Dobre šale nikad dosta pa ćemo ponoviti izjavu gospodina Nenada Bjelice:

Da smo u prošloj sezoni imali VAR imali bi ne 30 već 40, 45 bodova prednosti pred Hajdukom.

To nas dovodi do drugog kluba za koji ćemo napraviti analizu suđenja u sezoni 2018./2019.

Ponoviti ćemo kriterije kojih smo se za potrebe analiza pridržavali.

Navedene su one situacije koje su za posljedicu sudačke odluke imale da je jedna ekipa imala šansu za postizanje pogotka ili je zaustavljen obećavajući napad neovisno o tome je li postignut pogodak. Posebno su istaknute odluke koje su utjecale na konačni rezultat utakmice. Navedene su i situacije kada je igrač trebao biti isključen.

Kvalitetu odluke podijelili smo u dvije kategorije i to “Očite pogreške” i “Siva zona”. Situacije iz sive zone koje su navedene ne podrazumijevaju da je donesena kriva odluka već da je bilo elemenata i za drugačiju odluku i da sudačka praksa pokazuje razlike u dosuđivanju sličnih situacija. Zanimljivo je vidjeti kojem klubu je siva boja tamnija, a kome svjetlija.

Suđenje Hajduk, sezona 2018./19.

1. kolo: Osijek – Hajduk 4-1, sudac Fran Jović u 21. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Hajduka.

U 21. minuti pri rezultatu 1:1 nije dosuđen prekršaj za Hajduk, a u nastavku akcije Osijek je postigao pogodak.

U 64. minuti pri rezultatu 2:1 za Osijek opravdano je dosuđen kazneni udarac za Osijek nakon što nije dosuđen prekršaj za Hajduk zbog guranja s leđa sa dvije ruke.

2. kolo: Hajduk – Lokomotiva 1-1, sudac Nikola Kečkiš u 33. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 33. minuti pri rezultatu 0:0 nije dosuđeno zaleđe Lokomotive koja je onda imala veliku šansu za pogodak.

3. kolo: Rijeka – Hajduk 1-1, sudac Igor Pajač u 58. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 58. minuti nije dosuđeno udaranje u glavu igrača Hajduka ispred pomoćnog suca, a u nastavku akcije Rijeka je imala šansu za gol.

4. kolo: Hajduk – Gorica 0-2, sudac Marin Vidulin u 39. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Hajduka.

U 39. minuti pri rezultatu 0:1 duel u kaznenom prostoru Hajduka procijenjen je kao kazneni udarac za Goricu.

4. kolo: Hajduk – Gorica 0-2, sudac Ivica Modrić u 46. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 46. minuti pri rezultatu 0:2 nije dosuđeno zaleđe nakon kojeg je Gorica imala veliku šansu.

5. kolo: Inter-Zaprešić – Hajduk 2-2, sudac Tihomir Pejin u 36- minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je u korist Hajduka.

U 36. minuti pri rezultatu 1:0 igrač Hajduka je za prekršaj bez lopte mogao dobiti drugu opomenu.

5. kolo: Inter-Zaprešić – Hajduk 2-2, sudac Kruno Šarić u 57. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 57. minuti pri rezultatu 1:1 nije dosuđeno zaleđe, a u nastavku akcije Inter je postigao gol.

5. kolo: Inter-Zaprešić – Hajduk 2-2, sudac Tihomir Pejin u 61. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Hajduka.

U 61. minuti pri rezultatu 2:1 nakon duela u kaznenom prostoru dosuđen je prekršaj za Inter pa je Hajduk ostao bez velike prilike za gol.

5. kolo: Inter-Zaprešić – Hajduk 2-2, sudac Tihomir Pejin u 74. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 74. minuti pri rezultatu 2:1 igrač Intera je opomenut, a trebao je biti isključen nakon prekršaja za kazneni udarac.

6. kolo: Slaven Belupo – Hajduk 1-1, bez izdvojenih situacija.

7. kolo: Hajduk – Rudeš 3-1, sudac Goran Loparac u 35. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 35. minuti pri rezultatu 1:0 igračima Hajduka dosuđeno je zaleđe iako nije bilo te je Hajduku prekinut obećavajući napad.

8. kolo: Istra 1961 – Hajduk 2-4, sudac Igor Pajač u 48. minuti pogriješio je u korist Hajduka.

U 48. minuti pri rezultatu 1:3 nije dosuđen prekršaj za Istru, a igrač Hajduka trebao je biti opomenut.

9. kolo: Hajduk – Dinamo 0-0, sudac Ivan Bebek u 49. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Hajduka.

U 49. minuti igrač Dinama sa dvije ruke drži igrača Hajduka u kaznenom prostoru prilikom izvođenja kornera, ali ništa nije suđeno.

9. kolo: Hajduk – Dinamo 0-0, sudac Ivan Bebek u 54. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 54. minuti igrač Dinama na rubu kaznenog prostora ruši igrača Hajduka, ali ništa nije suđeno.

10. kolo: Hajduk – Osijek 0-2, sudac Ivan Bebek u 25. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 25. minuti pri rezultatu 0:0 nije dosuđen kazneni udarac za Hajduk nakon što je igrač Osijeka u kaznenom prostoru rukom blokirao udarac prema golu.

11. kolo: Lokomotiva – Hajduk 2-0, bez izdvojenih situacija.

12. kolo: Hajduk – Rijeka 1-1, sudac Tihomir Pejin u 35. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 35. minuti pri rezultatu 1:0 igrač Rijeke u kaznenom prostoru udara rukom u glavu igrača Hajduka, ali nije dosuđen kazneni udarac.

12. kolo: Hajduk – Rijeka 1-1, sudac Tihomir Pejin u 49. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Hajduka.

U 49. minuti pri rezultatu 1:0 dosuđen je diskutabilni kazneni udarac za Rijeku nakon sudara u kaznenom prostoru.

13. kolo: Gorica – Hajduk 1-1, sudac Fran Jović u 84. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Hajduka.

U 84. minuti pri rezultatu 1:1 nakon duela u kaznenom prostoru Gorice igrač Hajduka pada, a sudac nije smatrao da je intezitet dovoljan za kazneni udarac.

14. kolo: Hajduk – Inter-Zaprešić 3-0, bez izdvojenih situacija.

15. kolo: Hajduk – Slaven Belupo 2-2, sudac Marin Vidulin u 25. minuti pogriješio je u korist Hajduka.

U 25. minuti pri rezultatu 0:0 trebao je biti dosuđen kazneni udarac za Slaven i opomena za igrača Hajduka nakon prekršaja u kaznenom prostoru.

15. kolo: Hajduk – Slaven Belupo 2-2, sudac Dejan Berger u 44. minuti pogriješio je u korist Hajduka.

U 44. minuti pri rezultatu 0:1 igrač Hajduka postiže gol za izjednačenje iz nedozvoljene pozicije zaleđa.

16. kolo: Rudeš – Hajduk 1-4, bez izdvojenih situacija.

17. kolo: Hajduk – Istra 1961 3-1, sudac Dalibor Mlakar u 74. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je u korist Hajduka.

U 74. minuti nakon duela u kaznenom prostoru dosuđen je kazneni udarac za Hajduk.

18. kolo: Dinamo – Hajduk 1-0, sudac Ivan Bebek u 48. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Hajduka.

U 48. minuti pri rezultatu 0-0 živi zid je postavljen puno dalje nego je propisano pravilima, a iz tog slobodnog udarca postignut je jedini gol na utakmici.

18. kolo: Dinamo – Hajduk 1-0, sudac Ivan Bebek u 61. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je u korist Hajduka.

U 61. minuti pri rezultatu 1:0 igrač Hajduka koji je već opomenut mogao je biti isključen zbog oštrog prekršaja.

19. kolo: Osijek – Hajduk 0-1, bez izdvojenih situacija.

20. kolo: Hajduk – Lokomotiva 2-1, sudac Damir Batinić u 35. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je u korist Hajduka.

U 35. minuti dosuđen je prekršaj za Hajduk u zoni udarca, ali nam iz snimke nije jasno zašto.

21. kolo: Rijeka – Hajduk 0-0, sudac Fran Jović u 14. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Hajduka.

U 14. minuti dosuđen je prekršaj za Rijeku nakon kontakta upitnog inteziteta i nije priznat gol Hajduka.

21. kolo: Rijeka – Hajduk 0-0, sudac Ivica Modrić u 61. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 61. minuti neispravno je označemo zaleđe igrača Hajduka i prekinut obećavajući napad.

22. kolo: Hajduk – Gorica 0-0, sudac Marin Vidulin u 20. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 20. minuti prilikom izvođenja kornera igrač Gorice radi prekršaj rukom u glavu igrača Hajduka, ali sudac koji to dobro vidi ništa ne dosuđuje.

U 89. minuti igrač Hajduka nakon duela u kaznenom prostoru pada, a sudac procjenjuje da nema elemenata za kazneni udarac.

23. kolo: Inter-Zaprešić – Hajduk 1-3, bez izdvojenih situacija.

24. kolo: Slaven Belupo – Hajduk 1-2, sudac Fran Jović u 56. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Hajduka.

U 56. minuti pri rezultatu 0:0 dosuđen je kazneni udarac za Slaven i isključenje igrača Hajduka iako je upitan intezitet kontakta, kao i bi li igrač došao do lopte prije vratara.

24. kolo: Slaven Belupo – Hajduk 1-2, sudac Fran Jović u 88. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je u korist Hajduka.

U 88. minuti pri rezultatu 1:0 glavni sudac nije uvažio signaliziranje pomoćnog suca i Hajduk je u nastavku akcije dao gol.

25. kolo: Hajduk – Rudeš 3-0, bez izdvojenih situacija.

26. kolo: Istra 1961 – Hajduk 0-2, sudac Ivan Vučković u 58. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je u korist Hajduka.

U 58. minuti pri rezultatu 0:1 igrač Hajduka radi oštar prekršaj za koji je trebao biti isključen, a samo je opomenut.

27. kolo: Hajduk – Dinamo 0-1, sudac Damir Batinić u 91. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Hajduka.

U 91. minuti pri rezultatu 0-1 igrač Dinama (Šunjić) blokira udarac rukom, a dosuđen je samo korner za Hajduk.

28. kolo: Hajduk – Osijek 0-0, sudac Igor Pajač u 51. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Hajduka.

U 51. minuti igrač Osijeka udara igrača Hajduka rukom u lice i trebao je biti isključen, a nije dosuđen čak ni prekršaj za Hajduk.

U 69. minuti igrač Hajduka pokušava ući u kazneni prostor pokraj Lončara (ima već žuti karton) koji ga povlači i ruši, a to sucu nije bilo dovoljno za prekršaj.

29. kolo: Lokomotiva – Hajduk 0-1, sudac Ivan Bebek u 22. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Hajduka.

U 22. minuti pri rezultatu 0:0 nije dosuđen kazneni udarac za Hajduk zbog igranja rukom u kaznenom prostoru.

29. kolo: Lokomotiva – Hajduk 0-1, sudac Miro Grgić u 71. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 71. minuti pri rezultatu 0:0 neispravno je označeno zaleđe igrača Hajduka te je prekinut obećavajući napad Hajduka.

29. kolo: Lokomotiva – Hajduk 0-1, sudac Ivan Bebek u 86. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 86. minuti pri rezultatu 0:1 nije dosuđen očit prekršaj za Hajduk na rubu kaznenog prostora.

30. kolo: Hajduk – Rijeka 4-0, sudac Tomislav Petrović u 22. minuti pogriješio je u korist Hajduka.

U 22. minuti pri rezultatu 1-0 neispravno je označeno zaleđe igrača Rijeke čime je zaustavljen obećavajući napad.

30. kolo: Hajduk – Rijeka 4-0, sudac Fran Jović u 30. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je u korist Hajduka.

U 30. minuti pri rezultatu 1:0 ne vidi se točno gdje je Jairo udario, loptu ili nogu protivnika, a u nastavku akcije Hajduk je postigao gol.

31. kolo: Gorica – Hajduk 3-0, sudac Damir Batinić u 35. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Hajduka.

U 35. minuti pri rezultatu 1:0 igrač Gorice u kazneneom prostoru ruši igrača Hajduka, ali sudac ne dosuđuje kazneni udarac.

31. kolo: Gorica – Hajduk 3-0, sudac Miro Grgić u 47. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 47. minuti Gorica postiže gol za 3-0 iz nedozvoljene pozicije zaleđa.

31. kolo: Gorica – Hajduk 3-0, sudac Damir Batinić u 57. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 57. minuti pri rezultatu 3:0 nije dosuđen kazneni udarac za Hajduk nakon što igrač Gorice rukama blokira udarac u gol.

32. kolo: Hajduk – Inter-Zaprešić 3-2, bez izdvojenih situacija.

33. kolo: Hajduk – Slaven Belupo 2:0, bez izdvojenih situacija.

34. kolo: Rudeš – Hajduk 1-4, sudac Igor Pajač u 18. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je u korist Hajduka.

U 18. minuti pri rezultatu 0:1 lopta pogađa u ruku igrača Hajduka (Svatok) i nije dosuđen kazneni udarac jer je ruka u prirodnom položaju.

34. kolo: Rudeš – Hajduk 1-4, sudac Vedran Đurak u 92. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 92. minuti pri rezultatu 1:4 neispravno je dosuđeno zaleđe igrača Hajduka koji bi išao sam na vratara.

35. kolo: Hajduk – Istra 1961 4-1, bez izdvojenih situacija.

36. kolo: Dinamo – Hajduk 3-1, sudac Goran Perica u 49. minuti pogriješio je na štetu Hajduka.

U 49. minuti Dinamo postiže gol za 2:0 iz zaleđa koje nije dosuđeno.

U 55. minuti i gol za 3:0 Dinamo postiže nakon zaleđa koje nije dosuđeno.

U 82. minuti pri rezultatu 3:1 igrač Dinama blokira rukom jedan udarac Hajduka, a dosuđen je udarac iz kuta.

Nakon što smo taksativno naveli sporne situacije pokušajmo analizirati posljedice sudačkih odluka po četvrtinama prvenstva.

1. – 9. kolo

U prvih devet utakmica samo jedna odluka pri aktivnom rezultatu na utakmici sa Interom išla je u korist Hajduka kada je postojala mogućnost za drugu opomenu igraču Hajduka, a na istoj utakmici Interu je priznat gol iz zaleđa i nije isključen igrač Intera u 74. minuti.

Od odluka koje su mogle utjecati na konačni rezultat izdvajamo dva zgoditka Osijeka nakon dvojbenih duela, diskutabilni dosuđeni kazneni udarac za Goricu i nedosuđeni kazneni udarac protiv Dinama.

– utakmice bez grešaka ili greške nisu iskorištene ili su nastale kada više nije bilo važno: 2 pobjede (Rudeš, Istra) i 3 neriješena ishoda (Lokomotiva, Rijeka, Slaven).

– utakmice u kojima je kod aktivnog rezultata dosuđeno na štetu Hajduka: 1 neriješen ishod (Dinamo) i 2 poraza (Osijek, Gorica).

– utakmica protiv Intera je jedina kada je bila i odluka u korist i na štetu Hajduka pri aktivnom rezultatu i ta utakmica je završila bez pobjednika.

10. – 18. kolo

U drugoj četvrtini prvenstva na utakmici protiv Slavena Hajduk je jedan bod osvojio zbog grešaka sudaca i to nedosuđenog kaznenog udarca za Slaven i izjednačujućeg gola iz zaleđa.

Od odluka koje su mogle utjecati na konačni rezultat izdvajamo nedosuđene kaznene udarce protiv Osijeka i Rijeke kao i diskutabilni kazneni udarac za Rijeku, a posebno treba istaknuti predaleko postavljen živi zid kada je Dinamo postigao jedini gol na utakmici jer je to nešto što se ne viđa često.

– utakmice bez grešaka ili greške nisu iskorištene ili su nastale kada više nije bilo važno: 2 pobjede (Inter, Rudeš) i  1  poraz (Lokomotiva).

– utakmice u kojima je kod aktivnog rezultata dosuđeno na štetu Hajduka: 2 neriješena ishoda (Rijeka, Gorica) i  2 poraza (Osijek, Dinamo).

– utakmice u kojima je kod aktivnog rezultata dosuđeno u korist Hajduka: 1 pobjeda (Istra) i 1 neriješeni ishod (Slaven).

19. – 27. kolo

U trećoj četvrtini prvenstva na utakmici protiv Istre Hajduk je u 58. minuti pri vodstvu 1:0 trebao ostati s igračem manje, a na utakmici sa Slavenom je prvo dosuđeno diskutabilno isključenje igrača Hajduka, a Hajduk je izjednačujući pogodak postigao nakon što glavni sudac nije uvažio signalizaciju pomoćnog suca.

Od odluka koje su mogle utjecati na konačni rezultat izdvajamo nježni prekršaj dosuđen za Rijeku zbog kojeg nije priznat gol Hajduka, nedosuđeni (jedan sigurno, a možda i dva) kazneni udarac protiv Gorice, te nedosuđeni kazneni udarac protiv Dinama.

– utakmice bez grešaka ili greške nisu iskorištene ili su nastale kada više nije bilo važno: 4 pobjede (Osijek, Lokomotiva, Inter, Rudeš).

– utakmice u kojima je kod aktivnog rezultata dosuđeno na štetu Hajduka: 2 neriješena ishoda (Rijeka, Gorica) i 1 poraz (Dinamo).

– utakmice u kojima je kod aktivnog rezultata dosuđeno u korist Hajduka: 1 pobjeda (Istra).

– utakmica protiv Slavena je jedina kada je bila i odluka u korist i na štetu Hajduka pri aktivnom rezultatu i ta utakmica je završila pobjedom Hajduka.

28. – 36. kolo

U zadnjoj četvrtini prvenstva imamo jednu odluku iz sive zone u korist Hajduka na utakmici protiv Rudeša kada je mogao biti dosuđen kazneni udarac za Rudeš.

Od odluka koje su mogle utjecati na konačni rezultat izdvajamo utakmicu protiv Osijeka kada u 51. minuti nije isključen igrač Osijeka, a na utakmicama s Goricom i Dinamom suci su dodali gas pa tako protiv Gorice nisu dosuđena dva kaznena udarca za Hajduk i jedan gol Gorice je postignut iz zaleđa, a protiv Dinama su dva gola Dinama postignuta iz zaleđa i nije dosuđen jedan kazneni udarac za Hajduk.

– utakmice bez grešaka ili greške nisu iskorištene ili su nastale kada više nije bilo važno: 4 pobjede (Rijeka, Inter, Slaven, Istra).

– utakmice u kojima je kod aktivnog rezultata dosuđeno na štetu Hajduka: 1 pobjeda (Lokomotiva), 1 neriješen ishod (Osijek) i 2 poraza (Gorica, Dinamo).

– utakmice u kojima je kod aktivnog rezultata dosuđeno u korist Hajduka: 1 pobjeda (Rudeš).

Popisali smo situacije koje smo po ranije navedenim kriterijima izdvojili. Vjerovatno smo nešto i previdjeli pa nas slobodno ispravite i dopunite.

Kad ovo sve pogledamo, i to sa poprilične vremenske distance, onda nam ona rečenica s početka teksta nije više smiješna. Iz gore navedenog lako se može zaključiti zašto trener Dinama ima razumijevanja za ljudske greške te zašto smatra da je VAR sranje. Ipak, kao što je 18 mjeseci nakon odigranog finala kupa priznao da je u toj utakmici imao pomoć sudaca možda se sa neke veće vremenske distance ispravi i kaže sebi i drugima očiglednu istinu.