Ante Erceg strijelac za povijesno slavlje Istre u Rijeci

U drugoj utakmici programa 15. kola SuperSport HNL-a Istra 1961 je pred 3 755 gledatelja na Rujevici rezultatom 0-1 (0-0) svladala Rijeku i time je prvi put u klupskoj povijesti stigla do ligaškog slavlja nad Rijekom u Rijeci.

U generalno prilikama vrlo, vrlo siromašnoj utakmici, momčad Gonzala Garcije uvjerljivije je izgledala većinu dvoboja, a nešto bolje izdanje od suparnika u povijesno slavlje pretvorio je Ante Erceg koji je svojim šestim ligaškim pogotkom u sezoni u 63. minuti postigao jedini gol na dvoboju.

‘Bijeli’ su ovim raspletom ostali na pretposljednjem mjestu s 12 osvojenih bodova uz omjer od tri pobjede, tri remija i devet poraza dok je Puležanima ovo bila četvrta pobjeda u sezoni, te uz pet remija i jednako toliko poraza sa sedamnaest bodova na kontu drže šesto mjesto prvoligaškog društva.

Tijekom potpuno siromašnih petnaest minuta uvoda sve ‘spomena vrijedno’ što smo u završnici vidjeli jesu neprecizni dalekometni pokušaji Mlinara i Marešića prema vratima Labrovića. Nije se u ovom razdoblju nijedna momčad uspijevala izraženije nametnuti, gosti su iskazivali nešto više mirnoće i organiziranosti pri kontroli posjeda, ali bez knkretnih dolazaka u posljednju trećinu.

Zato je u ovom periodu dosta posla imao Dario Bel koji je do šesnaeste minute podijelio dvije opomene ‘Zeleno-Žutima’ (Perković 4., Hujber 16.) te jednu domaćinu (Ampem 3.).

Apsolutno ništa konkretno nam Rijeka i Istra nisu ponudili u igri u posljednjoj trećini. Defanzivne formacije su u ne pretjerano brzom tempu igre vrlo jednostavno odrađivale svoje zadatke, a kvalitete u završnici ni kod jednih ni kod drugih nije bilo pa smo tako sve do 42. minute vidjeli svega tri opasnija ubačaja u šesanesterce, a u spomenutoj minuti je sa sedamnaest metara Erceg pucao ravno u Labrovića za prvi i jedini udarac u okvir tijekom prvog poluvremena.

U posljednjim trenucima prve dionice dvoboja svjedočili smo dobroj akciji sa završnicom od strane Cosmijeve momčadi kada je na ubačaj Vukčevića u sredini na osam metara udarac uspio utiti Frigan, ali koncentrirani Perković je odličnom reakcijom ostavio Majkića nezaposlenim. Svakako vrijedi istaknuti i prekrasan potez Rede Boultama koji je atraktivno petom izbacio Grgića iz igre u 46. minuti.

U nešto bržem tempu je otvoren nastavak utakmice, a to je za posljedicu imalo da smo u 49. minuti vidjeli dobar dolazak Rijeke u završnicu, ali Frigan se s lijevog ruba šesnaesterca odlučio na udarac koji mu je jednostavno blokirao kapetan Puležana, Galilea. Dvije minute poslije je na suprotnoj strani iskosa lijevo na sedam metara u završnici bio Erceg, njegov udarac obranio je domaći kapetan, ali uskoro je opravdano cijeli događaj ‘izbrisan iz knjiga’ zbog zaleđa gostujućeg napadača.

‘Zeleno-Žuti’ su do prednosti stigli u 63. minuti poslije duge, strpljive akcije. U završnici je Caseres pritisak suparnika riješio kvalitetno okrenuvši stranu iz sredine lijevo prema usamljenom Mlinaru na tridesetak metara. Veznjak gostiju gurnuo je loptu naprijed za Hujbera koji je situaciju ‘3na3’ okončao prekrasnim podvaljivanjem desno u prostor za Ercega, on na rubu peterca zaobilazi istrčalog Labrovića i ‘bombom’ u sredinu od Smolčića šalje loptu u mrežu za 0-1 i svoj šesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 48. u 183. S/HNL nastupu.

Aktivnije je izgledala Rijeka nakon primljenog pogotka, a negdje od 70. minute uslijedio je razdoblje nešto izraženije dominacije ‘Bijelih’ koji su 72. minuti poslije Vrančićevog ubačaja iz prekida s lijeve strane napada pokušali zaprijetiti preko Obregona, 25-godišnji Kolumbijac je iz teške pozicije desno na osam metara uz tri čuvara uspio samo glavom poslati loptu daleko od suprotne vratnice.

U istoj minuti na pogrešno označeno zaleđe od strane Ante Marića, Bel je ‘anulirao’ duel u kojem su unutar šesnaesterca bili Galilea i Obregon te je domaći igrač posljedično i pao tražeći kazneni udarac.

Novo zatišje prekinuto je u 83. minuti kada je na ubačaj Vrančića s desne strane Vučkić u sredini s osam metara pucao snažno glavom u prvi kut, a obranu upisao Majkić. U kontri su gosti u jedan na jedan izbacili Boultama koji je iskosa desno iz teške pozicije pokušao prebaciti istrčalog Labrovića, ali kapetan ‘Bijelih’ sačuvao je mrežu upisavši sigurnu i veliku obranu.

Dvije minute poslije odličnu situaciju ima Rijeka, na ubačaj Vrančića lijevo iz sredine vrlo loše reagira Perković koji ‘pliva u prazno’ te omogućuje Obregonu čistu gol poziciju na šest metara, no Kolumbijac je umjesto udarca birao guranje u sredinu peterca gdje nije bio nitko od njegovih suigrača.

Bilo je to, usprkos konstantnom pokušaju pritiska Rijeke, i posljednje uzbudljivo što smo vidjeli pred vratarima, te su gosti nakon vrlo nervozne četiri minute nadoknade (Bel podijelio devet opomena) počeli s velikim slavljem.

Sljedeća prvenstvena obveza Rijeke je gostovanje u Varaždinu kod istoimenog domaćina koji je jučerašnjim 1-2 slavljem nad Šibenikom na Šubićevcu otvorio aktualno kolo. Puležani u sljedećem kolu na svojoj Aldo Drosini dočekuju posljednjeplasiranu Goricu koja će nedjeljnim okršajem sa Slaven Belupom zaključiti program 15. kola.

Standings provided by Sofascore

U drugoj utakmici programa 15. kola SuperSport HNL na Rujevici se s početkom u 15 sati sastaju trenutno devetoplasirana Rijeka i šestoplasirana Istra 1961.

Prvi ovosezonski međusobni ligaški okršaj ‘Bijelih’ i ‘Zeleno-Žutih’ odigran u okviru 6. kola u Puli okončan je bez pobjednika (1-1), a današnji gosti tražit će povijesnu prvu ligašku pobjedu nad Rijekom u Rijeci te prvu općenito nad riječkim prvoligašem još od 2017. godine kada su Puležani pogotkom Davida Puclina slavili u okviru 12. kola sezone 17/18.

Momčad Serse Cosmija je 0-2 slavljem nad Goricom u 13. kolu konačno prekinula niz od deset ligaških dvoboja bez pobjede, ali nakon 3-0 pobjede nad Lokomotivom ekipa 64-godišnjeg talijanskog stratega je u prošlom kolu upisala i osmi S/HNL poraz u sezoni izgubivši okršaj sa Slaven Belupom u Koprivnici (2-1).

Istra s druge strane tijekom čitave sezone uz standardno dopadljivu i organiziranu igru ipak teško dolazi do pogodaka i pobjeda (tri, kao i Rijeka), ali momčad Gonzala Garcije jednako teško i kapitulira. U trinaest odigranih ligaških dvoboja (op.a. odgođeno domaćinstvo Dinamu) Istri je više od dva pogotka zabio samo Dinamo u 4-1 slavlju (3.kolo). U posljednjih pet kola pulski prvoligaš je upisao pobjedu nad ‘Farmaceutima’ (0-3) te zatim u tri gostovanja u nizu remije s Hajdukom (2-2) i Varaždinom (1-1) te poraz od Osijeka (2-0) dok je Šibenik u prošlom kolu Pulu napustio s bodom (0-0).

Što se kadrovskih problema tiče domaćini danas ne mogu računati na suspendiranog Pabla Alvareza Garciju, a zbog zdravstvenih problema nedostupni su Halilović, Mitrović, Merkulov, Liber i Solano. Kod gostiju su iz zdravstvenih razloga kao dvojbeni i nedostupni najavljivani Kopljar, Blagojević, Duvnjak, Knežević i Lisica.

Cosmi je u najavio današnjeg okršaja izjavio: “Vidi se da je trener Istre iz Španjolske škole znači da mu je ekipa jako organizirana u svim situacijama. Igraju nogomet, vole jako igrati s loptom. Organizirani su u situacijama iz prekida. Jedna ekipa o kojoj sam čuo dobre stvari, a kasnije sam to i sam potvrdio kada sam video neke njihove utakmice. Idemo danas odigrati pravu utakmicu. Forza Fiume!”.

Kolega mu Garcia izrazio je nadanja da će prikazanom željom na terenu njegovi igrači izboriti pobjedu: “Pred nama je susjedski derbi i bit će to lijepa utakmica za sve njene aktere, na dobrom stadionu protiv jakog protivnika koji se nastoji izvući iz loše situacije u kojoj se trenutačno nalazi. Mi, s druge strane, igramo dobru sezonu i želimo nastaviti dalje po istom scenariju, pokazati svoj mentalitet te stići do pobjede. Igrači trebaju uživati u utakmici, pokazati na terenu svoju kvalitetu i koliko su “gladni” da stignu do tri boda”.

Glavni sudac današnje utakmice trebao je biti Fran Jović, ali njega je zamijenio Dario Bel dok će umjesto VAR suca Ante Čuljka ‘konzole’ na Rujevici nadzirati Zdenko Lovrić. Pomoćnici Belu bit će Zagrepčani Hrvoje Radić i Anto Marić, AVAR sudac je sugrađanin im Luka Pušić, a četvrti sudac Mateo Erceg iz Pristeg. Delegat utakmice u Rijeci bit će Mladen Jurišić iz Osijeka, a suce će kontrolirati Vlado Svilokos (Sisak).