Analiza suđenja Lokomotiva – Hajduk

Suđenje glavnog sucaAnte Vučemilovića na utakmici Lokomotiva mdash; Hajduk podiglo je dosta prašine, ponajviše zato jer se upravo iz Hajdukovog tabora znaju žaliti na suđenje, pa onda kad dio javnosti koji ne preferira splitski klub zaključi da se pogodovalo Hajduku mdash; u tome glasno uživa.

Naravno, takvo ponašanje nije neuobičajeno u svijetu nogometa jer navijači vole zadirkivati jedne druge, neovisno za koji klub navijaju. Ipak, kada analiziramo suđenje, nije se dovoljno koncentrirati na jednu pogrešku, ako je do nje došlo, nego treba gledati tendeciju suđenja cijelog susreta. Ako je kriteriji bio uravnotežen, onda je lakše zaključiti da je pogreška bila slučajna. Stoga, provjerimo kako je to izgledalo na ovom susretu.

Lokomotiva i Hajduk odigrali su posljednju utakmicu 5. kola 1. HNL. Obje ekipe nisu imale, najblaže rečeno, dobar start u prvenstvu pa je logično očekivati napadačku igru s obje strane. Dosadašnje utakmice između ova dva kluba bile su s dosta golova i uz korektnu igru što bi sucima trebalo olakšati posao.

Već u 11. minuti, Hajduk je postigao zgoditak uz dvije sporne situacije. Prva je duel Caktaša i Begonje nakon kojeg Begonja ostaje na travi. Naknadno je i zamijenjen zbog ozlijede. Na snimci se vidi kako je Begonja krivo doskočio, a Caktaš je startao na loptu pa je ispravna procjena Vučemilovića da nema prekršaja.

U nastavku akcije lopta se od Caktaša odbija prema Kišu koji je u zaleđu. Kut kamere nije idealan pa dozvoljavam mogućnost da je Pataki drugačije vidio situaciju, ukoliko je bio točno u liniji s pretposljednjim obrambenim igračem Lokomotive. U svakom slučaju, Lokomotiva je oštećena na samom početku utakmice greškom prvog pomoćnog suca.

Narednih nekoliko minuta, Bručić i Tudor su imali dva duela koji su završili prekršajima za Hajduk. Prvi start je iz 15. minute a drugi iz 20. minute nakon kojeg je Vučemilović opravdano kaznio Bručića opomenom.

Igrala se 23. minuta kad je usmeno upozorenje zaslužio Andrijašević zbog starta na Baliću. Naglasimo detalj: kretanje i položaj tijela Vučemilovića nisu baš idealni s obzirom na kretanje lopte i smjer u kojem se igra odvija.Na isteku 33. minute imali smo još jedan detalj koji bitno ne utječe na razvoj utakmice ali utječe na ocjenu sucu. Vučemilović pušta prednost nakon prekršaja na Sušiću, što jasno pokazuje rukom. Kad je vidio da se prednost nije realizirala, trebao je svirati prekršaj.

Slobodno možemo reći da je prvu spornu situaciju pred Hajdukovim golom “zakuhao” drugi pomoćni sudac Berger. Jednostavno nije označio zaleđe Marića u 38. minuti.

U nastavku akcije Kalinić starta na loptu prije Kolara i Vučemilović je ispravno prosudio da nema prekršaja. Napadač Lokomotive nezadovoljan odlukom gestikulira što se inače kažnjava opomenom.U sudačkoj nadoknadi prvog dijela, Vučemilović je propustio opomenuti Mrčelu zbog rušenja Tudora kod kontra napada Hajduka.

Statistika prvog dijela:

Prva situacija vrijedna spomena u drugom dijelu je simuliranje Doležala u 72. minuti, što Vučemilović nije kaznio opomenom.Situaciju iz iduće minute izdvojili smo da pokažemo koliko je nisko standard suđenja u HNLmdash;u. Vučemilović svira prekršaj Maglice u napadu iako uopće nije dirao vratara Zeleniku. U nastavku akcije, igrač Lokomotive izbija loptu u aut pa nije spriječena prilika za postizanje pogotka. Živimo za dan kad će se prestati svirati ovakvi alibi prekršaji. Tada ćemo gledati utakmice s 20mdash;25 prekršaja ukupno i puno više ritma.

Andrijašević je opravdano opomenut zbog preoštrog starta na Sušiću u 80. minuti, aBergera treba pohvaliti za situaciju iz 82. Minute kad je dobro procijenio da nema zaleđa kod dodavanja Sušića za Maglicu kao ni kod dodavanja Maglice za Caktaša.

U zadnjoj minuti utakmice, Vučemilović je oštetio Lokomotivu za kazneni udarac. Doležal je varkom izbacio Tudora iz igre, nakon čega ga je Tudor “počistio”. Iako se na usporenoj snimci vidi kako je Tudora lopta pogodila u nogu prije nego je sapleo Doležala, radi se o prekršaju za kazneni udarac jer je Tudor preoštro i neoprezno startao na Doležala. Prekršaj Tudora zaslužuje i opomenu jer je u pitanju, osim samog starta, i obećavajuća prilika za postizanje pogotka.

U nastavku akcije, Mrčela s leđa ruši Tudora što je Vučemilović kaznio opomenom zbog preoštrog starta. Radi se o prekršaju s leđa s visoko podignutom nogom i bez mogućnosti igranja loptom tako da bi primjerenija kazna bila isključenje Mrčele.

Što se nadoknade vremena tiče, Vučemilović je ispravno nadoknadio minutu u prvom i tri minute u drugom dijelu. Nadoknadu u drugom dijelu opravdano je produžio zbog ukazivanja pomoći Tudoru nakon prekršaja Mrčele.

Završna statistika:

Iako se radilo o utakmici koja nije bila “nervozna” sa samo 20 prekršaja ukupno, suci su je loše odradili. Vučemilović je disciplinski (žuti i crveni kartoni) bio ispod prvoligaške razine, dok je tehnički (prekršaji) napravio samo jednu grešku. Problem je što se radilo o kaznenom udarcu u zadnjoj minuti pri rezultatu 2:1 za Hajduk. Pataki je pogriješio jedno zaleđe nakon čega je postignut pogodak, kao i Berger ali je potonji imao sreću da se zbog njegove greške nije mijenjao rezultat.