Antonio Mance ponovno čovjek odluke za Osijek, ‘Bijelo-Plavi’ svladali Dinamo i preuzeli prvo mjesto (VIDEO)

U derbiju programa 25. kola HT Prve lige Osijek je u Gradskom vrtu rezultatom 1-0 (0-0) stigao do svog prvog ovosezonskog slavlja nad Dinamom i ukupno petnaeste ligaške pobjede, čime su ‘Bijelo-Plavi’ preuzeli prvo mjesto ljestvice s dva boda prednosti (uz utakmicu više) pred ‘Plavima’.

Prilikama gotovo potpuno siromašan susret presudio je Antonio Mance koji je u 77. minuti poslije nekoliko velikih pogrešaka braniča gostiju pospremio loptu za jedini pogodak na utakmici i veliko slavlje domaćina.

Podsjetimo, domaćini su današnji sraz odigrali u posebnim retro dresovima kojima su obilježili 75. godina kluba, a ujedno im je današnja utakmica bila jubilarna 1000. u Prvoj HNL.

Prvu dobru situaciju imali su gosti u 6. minuti kada se Tolić u solo prodoru odlično probio po lijevoj strani napada i sjurio sve do ruba peterca odakle je oštro ubacio u sredinu, ali je njegov pokušaj prošao do suprotne strane terena bez opasnosti po Ivušića.

Generalno je Dinamo bio taj koji je kontrolirao posjed i događanja na terenu, ali domaćini su kvalitetno odrađivali svoje obrambene zadaće pa ‘Plavi’ nisu bili u mogućnosti kreirati bolju poziciju za prijetnju prema vratima protivnika. Osijek je s druge strane težio dosta izravnijoj igri po ostvarenju posjeda, a takvim pristupom uspjeli su – osim par dobrih dolazaka u posljednju trećinu – posao za Livakovića kreirati samo u 9. minuti kada je Mierez iz daljine pucao ravno u dobro postavljenog vratara gostiju.

Na Bočkajev ubačaj s lijeve strane napada Petković se u 20. minuti u sredini izborio za poziciju i sa šest metara glavom pucao pored prve vratnice.

Teško se dolazilo do kvalitetnih situacija u posljednjoj trećini, u 29. minuti se Kleinheisler s osamnest metara jednu odbijenu loptu odlučio udarcem ‘iz koljena’ usmjeriti u okvir, Livaković je i s tim pokušajem nije imao ni najmanjih problema.

Dobru situaciju za veliku prijetnju Osijek je imao u 35. minuti kada je Fiolić odlično iz sredine proigrao Caktaša lijevo u prostor, ali njegov prvi dodir po ulasku u šesnaesterac bio je loš te je Ristovski stigao postavljanjem otkloniti eventualnu opasnost. Četiri minute poslije na ubačaj Jurčevića s lijeve strane napada u sredini je atraktivno ‘škaricama’ pokušao Mierez, neprecizno pored okvira vrata.

Nakon nešto dužeg perioda konkretnijeg izdanja ‘Bijelo-Plavih’, Dinamo u 40. minuti uspješno izlazi u napad, u završnici Oršić igra dobro za Bočkaja koji se iskosa odlučuje na udarac, lopta završava malo pored suprotne vratnice, a suci uskoro označavaju i nedozvoljenu poziciju donedavnog igrača slavonskog prvoligaša.

Prvo uzbuđenje u nastavku vidjeli smo u 48. minuti kada je na ubačaj Theophila iz dubine Bralića u reakciji ispred Oršića, u šesnaestercu domaćina, lopta pogodila u ruku. Nakon tihe VAR provjere s kolegama Zebecom i Križarićem glavni sudac Igor Pajač pokazao je da se igra dalje. Generalni dojam je svakako taj da je ruka igrača Osijeka bila uz tijelo.

Do vodstva su domaćini stigli u 77. minuti kada je na desnoj strani napada Franjić vrlo loše reagirao u duelu s Kleinheislerom koji se pored pada i gubljenja posjeda uspio izboriti za poziciju i u konačnici ubaciti u sredinu, gdje očajno reagira Franjić promašivši loptu, a Theophile se ne uspijeva postaviti ispred Mancea, koji uz malo sreće dolazi do lopte i desno iskosa s tri metra pogađa donji suprotni kut za 1-0 i svoj drugi ligaški pogodak zaredom, treći u sezoni te ukupno jubilarni deseti u svom 44. Prva HNL nastupu.

Pred ulazak u posljednih šest minuta igre Dinamo je ostao s igračem manje jer Theohpile zbog ozljede nije mogao nastaviti, a Kopić je svoje tri izmjene napravio u tri intervala i time ostao bez mogućnosti reakcije u ovoj situaciji. Do kraja susreta nismo vidjeli prijetnje vratarima, pa je tako Osijek prvim slavljem nad Dinamom u sezoni stigao do preuzimanja prvog mjesta prvenstvene ljestvice.

Osijek u sljedećem kolu gostuje kod Lokomotive u Kranjčevićevoj, dok će Dinamo na Maksimiru dočekati Šibenik.

Rijeka – Slaven Belupo (17:05)
6. ožujka, Gorica – Hrvatski dragovoljac (15:00)
Istra 1961 – Hajduk (17:05)

Dvadeset i peto kolo HT Prve lige derbijem od 18 sati na Gradskom vrtu zaključit će vodeće momčadi na ljestvici, Osijek i Dinamo. U njihovom prethodnom dvoboju u Osijeku slavili su Plavi s 0:2, a potom u Zagrebu nije bilo pobjednika (1:1). Domaćini će današnji sraz odigrati u posebnim retro dresovima kojima će obilježiti 75. godina kluba, a ujedno im je današnja utakmica 1.000 u Prvoj HNL.

Bijelo-plavi u današnjem ogledu ne mogu računati na kartoniranog Čeberka te ozlijeđene Bartoleca, Nejašmića i Ercega dok su gosti iz istog razloga bez kapetana Ademija i Perića.

Trener Osijeka Nenad Bjelica je u najavi utakmice rekao: “Drago nam je da se tražila karta više i sigurno da nije to samo zato što dolazi Dinamo, već i zato što je Osijek konkurentan, opasan svima, ozbiljan u nastojanjima da na kraju bude najbolji. Uvijek smo imali potporu naših navijača, sada će ona brojčano biti još izraženija i nadam se da će nas nositi do pobjede.”

Njegov kolega na klupi Dinama Željko Kopić je izjavio: “Osijek ima svoj specifičan način igre, očekuje nas veliki broj duela, velika količina energije, znamo na koji način će se Osijek suprotstaviti. Doveli su par pojačanja i samim time su iskazali visoke ambicije za borbu za najviše pozicije. Pred nama je, dakle, derbi, izazovna utakmica za nas, a na nama je da budemo na pravoj razini.”

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će pomagati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Ivan Mihalj (Velika Gorica) i Patrik Kolarić (Čakovec) dok će u VAR sobi biti Mario Zebec (Cestica) i Borut Križarić (Čakovec). Delegat utakmice je Ivan Smokrović (Rijeka), kontolor suđenja Vlado Svilokos (Sisak), a na sigurnost će ispred Saveza brinuti Miroslav Marković.