AZ Alkmaar nadigrao juniore Hajduka i postao prvak Europe

Po prvi puta u povijesti AZ Alkmaar je osvojio UEFA Ligu mladih. Pred 9.383 gledatelja na stadionu u Ženevi nizozemski prvak je s uvjerljivih 5:0 (1:0) bio bolji od Hajduka.

Prvi pogodak u mreži Bilih vidjeli smo na koncu prvog dijela kada je iz kaznenog udarca kojeg je skrivio Vušković siguran bio Addai. Izabranici Marijana Budimira su o povoljnom rezultatskom zaostatku bili do 70. minute, no onda su u devet minuta primili čak tri gola. Dvostruki strijelac je bio Poku, a mrežu je zatresao i Meerdink. Isti igrač je u 87. minuti postavio konačan rezultat dvoboja.

O terenskoj nadomći AZ-a govori i činjenica da je najbolji pojedinac Hajduka bio vratar Buljan, a splitska momčad je u samo dva navrata ozbiljnije zaprijetila. Radilo se o nepreciznom pokušaju Pukštasa te dobrom udarcu Antunovića kojeg je obranio Oduro.

Usprkos lošem izdanju u finalu navijači Hajduka mogu biti ponosni na juniorsku momčad koja je nanizavši slavlja protiv Gabale, Apolonije, Šahtar Donjecka, Manchester Uniteda, Borussije Dortmund i AC Milana upisala u povijest kluba.

AZ je dobro zaprijetio već u 2. minuti kada se s desne strane napada sjurio Addai te je s ruba šesnaesterca iskosa snažno pucao, a Buljan je odbio loptu.

U 8. minuti bilježimo i pokušaj Hajduka i to preko Hrgovića čiji udarac iz daljine brani Oduro.

Nizozemska momčad uzvraća već u 14. kada udarac Addaija s dvadesetak metara odlazi iznad grede. Dvije minute kasnije nakon ubačaja iz kuta Buljan izvrsno brani pokušaj istog igrača.

Reakciju vrijednu aplauza vratar Hajduka je pokazao i u 30. minuti kada je preko gola prebacio udarac Addaija sa 18 metara koji je od bloka Jurić-Petrašila išao pod samu gredu. Tri minute kasnije Buljan je siguran i nakon prizemnog pokušaja De Jonga s desetak metara.

Gosti su bolju igru oplodili u samoj završnici prvog dijela. Vušković je na desetak metara od gola iskosa nepotrebno uklizavanjem srušio Pokua koji u tom trenutku nije kontrolirao loptu, a francuski sudac Delajod je pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač bio je Addai kojem Buljan usprkos tome što je pročitao stranu nije uspio obraniti udarac.

Prvu opasnu akciju Hajduk je odigrao u 54. minuti kada je Vrcić povratnim dodavanjem s desne strane pronašao Pukštasa, ali on je iz dobre pozicije sa šest metara loše zahvatio loptu te nije pogodio okvir gola.

Dobra šansa AZ-a uslijedila je četiri minute kasnije kada se Poku izborio za udarac sa 17 metara koji je otišao malo iznad grede.

Bili uzvraćaju u 61. kada je Pukštas nakon dodavanja Jurića-petrašila prenio loptu do Antunovića, a on je snažno pucao u prvi kut s ruba kaznenog prostora iskosa, no Oduro je spremno odbio loptu u korner.

Nizozemska momčad je vodstvo povećala u 70. minuti kada je Arković bio neodlučan u duelu s Pokuem što je on iskoristio te je sa 17 metara iskosa precizno pogodio suprotnu malu mrežicu.

U 76. minuti se mreža Hajduka zatresala i treći put. Nakon što su oduzeli loptu na sredini igrališta uslijedila je brza akcija u kojoj su obranu Bilih duplim pasom izigrali Poku i Meerdink, a prvotni je potom mirno matirao Buljana.

Tri minute kasnije vodstvo je povećao Meerdink koji se nakon solo prodora snažnim udarcem pod gredu upisao u strijelce. Bio je to njegov čak osmi gol u aktualnoj sezoni UEFA Lige mladih.

Vratar Hajduka Buljan se iskazao i u 85. minuti kada je izašao kao pobjednik 1 na 1 situacije s Kerssensom.

Šetnja kroz obranu Bilih nastavila se i u 87. minuti kada je s desetak metara iskosa precizan ponovno bio Meerdink. Na taj način je postavio konačan rezultat te je došao do devetog gola u sezoni s kojim se na vrhu ljestvice strijelaca izjednačio s Mazharom iz Panathinakosa.

2014: Barcelona 3-0 Benfica

U finalu UEFA Lige mladih snage će od 18 sati u Ženevi odmjeriti nizozemski prvak AZ Alkmaar i hrvatski šampion Hajduk. Prvi je to put u povijesti natjecanja, koje je svoju premijeru doživjelo 2013. godine, da će završnu utakmicu igrati klubovi koji su u sezonu krenuli iz dijela namijenjenog za nacionalne prvake.

AZ je na putu do finala bio bolji od irskog Shamrock Roversa (6:1), potom su nakon jedanaesteraca svladali Crvenu zvezdu (7:6), a pravu snagu su pokazali uvjerljivim pobjedama protiv Eintracht Frankfurta (5:0), Barcelone (3:0) i Real Madrida (4:0). U polufinalu su ponovno bili s(p)retniji s bijele točke eliminiravši lisabonski Sporting (6:5).

Bili su marš do finala započeli protiv azerbajdžanske Gabale (5:1) nakon čega su svladali albansku Apoloniju (6:1). U play-offu za osminu finala s minimalnih 1:0 su bili bolji od Šahtara iz Donjecka nakon čega je uslijedio okršaj sa snažnim Manchester Cityjem koji je Splitu pao rezultatom 2:1. Bajka se nastavila na slavnom Westfalenu gdje je nakon ruleta jedanesteraca s ukupnih 9:10 eliminirana Borussia Dortmund. Na završnom turniru je na koncu s 3:1 svladan AC Milan.

AZ danas ne može računati na kartoniranog Finn Stama, a splitski klub je pak bez stopera Dominika Prpića koji je bolestan.

Veznjak nizozemske momčadi Lewis Schouten je u najavi finala rekao: “Puno navijača je došlo podržati Hajduk. Vjerujem da su snažan suparnik. Međutim ako budemo odigrali kako znamo, mislim da se imamo čemu nadati. Kontranapad je snaga Hajduka. Igraju obranu u niskom bloku pa je važno da je uspijemo probiti.”

Kapetan juniora Hajduka Marko Capan je dodao: “AZ je dobra momčad, ali naši treneri su ih skautirali, pokazat će nam sve što trebamo znati i maksimalno će nas pripremiti. Unutar ekipe je optimizam, nakon svega što smo prošli, nema razloga da se ikoga bojimo. Samo optimistično, vjerujem da možemo pobijediti.”

Glavni sudac utakmice je Francuz Willy Delajod kojem će pomagati sunarodnjaci Erwan Finjean, Cyril Mugnier i Thomas Léonard. Tom prilikom neće imati pomoć VAR sustava koji se ne primjenjuje u ovom natjecanju. Suce će nadgledati Carlos Velasco Carballo iz Španjolske dok će delegat biti Švicarac Kurt Zuppinger.