Australska A-liga: pregled drugog kola i derbija u Melbourneu

Najzanimljiviji susret drugog kola australske A-Lige odigran je u Melbourneu, gradskom derbiju susreli su se Melbourne Victory i Melbourne City. Napad domaćih predvodio je Besart Berisha, njihov najbolji strijelac prošle sezone te ujedno i strijelac hat-tricka upravo protiv Cityja. Gosti su trebali igrati na krilima “premierligaša” Korena i povratnika Mooya. Prošle su dvije godine otkako je City posljednji puta uspio otkinuti bod sa ovog gostovanja, a sada ćemo otkriti i zašto se ta tradicija nastavila.

Melbourne Victory (4-3-3): Vukovic; Murnane, Delpierre, Deng, Georgievski; Valeri (Mahazi 87′), Finkler (Makarounas 90+2′), Bozanic; Khalfallah, Berisha, Barbarouses (Pain 80′)

Melbourne City (4-3-3): Sorensen; Clisby, Chapman, Kisnorbo, Retre; Paartalu, Koren (Mauk 58′) , Mooy; Zullo (Kuzmanovski 46′), Fornaroli, Dekker (Espindola 63′)

Gradski derbi na Etihad stadionu došlo je vidjeti više od 40 tisuća ljudi, a prema prikazanoj igri mogu biti i više nego zadovoljni. Kako je bilo i za očekivati, derbi je bio pun naboja, trke i borbenosti što se izrazito vidjelo u početku utakmice, prvih petnaest minuta. Nakon početne agresivne igre sa obje strane, gosti smiruju igru i uspostavljaju kontrolu. Međutim, lutanje vezne linije prema napadu osvećuje im se u 23. minuti kada brzim prijenosom lopte prema naprijed domaći pogotkom Khalfallaha dolaze u vodstvo. Početkom drugog dijela igru ponovno kontrolira City, ali u 57. minuti događa se repriza situacije kod prvog gola i obrambena trka Cityja stajala ih je novog pogotka, glavom je precizan bio Barbarouses. City poslije primljenog pogotka nastavlja kontrolirati utakmicu i “blitzkriegom” dolazi do izjednačenja, prvo je pogodio Fornaroli u 68. minuti, a tri minute kasnije mrežu Vukovica trese Mauk, nakon sjajne duge lopte Mooya. Nakon dva primljena pogotka, Victory je nastavio strepiti pred vlastitim vratima jer su Cityjevi pokušaji postajali sve učestaliji, a jedino je nedostajao pogodak koji bi im donio preokret i pobjedu na Etihadu koju nisu okusili već tri godine. I taman kad je podjela bodova izgledala kao najizgledniji kraj susreta, brzi kontranapad Victoryja uspješno je realizirao Berisha i postavio konačnih 3:2

Iz najava igrača i trenera moglo se zaključiti da će ovo biti prava ratna utakmica kako i priliči svakom derbiju, a u istom su stilu igrači krenuli u ovaj susret. Od samog početka moglo se zaključiti kako će trka i duel-igra imati glavnu ulogu u odlučivanju pobjednika, očekivala se tijesna bitka, a rezultat je takvo razmišljanje i opravdao. Utakmica je vrlo brzo poprimila svoj end-to-end karakter, odnosno brza promjena žarišta igre s jednog kraja terena na drugi. Napadi su se jako brzo izmjenjivali što vjerojatno nije odgovaralo ekipi Cityja koja je pokušala spustiti loptu na zemlju i graditi napade, pa je u tim je trenucima sve izgledalo idealno za goste. Ipak, u 23. minuti Victory dolazi do vodstva i pritom se uočava velik nedostatak u obrambenoj igri Cityja, sporo vraćanje vezne i napadačke linije u obranu.

Ključno je bilo vidjeti iznimno sporo vraćanje Dekkera u obarnu koji je, da je bio malo brži i odgovorniji, bez problema mogao stići do Khalfallaha i spriječiti njegov udarac. Do kraja poluvremena činilo se da je City ipak naučio nešto iz ovog napada jer je menadžer gostiju, van’t Schip, povukao Mooya malo iza Korena i Paartalua što je bio odličan potez jer Victory više nije uspio doći do konkretnih prilika u ostatku prvog dijela. Kao što je bilo i za očekivati, momčad Victoryja u drugo poluvrijeme ulazi sa istim sastavom, dok je u gostujućoj momčadi izašao neprimjetni Zullo koji, osim što je izgubio loptu prilikom primljenog pogotka, nije napravio apsolutno ništa, na njegovoj poziciji zamijenio ga je Kuzmanovski. Iako je, pokazat će se, pogodio s izmjenom, menadžer gostiju ponovio je grešku te vratio Mooya u istu liniju s Korenom i Paartaluom, umjesto da ga je ostavio iza kako je to bilo do kraja prvog dijela.

Desetak minuta pritiska Cityja nije donijelo ništa dobro za momčad, naprotiv ponovila se greška iz prvog dijela – vezni igrači su ponovno izašli previsoko pri kreiranju napada i nitko nije mogao zatvoriti prostor kojeg je iskoristio strijelac prvog pogotka, Khalfallaha i sjajnim ubačajem na drugoj stativi pogodio je Barbarousesa koji nije imao pretjerano težak posao. Napokon, van’t Schip radi prave izmjene i vadi Korena, koji se izgubio u veznoj liniji, te neprimjetnog Dekkera, a uvodi Mauka i Espindolu. Prvi od njih dvojice pokazat će se odličnom izmjenom jer u 68. minuti asistira Fornaroliju za pogodak, a u 71. minuti sjajnim trkom bježi obrani Victoryja te se i sam upisuje u listu strijelaca. Tim pogotkom kao da se igra gostiju raspala, kao da ih više nije bilo na terenu, a Victory je nastavio igrati agresivno i u obrani, s visokim presingom, i u napadu.

Sav taj pritisak isplatio se u posljednjim minutama kada vezna linija Cityja ponovno gubi korak s igračima Victoryja, a Berisha lagano pogađa za pobjedu domaćih. Iako je po kvaliteti igre teško suditi je li Victory zasluženo došao do pobjede ili ne, može se reći kako je trkačkom moći došao do prednosti na terenu. Gosti su u nekim trenucima imali potpunu kontrolu igre, diktirali tempo i gradili napade. Međutim, dogodilo im se ono što se dogodilo Wanderersima u prvom kolu, u potpunosti su zaboravili na obranu. Momčad Victoryja je iskoristila tromost veznog reda i slabu, gotovo nikakvu, defenzivnu trku Cityjevih igrača te na taj način došla do vodstva – i to dvostrukog, a na kraju i do pobjede.

Kako i priliči jednom derbiju, utakmica se odigrala na vrlo visokoj i fizički zahtjevnoj razini, s te strane treba pohvaliti domaćeg trenera Muscata koji je odlično pripremio svoju momčad u tom segmentu. Victory je djelovao kao odgovorna momčad veći dio utakmice, međutim onaj manji dio skoro ih je došao pobjede. City je pokazao svoje slabosti u obrambenom dijelu, sporo vraćanje vezne linije bilo je presudno u ovom dvoboju jer može se reći kako je to ono što je dovelo do ovog rezultata. Dojam je da je van’t Schip od svoje momčadi tražio isto što i Popović u prvom kolu, posvećenost napadu, a da pritom nije posvetio dovoljno pažnje obrambenim zadacima što je nedopustivo za ovakvu utakmicu, tim više što se zna kako je Victory vrlo moćna momčad kad je napad u pitanju i manjak sreće u prvom kolu jedini je razlog zašto se mreža Adelaide Uniteda nije tresla.

Ova utakmica nastavak je najave iz prvog kola kako ćemo ove sezone gledati uzbudljivi nogomet “Tamo dolje”, prepun prilika i pogodaka. Ljubitelji engleske Premierlige uživali bi u ovakvim dvobojima jer trke i duela nije nedostajalo, a zna se kako je to iznimno cijenjeno na Otoku. Ono što se dalo primijetiti u ovoj utakmici kao i u ostalim susretima u početna dva kola jest to da menadžeri nerijetko znaju zaboraviti na obrambene zadaće svojih momčadi i upravo to je ono što je određivalo pobjednika. U drugom je kolu postignut isti broj pogodaka kao i u prvom (14), gotovo tri zgoditka po utakmici, ostaje nam za nadati se kako će napadači nastaviti biti efikasni, ali za bolju kvalitetu nogometa očekuje se da će obrambeni igrači ozbiljnije shvatiti svoj zadatak.

Rezultati svih utakmica:

Adelaide United 1:1 Western Sydney Wanderers (Andreu (ag) 21′; Andreu 83′)
Newcastle Jets 0:1 Sydney (Brosque 89′)
Melbourne Victory 3:2 Melbourne City (Khalfallah 23′, Barbarouses 57′, Berisha 90′; Fornaroli 68′, Mauk 71′)
Brisbane Roar 2:1 Central Coast Mariners (Borrello 14′, 60′; Bingham 88′)
Perth Glory 1:2 Wellington Phoenix (Sandor 7′; Krishna 9′, Lia 89′)