Australska A-liga: Sydney sam na vrhu

Vrlo efikasno četvrto kolo A-lige obilježio je susret najefikasnijeg i najmanje efikasnog napada lige, utakmica između Brisbane Roara i Adelaide Uniteda. Obje su momčadi u trećem kolu upisale svoje prve poraze, Brisbane je izgubio na vrućem gostovanju na Novom Zelandu od Wellington Phoenixa, dok je Adelaide ostao bez bodova u Perthu. U sastavu Brisbanea nije bilo Polenza na čije je mjesto uskočio Stefanutto, a gostujući strateg Amor na klupi je ostavio napadača Sancheza te napravio taktičku promjenu postavivši Marronea na poziciju desnog beka.

Brisbane Roar (4-3-3): Young; Stefanutto (Brown 81′), North, Bowles, Hingert; McKay, Corona, Petratos (Luštica 72′); Broich, Maclaren (Clut 85′), Borrello
Adelaide United (4-3-3): Hall; Elrich, Malik, McGowan, Marrone (Sanchez 78′); Carrusca, Isaias, Jeggo; Goodwin, Cirio, Dugandžić (Djite 60′)

Utakmica koja je do desetak minuta prije kraja mogla otići u bilo kojem smjeru, na kraju je završila naizgled laganom pobjedom domaćih, no krenimo redom. Kako je bilo i za očekivati, domaćini su preuzeli inicijativu od samoga početka, a agresivna i ofenzivna igra isplatila im se već u 9. minuti kada Borrello postiže svoj prvi pogodak na današnjoj utakmici. Prvih 35 minuta uglavnom se igra na polovici gostiju, u jednom je napadu Broich sjajnom loptom pronašao Maclarena, međutim pravovremena reakcija Halla spašava goste od većeg minusa. Posljednjih desetak minuta prvog poluvremena potpuni obrat stanja na terenu, Adelaide je počeo igrati agresivno, ali ne iskorištavaju dvije prilike.

I taman kad se činilo da će Adelaide postići pogodak ili barem mirno privesti poluvrijeme kraju, sumnjiva situacija u njihovom šesnaestercu, ništa nije dosuđeno, niti se itko previše bunio. Drugi dio samo je nastavak na kraj prvoga jer gostujuća momčad i dalje vodi glavnu riječ na terenu. U prvih 15 minuta drugog dijela stvorili su više prilika nego u cijelom prvom dijelu, a najveću priliku propušta Cirio kada izlazi 1 na 1 pred Younga koji uspješno brani njegov pokušaj. Idućih desetak minuta igra se najaktivnije, s jedne na drugu stranu, a po dvije prilike imaju i domaći i gostujući igrači, međutim Maclaren dvaput za Brisbane te Isaias i Elrich za Adelaide na uspijevaju postići pogodak. Igrala se 79. minuta kada domaći napadač Maclaren smiruje dugu loptu McKaya, zatim se rješava Elricha i postiže novi pogodak za domaće. Od tog trenutka pitanje pobjednika je riješeno i po samoj igri na terenu, a točku na i u posljednjim trenucima sudačke nadoknade stavlja Borrello svojim drugim pogotkom.

Obzirom da je s jedne strane bio najraspoloženiji napad lige, a s druge strane igrači koji još nisu postigli pogodak (Adelaide ima dva pogotka na kontu, oba autogola) realno je bilo za očekivati da će utakmica otići u jednom smjeru te da će sva tri boda ostati kod domaćina. Od sučevog zvižduka domaća je momčad krenula u napad svim raspoloživim sredstvima, a iskoristili su loše obrambeno postavljanje gostiju koji su daleko stajali od igrača i praktički puštali napadače domaćih da bez ikakvog problema dođu u opasnu zonu. Tako je i kod prvog pogotka Broich ostao sam na lijevom krilu i uputio iz prve ubačaj kojeg nakon odbijanja u mrežu gostiju posprema Borrello. U 22. minuti domaća je momčad demonstrirala školu nogometa i s lakoćom iz samog ugla terena došla do centra. q Ono što valja primijetiti je vrlo visoka vezna linija gostiju koja je ispala u tri dodavanja, na njihovu sreću McKay je upropastio daljnji tijek akcije ne primijetivši na drugoj strani dvojicu slobodnih suigrača. U posljednjih desetak minuta prvog dijela, gosti su uspjeli doći do dvije prilike, međutim obje su plod individualnih, a ne taktičkih grešaka igrača Brisbanea. Odnosno, oba puta igrači Brisbane nisu fizički ispratili pojedinca iz gostujuće momčadi te su ih takve dvije greške skoro stajale vodstva.

U drugi dio momčadi ulaze bez promjena, kako u igračkom smislu, tako i odnosu snaga jer Adelaide nastavlja sa kontinuiranim pritiskom na zadnju liniju domaćih. Gosti su uglavnom svoje napade gradili preko lijeve strane, a svakako valja pohvaliti lijevo krilo Goodwina koji je u dosta situacija do ludila dovodio obranu Brisbanea, ali sve to bez konkretne završnice. U 57. minuti susreta gosti imaju najbolju priliku za izjednačenje. Duga lopta Isaiasa preletjela je obranu domaćih, Cirio se izborio pored Northa i našao sam pred Youngom, a vratar domaćih nevjerojatnim refleksima spašava svoju momčad.

Pritom treba pohvaliti odličan osjećaj za prostor Ciria koji je sjajno izbjegao zaleđe. Do tog trenutka, momčad Adelaidea imala je više gotovo 60% posjeda lopte u drugom dijelu, domaći su izgledali bezidejno, a obrambena linija je stajala daleko od napadača i dopuštala im da se okrenu licem prema golu. U idućih par minuta Maclaren se našao u dvije izgledne prilike, prvi puta loše primiruje loptu, a drugi puta pogađa okvir gola. Posljednje dvije prilike gostiju ne koriste Isaias u 65. te Elrich u 69. minuti susreta. Ključni potez drugog dijela vuče Aloisi kada u igru stavlja Lušticu umjesto potpuno izgubljenog Petratosa.

Svojim trkačkim kapacitetom Luštica je uvelike pripomogao obrambenoj liniji domaćih, ali je i u dva navrata opasno priprijetio gostujućim vratima. U 79. minuti domaći dolaze do drugog pogotka preko Maclarena koji se, u tom trenutku, izjednačuje s Borrellom sa tri pogotka ove sezone. Ipak, Borrello u sudačkoj nadonkadi zabija svoj drugi gol na utakmici, odnosno četvrti u prvenstvu i tako predvodi listu strijelaca A-lige. Odlična lopta u prostor McKaya i sjajno utrčavanje Borrella točka je na i ove utakmice.

Iako rezultat 3:0 sugerira suprotno, momčad Brisbanea teže od očekivanog došla je do sva tri boda na domaćem terenu. Izniman pad u koncentraciji osjetio se krajem prvog i početkom drugog dijela, ali gosti iz Adelaidea nisu uspjeli iskoristi prednost na terenu. Međutim, nije bilo niti za očekivati išta drugačije obzirom da igrači Adelaidea još uvijek nisu postigli pogodak i da su u prva tri kola imali tek pet udarac u okvir, dok su u današnjoj utakmici četiri puta pucali u okvir Brisbaneovih vrata. Domaći kao da su nestali s terena poslije 35. minute, očit je bio fizički pad u igri, ali Aloisi ipak vuče odličan potez za svoju momčad kada stavlja Lušticu u igri. Pohvale u gostujućem sastavu svakako zaslužuju Elrich i Goodwin, odnosno lijeva strana, ali i Cirio koji se pokušao boriti s vrlo čvrstom domaćom obranom. S druge strane McKay i Borrello svakako su dva najbolja igrača Brisbanea na utakmici, dok je Corona pružio svoju najgoru partiju ove sezone. Sve u svemu, zaslužena pobjeda domaćina, Adelaide će pod hitno morati promijeniti pristup igri želi li doći do svoje prve pobjede.

Četvrto kolo je, po broju pogodaka, ipak nadmašilo prethodna tri jer ovoga je puta ukupno postignuto 16 pogodaka. Najveće iznenađenje priredila je momčad Newcastle Jets koja je na gostovanju kod Melbourne Cityja uzela sva tri boda, iako se činilo da domaćini ne mogu ispustiti prednost od dva pogotka. U idućem kolu sastaju se prva i druga momčad prvenstva, Sydney dočekuje Brisbane i za vidjeti je kako će se relativno troma i statična vezna linija Sydneyja nositi s onom Brisbanea te hoće li Aloisi posegnuti za Lušticom kao trkačkom snagom na sredini terena ili će s Petratosom ipak više pritisnuti zadnju liniju Sydenyja pa riskirati dubinska proigravanja prema Ninkoviću koji je prošlog kola u više navrata sjajno demonstrirao kako se to radi
.

Rezultati svih utakmica:

Melbourne City 2:3 Newcastle Jets (Mooy 12′, Mauk 22′; Kantarovski 58′, Trifunović (p) 74′, 79′)
Central Coast Mariners 1:3 Sydney (O’Donovan 35′; Smeltz 34′, Simon 82′, 88′)
Brisbane Roar 3:0 Adelaide United (Borrello 9′, 90+2′, Maclaren 79′)
Western Sydney Wanderers 1:0 Perth Glory (Vidosić 45′)
Melbourne Victory 3:0 Wellington Phoenix (Berisha 10′, 61′, Barbarouses 55′)