Search
Close this search box.

Analiza prijelaznog roka Dinama: Prodaja zbog financijskog fair-playa

Prometno ljeto je iza Dinama i njegovih čelnika zaduženih za transfere. Odlaskom trenera i sportskog direktora, odnosno menadžera engleskog tipa u Saudijsku Arabiju, te povlačenjem Zdravka Mamića sa svih funkcija u klubu (još jedan “spin” za naivne) i preuzimanjem titule savjetnika, brigu o transferima preuzeo je Marijan Vlak. A posla je bilo preko glave, kako u rubrici odlasci, tako i u onoj vezanoj za dolaske. Pa krenimo prvo u analizu kadra na kojem je Dinamo zaradio ili pokušao zaraditi. Odlasci – prodaja kapitalaca Prvi je modru svlačionicu napustio mladi Josip Brekalo, član talentirane generacije godišta 1998. Iako je već u prošloj sezoni upisao nastupe za prvu momčad, pritom zabivši i prvijenac, Brekalo je na prvi ozbiljniji mig iz inozemstva spakirao kofere. Iznos transfera iznosi 6 milijuna eura. Nakon što je Dinamo, uz daleko više muke od očekivanog, prošao prvu europsku prepreku, makedonski Vardar, uslijedila je najunosnija prodaja u HNL povijesti. Marko Pjaca je, nakon dva realizirana jedanaesterca u uzvratnoj utakmici, drugog dana potpisao vjernost torinskoj Staroj dami, koja je zauzvrat poslala 23 milijuna eura u Zagreb, što je doista sjajna cifra. Drugi modri ovoljetni kapitalac nosi ime Marko Rog. Mladić iz Nedeljanca prava je zlatna koka. RNK Split ga je doveo iz Varaždina, te ga godinu nakon utržio za 5 milijuna eura u Dinamo, kako kažu iz oba kluba. Rog je Dinamu podario godinu dana svojih nogometnih usluga, i već je vrijeme za rastanak. Iako vrlo skupo plaćen Splitu, Rog se itekako isplatio prodajom u Napoli. Ukupan iznos je 14 milijuna eura, no radi se o posudbi vrijednoj 1,5 milijuna eura, nakon čega Napoli ima obavezu kupiti Roga na kraju sezone za 12,5 milijuna eura. Kako je 14 osjetno više od 5, računica je jasna, pošto u Dinamu rijetko kada profit stave iza zadržavanja momčadi na okupu. Zašto ostaviti najboljeg igrača da pokuša donijeti pokoji bod ili bodove u Ligi prvaka, kada se već sada može lagano zaraditi. Dinamo je ostao kraći i za nekoliko iskusnijih likova iz svlačionice. Golmanski dvojac Eduardo Ježina otišao je u Chelsea, odnosno Antwerpen, pri čemu su Modri inkasirali 1,5 milijun eura od Romana Abramoviča, te 500 tisuća eura od belgijske momčadi. Otišao je i ozljedama skloni stoper, Jeremy Taravel (Gent), Borna Barišić u Osijek (obojica za nepoznat iznos), te Said Husejinović u Sarajevo (50 tisuća eura). Na posudbama su završili Damir Šovšić (Hapoel), Goran Zakarić (Slaven Belupo), dok je kvintet aseva preusmjeren na Kajzericu (Majstorović, Zagorac, Rrahmani, Radonjić i Čalušić). I da ne zaboravimo, Franko je otišao u Rijeku, kao dio transfera u kojem je Marko Lešković stigao u Dinamo. Ovo ujedno spada pod dolazne transfere, stoga prelazimo i na tu kategoriju.
Dolasci – HNL prijatelji iz Lokomotive, Splita i Rijeke

Osim sjajne suradnje s Lokomotivom, čelni ljudi Modrih, čini se, gaje iznimno prijateljske odnose i s braćom Žužul, vlasnicima RNK Splita, čiji je dojučerašnji stoperski tandem stavio autograme na višegodišnje ugovore s Dinamom. Modri su za usluge Amira Rrahmanija platili 1,6 milijuna eura, dok je Ante Majstorović plaćen 500 tisuća eura. Obojicu smo spomenuli i u rubrici odlazaka u korelaciji s Lokomotivom. Vjerujemo da ne treba dalje crtati, pošto je ova jednadžba bez nepoznanice. Skupo je plaćen i Marko Lešković, dosad stoper Rijeke, te povremeno član šireg popisa broda kojim kormilari Čačić Ante. Na Rujevicu je poslano milijun i pol eura u novcu, te Franko u ljudstvu. Loša je vijest što je Lešković ozlijeđen te ga čeka operacija, stoga je neizvjesno kada će debitirati za Dinamo. Vezni red pojačali su Jonas, brazilska inačica Jerka Leke, te Iranac Ali Karimi, koji zasad pluta između prve i druge momčadi, stoga o kvalitetama istog ne možemo dati konkretan sud. No, možemo reći da je plaćen 360 tisuća eura, dok je Jonas na posudbi iz Flamenga, gdje je bio suigrač Eduarda da Silve. Da suradnja s Lokomotivom ne padne u drugi plan, Modri su se pobrinuli dovevši na posudbu(!!!)Ivana Fiolića i Dinu Perića, dva mladića koja su okusila igranje četvrtog pretkola Europa lige. U posljednji čas doveden je Marko Mikulić, 22-godišnji vratar. Po dobro uhodanoj praksi, Mikulić je ove zime raskinuo ugovor s Dinamom, te potpisao za Lokose. Vidjevši da je nastala golmanska kriza u glavnoj momčadi, Mikulić je u utorak raskinuo ugovor s Lokomotivom, te je u srijedu potpisao višegodišnju vjernost Dinamu. Čestitke vrijednoj administraciji u oba kluba. Doduše, nikakva golmanska kriza ne bi nastupila da Danijel Zagorac, ovoljetno pojačanje iz RNK Splita, nije poslan na posudbu u Lokomotivu. Zašto je tome tako, ako su u klubu svjesno prodali Eduarda i Ježinu, možemo samo nagađati.
Rezime – momčad oslabljena nakon ulaska u Ligu prvaka

U najmanju ruku zanimljiv, ako ne i čudan, bio je prijelazni rok Dinama. U trenutku kupovine, Rrahmani je bio čak sedmi stoper na “lageru”, uz Schifu, Sigalija, Leškovića, Benkovića, Perića te mladog Vinka Soldu. Mnogi se slažu, Rrahmani je trenutno možda i najkvalitetniji od spomenute sedmorke, stoga je nejasno zbog čega baš on odlazi na Kajzericu. Nameće se da su Benković i Soldo daleko logičniji izbor za skupljanje iskustva po HNL livadama, za razliku od skupo plaćenog reprezentativca Kosova. Uzevši u obzir ozljedu Leškovića, Dinamu za Ligu prvaka na raspolaganju ostaju dva iskusna stopera (sklona kiksevima, posebno Sigali), te tri mladića bez pretjeranog iskustva u nogama. Hoće li to biti dovoljno za zaustaviti nalete Higuaina, Dybale, Lacazettea, Nasrija i drugih? Vezni red pretrpio je značajne udarce odlaskom Pjace i Roga, najboljih igrača Dinama. Njih će pokušati nadomjestiti Ivan Fiolić, sjajan veznjak napadačkih sklonosti, strijelac tri europska pogotka za Lokomotivu. Očekuje se i eksplozija Ante Ćorića, koji će, nakon spomenutih odlazaka, imati daleko više prostora za pokazati svoje umijeće, a pozornost treba obratiti i na tercet nadolazećih mladaca – Knežević, Gojak i Olmo. Napadačke vedete iste su kao i lani. Henriquez koji je u teškoj golgeterskoj krizi, Armin Hodžić te starosjedioci Fernandes i Soudani. U njihov učinak ne treba sumnjati, pitanje je samo koliko će vezni red s drugačijom krvnom slikom biti u stanju kreirati prilika. Nakon svega, ostaje dojam kako je Dinamo slabiji nego uoči prijelaznog roka. Navijače sasvim sigurno frustrira činjenica da je klub nakon plasmana u Ligu prvaka – dodatno oslabljen. Zahvale za to svakako idu novčanim egzibicijama iz prošlih sezona, zbog kojih Modrima opasno prijeti UEFA i njezin financijski fair-play. Uostalom, Dinamo je zbog tih grijeha već financijski kažnjen od UEFA-e, no dojma smo da je to polučilo daleko manji odjek u javnosti, nego što je uistinu trebalo. Kako god, ovaj prijelazni rok obilježila je karakteristika koja krasi Dinamo zadnjih 10 godina – novac ispred rezultata.

Ivan Mušlek

]]>

Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter