totalno nadigrali nezainteresirane goste i tako došli do nova tri boda i došli svega do boda od Deportiva koji je prvi iznad ljestvice. Treba čestitati novom treneru Alcarazu koji je uspio probuditi momčad.

Za kraj nam ostaje spomenuti nadolazeće kolo koje se igra preko vikenda u kojem lidere čekaju teški susreti, Real i Sevilla gostuju u Baskiji, dok Barca dočekuje Celtu. Sve pršti od uzbuđenja i raznoraznih događaja, tako da se nadamo da će se slično nastaviti i u sljedećem kolu (bez nemilih scena pooput ove s Torresom, naravno). Što se tiče najljepših pogodaka, moram reći da ćemo ih sve skupiti i u pregledu 26. kola objaviti. Do tada, drži nam se El Nino i čitamo se sljedeći tjedan!