Awaziem u 99. minuti zabio za pobjedu Hajduka nad Varaždinom (VIDEO)

Pogotkom Chidozija Awaziema u posljednjoj akciji na susretu Hajduk je u 12. kolu SuperSport HNL-a na Poljudu slavio protiv Varaždina rezultatom 2:1 (1:0).

Bili su poveli odličnim golom Sahitija koji je nakon nešto više od pola sata igre škaricama poslao loptu iza leđa Zelenike, a privremeno izjednačenje gostima sredinom drugom poluvremena donosi Brodić nakon ubačaja Posaveca prije nego što je za tri boda Hajduka u 99. minuti mrežu zatresao spomenuti nigerijski reprezentativac.

Izabranici Mislava Karoglana su tako došli do sedme ovosezonske pobjede kojom su učvrstili drugo mjesto na ljestvici dok je momčad koju vodi Mario Kovačević poravnali svoj omjer na po četiri pobjede, remija i poraza.

Domaćini su u 1. minuti susreta tražili kazneni udarac nakon kontakta Atanasova i M. Stanića, no sudac Čulina i VAR soba nisu se oglasili. U nastavku akcije s dvadesetak metara iskosa pucao je Fossati, a lopta od bloka Jelenića odlazi pokraj suprotne stative.

Dvije minuta kasnije nakon kombinacije s Livajom oštro je u peterac ubacio Krovinović, ali obrana Varaždina uspjela je otkloniti opasnost.

U 12. minuti je Sahiti povukao kontru Hajduka u kojoj je uposlio Livaju, no njegov ubačaj s desne strane na drugoj sativi nije uspio dohvatiti Krovinović.

Varaždin je prvi put zaprijetio u 16. minuti kada je M. Stanić iz udarcem iz velike daljine pokušao iznenaditi Kalinića, ali to mu na koncu nije pošlo za nogom.

Biuk je u 21. minuti ostavio loptu za Atanasova koji je sa 17 metara loše pucao poslavši loptu daleko od okvira gola gostiju. Dvije minute kasnije makedonski veznjak je proslijedio loptu do Krovinovića koji je iz nešto manje udaljenosti šutirao jednako loše. Niz loših udaraca nastavio je i Katanac na suprotnoj strani travnjaka u 27. minuti.

Dobar pokušaj Krovinovića uslijedio je u 30. minuti nakon proigravanja Biuka, ali s desetak metara iskosa njegov prizemni udarac odlazi pokraj suprotne vratnice. Minutu kasnije nakon kombinacije istih igrača sa 17 metara je udarac uputio Biuk, no bez uspjeha.

Hajduk u vodstvo dolazi u 33. minuti odličnom golom Sahitija. Njemu je s desne strane ubacio Livaja, a kosovski reprezentativac je s desetak metara škaricama matirao Zeleniku.

Gosti su mogli uzvratiti u 39. minuti kada je Pilj s crte šesnaesterca poslao loptu malo pokraj stative.

U 43. minuti je sijevnula kontra domaćih u kojoj je Sahiti proigrao Livaju, a on se naposljetku odlučio za udarac s desetak metara iskosa kojim je poslao loptu pokraj stative. Istovremeno je asistenciju na drugoj stativi tražio Krovinović, ali nije ju dočekao.

J. Stanić je u 50. minuti dobro s desne strane ubacio za Posaveca, a njegov udarac glavom s druge stative sigurno brani Kalinić. Četiri minute kasnije velika šansa za Varaždin. Ovaj put je s desne strane ubacio Posavec, a Brodić je sa šest metara glavom poslao loptu pored stative.

Nakon dodavanja Banoveca atraktivno je u 67. minuti pucao Puclin, no Awaziem je uspio blokirati njegov udarac. Tri minute kasnije s petnaestak metara iskosa je šutirao Pilj za još jednu obranu Kalinića.

Pritisak Varaždina isplatio se u 72. minuti kada je Posavec uposlio Brodića koji je trzajem glavom pogodio mrežu Hajduka.

Do novog gola Varaždin je bio blizu u 81. minuti kada se Puclin poput šila probio kroz obranu Hajduka, a onda je njegov udarac sa 17 metara koji je išao u gornji lijevi kut odlično obranio Sentić.

U prvoj minuti sudačke nadoknade nakon ubačaja s desne strane iz gužve u šesnaestercu nije uspio bolje reagirati Livaja. Tri minute kasnije Elez nije uspio poslati loptu u gol Varaždina nakon ubačaja Livaje s lijeve strane.

Nova šansa za Hajduk je uslijedila u 96. minuti kada Mlakar glavom šalje loptu pored suprotne stative nakon što mu je asistirao Krovinović.

Domaćini do pobjede ipak dolaze golom u 99. minuti. Krovinović je u posljednjoj akciji na susretu ubacio iz slobodnog udarca, a Livaja je s druge stative poslao loptu pred gol liniju odakle ju je u mrežu proslijedio Awaziem za svoj treći ovosezonski gol.

Dvanaesto kolo se nastavlja sutra kada se susreću Slaven Belupo i Osijek te Gorica i Rijeka dok je dvoboj Istre 1961 i Dinama odgođen.

Standings provided by Sofascore

U drugoj utakmici programa 12. kola SuperSport HNL-a drugoplasirani Hajduk s početkom u 19:05 na Poljudu dočekuje petoplasirani Varaždin.

Gosti će danas u Splitu biti uskraćeni za usluge kartoniranih Teklića i Herrere dok zbog problema s ozljedama na raspolaganju nisu Pellumbi, Urata, Ba i Perić. Kod domaćina disciplinsku sankciju zbog akumuliranih kartona danas odrađuje Kalik, a iz zdravstvenih razloga prema najavama su upitni Čolina, Grgić i Nikola Kalinić.

Varaždinci su nakon 0-2 poraza od Hajduka u okviru 3. kola nanizali šest susreta bez poraza uz tri remija (Dinamo, Osijek, Šibenik) i tri slavlja (Rijeka, Gorica, Lokomotiva), a u posljednja dva kola momčad Marija Kovačevića je ostala bez bodova u Koprivnici te odigrala remi s Istrom.

S druge strane Splićani su od posljednjeg međusobnog ligaškog okršaja s današnjim suparnikom u prvenstvu upisali dva poraza (Dinamo, Osijek), četiri pobjede (Lokomotiva, Slaven, dvaput Rijeka) te remije sa Šibenikom i Istrom.

Što se domaćih ligaških utakmica tiče, Hajduk je uz Dinamo i Osijek jedini bez poraza, u četiri dvoboja odigrana na Poljudu ‘Bili’ imaju omjer od tri pobjede i jednog remija uz gol razliku 11:4 dok je Varaždin prema učinku u gostima trenutno druga najbolja momčad lige (iza Dinama) uz omjer od tri slavlja, jednog remija i jednog poraza te gol razliku od 8:6.

Strateg Hajduka Mislav Karoglan u najavi dvoboja je izjavio: “Varaždin igra najrasterećenije u ligi. Igraju lijep i ofenzivan nogomet, to je njihova tradicija. To je jedina momčad koja je otkinula bodove Dinamu. Moramo im se suprotstaviti pravim planom igre. Drže vratara na 30 metara, to rade jedini u ligi. Moramo se pokušati nametnuti kroz posjed. Još uvijek nismo najbolji kada protivnik ima loptu, radimo na tome da nam presing bude znatno bolji. U Rijeci sam bio zadovoljan s dvije trećine, ali ne i sa zadnjom trećinom igre. Smatram da odluke i kretnje u zadnjoj trećini terena nisu bile dobre”.

Kolega mu Mario Kovačević je okršaj najavio sljedećim riječima: “Igrače poput Livaje je teško čuvati, to su velemajstori. Pokazao je Livaja to i na našem terenu. Međutim, ja sam zadovoljan kako smo mi odigrali prvu utakmicu. Ideja igre je opet ta da protok lopte bude dobar i da sprječavamo da lopta puno puta dođe do Livaje. Normalno je, da je nemoguće da opet lopta ne dođe do njega, jer je ekipa kvalitetna, ali pokušat ćemo smanjiti taj broj lopti. Imamo ideja, gledali smo utakmice, analizirali smo ih, tako da će igrači koji budu blizu njega biti spremni. Iako ponavljam, on je velemasjtor posebno u šesnaest metara, a mi ćemo zato morati biti oprezni i duplirati ga.

Kad igramo protiv Hajduka na Poljudu, i to još kao novi u Prvoj ligi, moramo se prvo znati obraniti i onda osjetiti trenutak ako bude prilika za protunapad. Slično je bilo i u prvoj utakmici, kada smo ih iznenadili s visokim napadom, a i dobar posjed smo imali. Normalno, da će možda biti najviše trenutaka kada će Hajduk nas pritiskati, jer igraju doma pred svojim navijačima. Zato se moramo znati obraniti, ali želimo i moramo biti i opasni po Hajdukov gol. Ne samo protiv Hajduka, nego tako trebamo igrati protiv svih”.

Glavni sudac dvoboja je 29-godišnji Ante Čulina iz Zagreba, elitnom HNS sucu to će biti deveti prvoligaški dvoboj u karijeri, prvi koji sudi pred splitskom publikom na Poljudu. Pomoćnici će mu danas biti sugrađanin Dario Kolarević i Ivan Starčević iz Brezovca. VAR i AVAR suci su Ante Čuljak (Zagreb) i Ivan Mihalj (Velika Gorica), a uloga četvrtog suca pripala je Dariju Kulušiću iz Šibenika. Degelat utakmice je Zlatko Stanković (Zagreb), a kontrolor sudaca Ante Vučemilović Šimunović (Osijek).