Autogol Mujakića i pogodak Atanasova za remi Gorice i Hajduka u Velikoj Gorici (VIDEO)

U derbi susretu programa 25. kola HT Prve lige Gorica i Hajduk su u Velikoj Gorici odigrali neriješenih 1-1 (1-1). Ovim rezultatom ‘Bili’ su prekinuli svoj niz od tri ligaške pobjede, dok su domaćini svoj niz neporaženosti produžili na sedam ligaških utakmica.

Domaći su u vodstvo došli autogolom Nihada Mujakića u 6., a konačnih 1-1 postavio je Jani Atanasov u 45. minuti susreta.

Uvodno je Gorica gotovo u potunosti dominirala posjedom no bez konkretnijih dolazaka u posljednju trećinu, gosti su imali jedan konkretniji dolazak kada je Livaja akciju okončao nepreciznim udarcem glavom.

Do vodstva je momčad Gorice stigla u 6. minuti u trenucima kada su gosti bili s igračem manje jer je izvan igre poslije sudara s Jovičićem ostao Livaja. Desnu stranu gostujuće obrane prvo je neuspješno pokušao probiti Lovrić, a nakon kratkog odbijanja u završnici prizemnim ubačajem s ruba šesnaesterca u peterac snažno igra Dieye, na tri metra je Mujakić koji očajnom reakcijom prosljeđuje loptu u prvi kut za 1-0 domaćina.

Nastavila je Gorica i dalje s konkretnijom igrom prema naprijed i kontrolom utakmice. U 10. minuti Lovrić prijeti iz prekida s dvadeset metara, lopta odlazi malo iznad okvira vrata.

Oreščaninova momčad vrlo blizu drugog pogotka bila je u 25. minuti nakon prekida. Ubacio je Lovrić s desne strane, pred petercem su čak trojica igrača Gorice na lopti koja se u konačnici od Suka odbija malo, malo pored vratnice!

Prilikama je dosta siromašno bilo poluvrijeme, Gorica je usprkos češćim dolascima u posljednju trećinu prijetila isključivo iz spomenutih situacija poslije prekida, dok gosti nikako nisu uspijevali konkretnije zaprijetiti. Oko 40. minute počelo je ‘mini iživljavanje’ na Todorovićevom koljenu. Prvo ga je nagazio Krizmanić, a nedugo potom i Lovrić, no sudac Fran Jović u obje situacije je smatrao da to nisu potezi za javnu opomenu.

Hajduk je do izjednačenja došao na ulasku u 45. minutu. Todorović je pod pritiskom odigrao kvalitetno okomito za Jaira koji gura desno na stranu Livaji, a on odličnim ubačajem između braniča i vratara ‘kao na pladnju’ poslužuje Atanasova, koji s dva metra mirno šalje loptu u nečuvanu mrežu za 1-1 i svoj drugi ligaški pogodak u 17. nastupu.

Zaključno smo za prvo poluvrijeme, dvije minute nadoknade, gledali posjedom dominantnu Goricu koja ipak nije uspijevala iz igre konkretnije zaprijetiti Kaliniću, dok je Hajduk većinu prvog dijela bio ‘ni u napadu, ni u obrani’, no kako se bližio kraj tako je trojac Jairo, Kačaniklić, Livaja izgledao nešto konkretnije, u konačnici i (ne)izravno izrežirao pogodak za izjednačenje.

Iznimno tolerantan za grube i nesportske startove Jović je bio i u drugom dijelu. Prvo je na otvaranju nastavka propustio sankcionirati start Suka nad Jairom, a zatim nije uopće sudio evidentan prekšraj Steenvoordena nad Čolinom, poslije kojeg su oba igrača ostala ležati na travnjaku.

U 53. minuti svjedočili smo uzbuđenjima na obje strane terena. Prvo je Krizmanićev ubačaj iz kuta nošen vjetrom završio na gredi Kalinićevih vrata! Nekoliko trenutaka poslije gosti izlaze u kontru, u završnici Kačaniklić odlično pronalazi Jaira kojem Banić na devet metara ‘ulazi u udarac’, odbijenu loptu uzima Todorović i također puca s devet metara, no njegov pokušaj odličnom je reakcijom blokirao požrtvovni Babec!

Šest minuta poslije Gorica konačno prijeti Kaliniću iz igre. Lovrić se s lijeve strane napada sjurio do sedam metara odakle je pucao snažno u suprotni kut, Kalinić kratko odbija. U nastavku Špikić igra povratno za Suka koji sa sedamnaest metara šalje loptu malo pored okvira vrata.

Bio je ovo period kada je gostujuća zadnja linija u nekoliko trenutaka izgledala potpuno ‘tragikomično’, u 63. minuti ‘svi’ su se okupili oko Dieyeja lijevo koji igra u sredinu u prazan prostor za Lovrića, no lopta je nakon njegovog udarca iz prve s deset metara dodirnula desnu vratnicu i završila van igre!

Uslijedio je poduži period tijekom kojeg vratari nisu imali nikakvog posla. Hajduk je nekoliko puta, prvenstveno zahvaljujući Livaji, izlazio u dobre kontre no bez kvalitetne završnice, dok su domaći generalno igrali nešto povučenije, bez većih rizika u igri prema naprijed. Tek u 86. minuti, nakon još jednog kvalitetnog prolaska i ubačaja Krizmanića, bilježimo snažan i neprecizan pokušaj Juniora, lopta je završilo pristojno iznad okvira vrata.

Do kraja susreta nije bilo konkretnih prijetnji za vratare te je susret okončan bez pobjednika.

Gorica u sljedećem kolu gostuje na Maksimiru kod Dinama, dok će Hajduk na Poljudu biti domaćin Šibeniku. Prethodno ovim ligaškim obvezama Gorica i Hajduk u utorak 16. ožujka s početkom u 18 sati u Velikoj Gorici igraju utakmicu četvrtfinala Hrvatskog nogometnog kupa, a bolji iz tog okršaja u polufinalu će biti gost Dinama na Maksimiru.

Program 25. kola zaključuje se sutrašnjim okršajima Varaždina i Dinama u Varaždinu (15:00) te Šibenika i Osijeka na Šubićevcu (17:05).

U derbi susretu 25. kola HT Prve lige snage će od 17:05 odmjeriti Gorica i Hajduk. U njihova dva prethodna ovosezonska međusobna susreta bolja je bila Gorica koja je na domaćem terenu slavila rezultatom 2:1 dok je u Splitu upisala pobjedu rezultatom 2:4.

Domaćini su danas lišeni usluga kartoniranog Mitrovića i ozlijeđenog Delfija dok kod gostiju suspenziju odrađuje Fossati, a probeleme s povredama imaju Umut Nayir i Diamantakos.

Trener Gorice Siniša Oreščanin je u najavi utakmice rekao: “Hajduk je klub s velikom tradicijom, novi trener Tramezzani stabilizirao je defenzivu. U fazi napada se oslanja na individualnu kvalitetu Livaje, Kačaniklića, Umuta, Jaira. Imaju niz od četiri utakmice bez primljenog gola. Respektiramo Hajduk, mislim da su četiri do šest puta skuplji od nas, ali mi smo treći na tablici i igramo jako dobro. Vidi se pozitivan pomak što se tiče zahtjeva, željno očekujemo utakmicu i idemo na pobjedu.”

Njegov današnji suparnik Paolo Tramezzani je dodao: “Prve dane u tjednu koji je iza nas iskoristili smo za rekuperaciju nakon intenzivnog razdoblja, kako fizički tako i mentalno. Nakon toga krenuli smo s pripremom za utakmicu. Za nas putovanje počinje razmišljanjem da moramo igrati samo jednu utakmicu. Ušli smo u ritam u kojem igramo često i uvijek moramo razmišljati utakmicu po utakmicu.”

Glavni sudac utakmice je Fran Jović iz Zagreba kojem će asistirati sugrađani Luka Pušić, Ivica Modrić i Ivan Vučković dok su za VAR zaduženi Dario Bel (Osijek) i Tomislav Petrović (Valpovo). Delegat susreta je Željko Podrug (Zagreb), a suce će kontrolirati Šime Bugarija (Bibinje).