Austrija pogotkom Baumgartnera svladala lošu Ukrajinu i osigurala sraz s Italijom, Nizozemska rezultatski uvjerljiva u oproštaju Pandeva od makedonske reprezentacije (VIDEO)

U posljednjem kolu skupine C Europskog prvenstva Austrija je u Bukureštu rezultatom 0-1 (0-1) svladala Ukrajinu, dok je Nizozemska u Amsterdamu debitanta Sjevernu Makedoniju ‘doma ispratila’ rezultatom 0-3 (0-1).

Nizozemska je i prije ovog kola bila siguran prvoplasirani putnik skupine C u osminu finala, ali ovo im je tek treći (od deset) EURO turnir na kojem su grupnu fazu okončali s tri pobjede. ‘Oranje’ će 27. lipnja u Budimpešti igrati protiv jedne od trećeplasiranih reprezentacija iz skupine D, E ili F. S druge strane, poslije raspleta u Bukureštu Austrija je ta koja sa šest osvojenih bodova kao drugoplasirana u osmini finala putuje u London na okršaj s Italijom, dok će se Ukrajina s tri boda na kontu i gol razlikom minus jedan nadati sretnom raspletu u ‘lutriji’ najboljih trećeplasiranih reprezentacija.

Ukrajina – Austrija

Iako smo uvodno vidjeli po nekoliko dolazaka u posljednju trećinu sa svake strane (bez kvalitete u završnici) uskoro se iskristaliziralo da će Ukrajina igrati u bloku čekajući svoje prilike iz kontri i polukontri, dok su Austrijanci bili ti koji su tražili posjed i kroz dominaciju istim nastojali napadati protivnike.

Nisu pretjerano kvalitetni bili formalni gosti u svojim dolascima, ali nakon nekoliko bezopasnih udaraca i petog izborenog kornera, bolja igra i konkretniji pritisak urodili su plodom u 21. minuti. Ubačaj iz kuta izveo je kapetan Alaba, a u sredini na šest metara pored Zabarnjija 21-godišnji Baumgartner postavlja nogu i ‘skreće’ loptu u mrežu za 0-1, čime je postao (trenutno) najmlađi strijelac na aktualnom EURO turniru.

Ukrajina se zatim pokušavala otvoriti i preuzeti posjed, ali Ševčenkova momčad jednostavno nije imala ideju i kvalitetu izvedbe da bi odgovorila na odličnu igru Austrijanaca koji su do kraja poluvremena osim ‘nebrojenih’ opasnih dolazaka kreirali još tri velike prilike. Buščan je u 38. minuti obranio udarac Laimeru koji je lijevo iskosa s četrnaest metara gađao gornji suprotni kut, dok je (zbog vrijeđanja protivnika) suspendirani povratnik Arnautović u 43. i drugoj minuti nadoknade nekako uspio nerealizirati dvije čiste gol prilike.

Vrlo loši Ukrajinci jedinu su pravu prijetnju u prvom dijelu imali u 29. minuti kada je Bachmann obranio odličan udarac Šaparenka, koji je lijevo iskosa s deset metara snažno gađao donji suprotni kut.

Drugi dio u Bukureštu uvodno je ponudio nešto ‘koncentriranije’ Ukrajince, ali generalno vrlo nepovezanu igru s obje strane. Prvo uzbuđenje u nastavku odigralo se na isteku 61. minute u austrijskom šesnaestercu kada je na ubačaj Tsjgankova iz prekida s lijeve strane, sa šest metara nespretni Lainer glavom od travnjaka poslao loptu u okvir, sreća njegova suigrač mu Bachmann bio je koncentriran, pa je taj zahtijevan ‘pokušaj autogola’ uspio odbiti od svojih vrata i sačuvati prednost!

Sjeverna Makedonija – Nizozemska

Otpisani Makedonci u Amsterdamu su u prvom dijelu pružili odličnu predstavu (možda i najbolju svoju na turniru) u srazu s domaćinima koji su do rezultatske prednosti stigli pogotkom Depayja nakon brze kontre u 24. minuti. Pogotku je prethodio potencijalni prekršaj nad makedonskim igračem u začetku akcije, ali nakon VAR provjere Rumunj Kovacs potvrdio je vodstvo ‘Oranja’.

Izabranacima Igora Angelovskog u 9. minuti nije priznat pogodak. Ristovski je odigrao naprijed za Pandeva, koji iz prve igra u prostor prema Tričkovskom, a on utrčava u šesnaesterac i s trinaest metara mirno matira Stekelenburga, ali rumunjska sudačka postava zbog zaleđa ne priznaje pogodak. ‘Nesuđenom’ pogotku za vodstvo Makedonci su blizu bili i u 22. minuti kada je na ‘ostavljanje’ Pandeva, Trajkovski ‘bombom’ s devetnaest metara lijevo iskosa pogodio suprotnu vratnicu!

Iako su Makedonci i u drugi dio ušli dobro, ipak nisu mogli parirati Nizozemcima koji su, možda i pod dojmom ‘duga’ prema navijačima iz prvog dijela, u drugom uvjerljivo ‘dovršili posao’, a u konačnici su mogli slaviti i uvjerljivije.

Dvostruki strijelac u nastavku za momčad Franka De Boera bio je donedavni veznjak Liverpoola i skorašnji igrač PSG-a Georginio Wijnaldum koji je Stolu Dimitrievskog svladao prvo u 51. minuti na asistenciju Depayja, a zatim i sedam minuta poslije kada je pospremio odbijanac nakon udarca upravo Depayja.

Poseban trenutak makedonskog nogometa zbio se u 69. minuti kada je ikona tamošnjeg nogometa – Goran Pandev, napustio igru i tako se zauvijek (igrački) oprostio od nacionalnog dresa.

Makedonci su se tako od svog debitantskog velikog turnira, uz realno vrlo dobar ostavljeni dojam, oprostili bez osvojenog boda, čime su uz Tursku na EURO 96 u Engleskoj postali jedina reprzentacija koja je s tri poraza ‘odradila’ svoj debitantski kontinentalni turnir.