Argentina predvođena Messijem postala prvak Svijeta!

U svom šestom finalu Argentina je po treći put osvojila naslov prvaka Svijeta, prvi nakon 1986. godine. U završnom ogledu odigranom na Lusail stadionu u Kataru Gaučosi su pred oko 90 tisuća gledatelja u odličnoj predstavi i predvođeni genijalnim Lionelom Messijem s trona svrgnuli aktualne prvake Francuze.

Konačan rezultat utakmice bio je 7:5 (3:3; 2:2; 2:0), a pobjednik je odlučen tek nakon drame jedanaesteraca. Do velike prednosti izabranici Lionela Scalonija su došli već u prvom poluvremenu. Prvo je kazneni udarac, kojeg je izborio Di Marija, u 23. minuti realizirao Messi, a potom se u 36. minuti nakon ubitačne kontre i sam Di Marija upisao u strijelce. Produžetke je Tricolorima donio sjajni Mbappea realiziravši kazneni udarac u 79. minuti te poslavši loptu iza Martineza tri minute kasnije. Za novu prednost Argentinaca u 108. minuti je loptu preko gol linije poslao Messi, ali jedanaest minuta kasnije nakon novog kaznenog udarca za novo izjednačenje zabija Mbappe. U raspucavanju s bijele točke Martinez je obranio pokušaj Comana dok je Tchouameni promašio okvir gola.

Najzaslužniji za naslov bio je kapetan Lionel Messi koji je zabilježio sedam pogodaka, a zanimljivo da je gol zabio u svim fazama natjecanja. Ikonski nogometaš je također postao igrač s najviše odigranih minuta u povijesti svjetske smotre, prestigavši Paola Maldinija.

Prvu situaciju vrijednu pažnje kreirali su Argentinci u 5. minuti kada je s dvadesetak metara udarac okušao Alvarez, no lopta je završila ravno u rukama Llorisa. Tri minute kasnije Varane je blokirao udarac De Paula sa 17 metara.

Nakon prodora Messija u 17. minuti povratna lopta je došla do Di Marije, a on je s ruba kaznenog prostora loše puca tako da nije bilo ozbiljne prijetnje po gol Francuza.

Francuska je uzvratila tri minute kasnije kada je Griezmann iz slobodnog udarca ubacio za Girouda, a njegov udarac glavom odlazi poviš prečke nakon čega je sudac Marciniak označio prekršaj u napadu.

Poljski sudac je u 21. minuti dosudio kazneni udarac za Argentinu nakon što je Dembele u šesnaestercu sapleo Di Mariju. Odgovornost s 11 metara preuzeo je Messi te je poslao Llorisa u jednu, a loptu u drugu stranu za svoj šest gol na svjetskom prvenstvu.

Nakon odlične kontre u 36. minuti Argentina je povećala vodstvo. Messi je odlično pronašao Alvareza koji je dubinskim dodavanjem proigrao Mac Allistera, a on je nesebično proslijedio loptu do Di Marije kojem nije bilo teško svladati Llorisa.

U 41. minuti Deschamps je s travnjaka povukao Dembela i Girouda, a u igru je poslao Muanija i Thurama.

Argentina je s dobrom igrom nastavila i u drugom dijelu pa u 49. minuti bilježimo pokušaj De Paula s ruba kaznenog prostora nakon proigravanja Di Marije kojeg sigurno brani Lloris.

Deset minuta kasnije dodavanje Di Marije De Paul je propustio do Messija, ni njegov pokušaj s desetak metara odlazi pokraj bliže stative.

Odlična kontra Argentine uslijedila je u 63. minuti kada je Di Marija u šansu izbacio Mac Allistera, no do lopte prije dolazi Lloris. Argentinski veznjak je tom prilikom bio i gurnut od strane suparničkog braniča, ali poljski sudac je samo odmahnuo rukom.

Prvi slabašni pokušaji Francuza zabilježeni su sredinom drugog poluvremena. Prvo je nakon kornera u 68. minuti neprecizan bio Muani, a potom je sa 17 metara isti učinak imao pokušaj Mbappea.

Iz daljine je u 72. minuti probao Fernandez, ali Lloris nije imao nikakvih poteškoća da upiše obranu.

Otamedni je u 79. minuti u kaznenom prostoru zaustavio prodor Muanija, a Marciniak je po drugi put na utakmici pokazao na bijelu točku. Ovaj put u korist Francuske. Siguran izvođač bio je Mbappe koji je tako smanjio zaostatak.

Već u 82. minuti Francuska zabija za izjednačenje. Još jednom se u strijelce upisao fantastični Mbappe koji je mrežu zatresao preciznim udarcem s ruba šesnaesterca nakon duplog pasa s Thuramom. Bio je to njegov sedmi gol na tuniru.

Marciniak je u 87. minuti pokazao žuti karton za Thurama nakon što je francuski napadač pokušao iznuditi novi kazneni udarac.

Mbappe je u 93. minuti dobro pucao sa 17 metara, no u posljednji trenutak je njegov udarac blokirao Otamendi.

U četvrtoj minuti sudačke nadoknade u odličnoj šansi se nakon povratnog dodavanja s lijeve strane našao Rabiot, ali Martinez brani njegov udarac.

Argentina uzvraća u 97. minuti preko Messija čini snažan udarac s 18 metara u korner odbija Lloris.

Kako nakon osnovnog dijela utakmice nije bilo pobjednika ušlo se u dodatnih 30 minuta. U njima su šansu čekali do 105. minuti kada je nakon odlične akcije Argentinaca Upamecano blokirao udarac Martineza, a potom je Varane učinio isto s pokušajem Montiela.

U nadoknadi prvog produžetka Acuna je izvrsno proigrao Martineza, no još jednom odličnom obrambenom reakcijom iskazao se Upamecano blokiravši njegov udarac.

Dobar pokušaj Argentinaca uslijedio je u 108. minuti kada je Lloris odbio udarac Messija s ruba kaznenog prostora.

Argentina do novog gola dolazi minutu kasnije preko Lionela Messija. Nakon sjajne akcije Martineza, Messija i Fernandeza golman Francuske je obranio snažan udarac potonjeg, no na odbijenu loptu je reagirao Messi te ju je uspio poslati preko gol linije.

U 116. minuti udarac Mbappea je u kaznenom prostoru rukom blokirao Montiel, a sudac Marciniak je po treći put na dvoboju dosudio kazneni udarac. Ponovno je mrežu Argentinaca zatresao Mbappe upisavši tako hat-trick i svoj osmi gol na prvenstvu.

Mbappe je u 120. minuti izvrsno ubacio za Muanija koji ipak nije dobro zahvatio loptu tako da ona odlazi malo pokraj vratnice.

U trećoj minuti nadoknade drugog produžetka Messi je odličnu šansu izbacio Martineza koji nije uspio svladati Llorisa nakon čega je pomoćni sudac signalizirao zaleđe.

Matnu priliku Francuska je propustila netom kasnije kada je u situaciji 1 na 1 Martinez odlično obranio pokušaj Muanija. Odmah potom na suprtonoj strani travnjaka se u novoj šansi našao Martinez koji glavom šalje loptu pokraj gola.