Awaziem strijelac za slavlje Hajduka nad Rijekom na Rujevici

U prepotsljednjem susretu programa 11. kola SuperSport HNL-a Hajduk je pred 5 844 gledatelja na Rujevici rezultatom 0-1 (0-1) svladao Rijeku i tako uz omjer od šest pobjeda, dva remija i dva poraza s dvadeset bodova na kontu ponovno preuzeo drugo mjesto uz jedanaest bodova zaostatka i utakmicu manje od vodećeg Dinama. Pogodak vrijedan tri boda postigao je Chidozie Awaziem u 51. minuti igre.

Rijeka je ovim raspletom sada u nizu od deset utakmica bez pobjede, te uz omjer od jednog slavlja, tri remija i sedam poraza sa šest bodova na kontu (barem privremeno) ostaje na pretposljednjem mjestu prvenstvene ljestvice.

Zbog ozljeda domaćini danas nisu mogli računati na Halilovića i Pavlovića, Libera, Vučkića, Djuričina i Simčića – dok zbog akumuliranih opomena u derbiju nisu sudjelovali Selahi i Vukčević. Disciplinsku mjeru kod gostiju danas je odradio Sahiti, a iz zdravstvenih razloga su nedostupni bili Nikola Kalinić, Grgić i Simić.

Rijeka je u samom uvodu nešto agresivnije ušla u igru, pa su domaćini već u 2. minuti poslije gužve u šesnaestercu tražili i kazneni udarac. Ampem i Mikanović su se na četrnaest metara borili za poziciju, braniču Hajduka se lopta od glave evidentno odbila na ruku, ali Igor Pajač ostao je nijem i nakon tihe provjere s VAR kolegama Čuljkom i Patakijem.

Veliksu tenzije od samog početka vladale između igrača na terenu, ali što se igre tiče nijedna se momčad nije uspijevala izraženije nametnuti.

Prvo konkretnije uzbuđenje pred vratarima vidjeli smo u 12. minuti kada je izigrana lijeva strana gostujuće obrane, u završnici je Grgić oštrim ubačajem na rubu peterca u sredini tražio Obregona, ali pravovremenim istrčavanjem Kalinić je uspio nekako odbiti loptu ispred 25-godišnjeg Kolumbijca.

Dvadesetpetogodišnji nigerijski stoper u centru pozornosti je bio i u 21. minuti kada su domaćini uz velike proteste s tribina tražili drugi žuti i isključujući crveni karton jer je na centru u pokušaju zaustavljanja prijetnje srušio Obregona rukama. Pajač je prekršaj odmah sudio, ali nije smatrao da je potez Awaziema bio dovoljan za opomenu.

Fizički intezivan i čvrst nogomet gledali smo na Rujevici i dalje, ali tenzije su definitivno izraženo splasnule, ali time i sam tempo igre, pa tako nismo vidjeli nijedan konretan dolazak u posljednju trećinu. Tek u 28. minuti Krovinović iz slične pozicije kao nešto ranije, ponovno pokušava prevariti Labrovića udarcem u bliži kut, ali taj pokušaj mu je 22-godišnjak mirno uhvatio.

Velika je gužva nastala u šesnaestercu Rijeke u 31. minuti kada su gosti u sretnom raspletu visoko postavljeni stigli do posjeda, u završnici se Livaja sjurio lijevo i ubacio u sredinu gdje su domaći braniči nakratko odbili, u nastavku je priliku za prijetnju imao Biuk, ali i to je u posljednji trenutak otklonjeno, u završnici je ovaj mini pritisak Hajduka udarcem u blok s desnog ruba šesnaesterca okončao Mikanović.

Bio je ovo period kada je Hajduk nešto izraženije dominirao događanjima na terenu, te smo nakon nepreciznih dalekometnih pokušaja Livaje i Biuka u 35. minuti na ubačaj Biuka s lijeve strane napada vidijeli i Livajin udarac glavom pod pritiskom s ruba peterca, pucao je 29-godišnjak malo pored suprotne vratnice.

Na ubačaj Krovinovića iz prekida s desne strane napada veliku je priliku za pogodak imao Awaziem koji je u 43. minuti ostao nečuvan na lijevom rubu peterca, glavom je od travnjaka loptu poslao u gornji bliži kut, ali Labrović je uspio njegov pokušaj odbiti u korner.

Iako Cosmijeve momčadi u drugom dijelu prvog poluvremena praktički nismo ni vidjeli u napadačkim akcijama – Rijeka je bila ta koja je kreirala posljednje uzbuđenje u prvom poluvremenu. U prvoj od dvije minute nadoknade Ampem je fantastičnim dodavanjem lijevo s dvadeset metara proigrao Grgića desno u šesnaestercu, on je povratnom pronašao nečuvanog Hodžu, a njegov udarac petom je s ruba peterca (također usamljen) petom skrenuo Obregon, prevarivši pri tom Kalinića, ali i poslavši loptu tik uz prvu vratnicu.

U nastavak se ušlo bez kadrovskih promjena, ali je s neuvjerljivim kriterijem za opomene nastavio Pajač koji je u prvom dijelu podijelio četiri kartona, a zatim je na otvaranju nastavka već do 49. minute opomenio po jednog igrača na svakoj strani.

Upravo poslije prekršaja Krešića nad Livajom za žuti karton, Hajduk je stigao do rezultatske prednosti. U tri navrata su domaćini otklanjali opasnost iz vlastitog šesnaesterca, ali u 51. minuti neprecizan pokušaj udarca Mikanovića s desnog ruba šesnaesterca uspio je na jedanaest metara primiriti Awaziem i preciznim prizemnim udarcem pogoditi sami donji desni kut za 0-1 i svoj drugi ligaški pogodak u sedmom S/HNL nastupu.

Lijepo su kombinirali Krovinović i Livaja u 65. minuti te probili desnu stranu domaće obrane, u završnici je veznjak ‘Bilih’ ubacio oštro kroz peterac na drugu vratnicu prema Mikanoviću ispred kojeg je u posljednji trenutak opasnost ispucavanjem u korner otklonio Ampem.

Prvi nešto konkretniji dolazak Rijeke naprijed u drugom dijelu vidjeli smo u 73. minuti kada se nakon kratkog otklanjanja opasnosti od strane gostiju na udarcu našao Bušnja, ali njegov snažan pokušaj bio je neprecizan.

Bilo je ovo razdoblje kada su ‘Bijeli’ stvarali nešto više problema ‘Bilima’ pri kontroli posjeda, a plod takvog odnosa snaga bio je i pokušaj proigravanja Frigana u 76. minuti, lopta je išla prema desnom rubu peterca, ali pravovremenim istrčavanjem ispred igrača domaćina obranu je upisao gostujući kapetan.

Dvije minute poslije je prvo Bušnja s desnog ruba šesnaesterca snažno pucao pristojno pored vrata, a zatim je na drugoj strani kontru udarcem okončao Biuk, pucao je s lijevog ruba šesnaesterca prizemno u bliži kut, ali nedovoljno precizno za sigurnog Labrovića.

Tek što je ušao u igru umjesto Obregona, 17-godišnji debitant Niko Gajzler se poslije pogreške zadnje linije Hajduka našao nečuvan na udarcu, ali ni on s dvadesetak metara nije bio precizan, pucao je malo pored desne vratnice.

Serije dosta jednostavnijih dolazaka Rijeke u posljednju trećinu, te ozljeda Eleza natjerale su Karoglana na nove poteze, pa su tako umjesto Mlakara, Eleza i Biuka na teren istrčali Simić, Borevković i Pukstas.

Do kraja susreta Rijeka je svim silama nastojala stići do situacije za konkretniju prijetnju, Hajduk se na trenutke dosta dramatično branio, ali osim jednog otklanjanja opasnosti glavom s ruba šesnaesterca, Kalinić nije bio ozbiljnije zaposlen te su ‘Bili’ uz kontrolu događanja u posljednjim minutama igre stigli do još jednog slavlja na Rujevici.

U sljedećem kolu Rijeka gostuje kod Gorice dok će Hajduk na Poljudu biti domaćin Varaždinu koji je u ovom kolu remizirao doma (1-1) s Istrom 1961.

Standings provided by SofaScore

U pretposljednjoj utakmici programa 11. kola SuperSport HNL-a Rijeka na Rujevici s početkom u 15 sati dočekuje Hajduk.

‘Bijeli’ u današnji okršaj ulaze s omjerom od jedne pobjede, tri remija i šest poraza te je momčad Sersea Cosmija nakon četiri poraza u nizu, u srazu sa Šibenikom (0-0) u prethodnom kolu stigla do prekida istog i osvojenog šestog boda.

‘Bili’ su s druge strane od poraza u Osijeku (2-1) u okviru 7. kola u nizu od četiri utakmice bez poraza, uz slavlja nad ‘Farmaceutima’ (5-1) i Rijekom (2-0) te remije sa Šibenikom (1-1) i Istrom (2-2).

Zbog ozljeda domaćini danas ne mogu računati na Halilovića i Pavlovića, a prema najavama su iz istih razloga bili upitni nastupi Libera, Vučkića, Djuričina i Simčića – dok zbog akumuliranih opomena u derbiju neće moći sudjelovati Selahi i Vukčević. Disciplinsku mjeru kod gostiju danas odrađuje Sahiti, a iz zdravstvenih razloga su odsutni Nikola Kalinić, Grgić i Simić.

Šezdesetčetverogodišnji Talijan na klupi Rijeke u najavi susreta je izjavio: “Svaka utakmica je komplicirana, ali ova posljednja na Poljudu bila je jednostavna, iako rezultat to nije pokazao. Hajduk je napravio sve ono što je trebao na toj utakmici, a mi samo 30 posto.

Igrači su ti koji moraju osjetiti, namirisati ono što ova utakmica znači navijačima. Htio bih da u slučaju situacija kao što su to bile u Splitu u 45. i protiv Šibenika u 30. minuti, da se i daju drugi žuti kartoni. I da nam suci dozvole pravovremeno zatražene izmjene. Mislim da ne tražim puno. Ako neće, ja ću morati ući u teren kao Mourinho”.

Dvadesetčetiri godine mlađi mu kolega na suprotnoj strani, Mislav Karoglan, prije nekoliko dana je produžio suradnju s Hajdukom u statusu glavnog trenera do konca lipnja sljedeće godine, a u najavi današnjeg derbija je izjavio: “Dvanaest igrača nam je nedostajalo tijekom ove stanke, ali imali smo desetak juniora koji su osjetili seniorski nogomet i to mi je drago. Očekujem motiviranu Rijeku, koja će se boriti za svaki bod, ali idemo gore dobiti utakmicu. Uvijek je teško na Rujevici. Rijeka je imala dva tjedna s praktički cijelom momčadi na okupu i u tom smislu im je bilo lakše. Pokušat ćemo se nametnuti i kroz posjed diktirati svoj tempo.

Rijeka ima široki kadar i siguran sam da i oni imaju svojih unutarnjih rezervi. Ali vjerujem da smo bolja momčad od Rijeke. Hajduk ima veliku moć, ali za tri boda moraš dobro odigrati ili imati više sreće, kao što smo već imali jednom na Rujevici. Ja sam imao četiri treninga s punom momčadi i nisam imao kiks dosad. Protiv Pule sam imao rezultatski kiks”.

Glavni sudac dvoboja je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline, a pomoćnici će mu biti Marjan Tomas (Vladislavci)  i Jerko Crnčić (Vrbovec). VAR i AVAR suci su Ante Čuljak iz Zagreba i Goran Pataki iz Đakova. Uloga četvrtog suca pripala je Anti Čulini iz Zagreba, delegata Anti Podnaru iz Gospića, dok je kontrolor suđenja Vlado Svilokos iz Siska.