Belgija i Danska osigurali osminu finala iz skupine B, Finskoj ostala nada da bude među četiri najbolje trećeplasirane momčadi (VIDEO)

Belgija prva, Danska druga, Finska treća i Rusija četvrta – epilog je to skupine B Europskog prvenstva nakon odigranog trećeg kola. Belgija je prvo mjesto u grupi potvrdila 0:2 (0:0) pobjedom nad Finskom u Sankt Petersburgu dok je Danska do drugog mjesta na ljestvici došla uvjerljivim slavljem 4:1 (1:0) nad Rusijom.

Belgija je tako prvu fazu prvenstva završila s maksimalnim učinkom te će u osmini finala igrati protiv jedne od četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije, a dvoboj je predviđen za 27. lipnja u Sevilli.

Danska je pak grupnu fazu okončala s istim brojem bodova kao i Finska te Rusija, ali s najboljom gol razlikom u međusobnim dvobojima te će u osmini finala igrati s Walesom 26. lipnja u Amsterdamu.

Finska pak kao trećeplasirana čeka rasplet u preostalim skupinama, ali već sada ima male šanse biti među četiri najbolje momčadi koji s te pozicije prolaze u osminu finala obzirom da su od nje uoči raspleta u skupinama D, E i F bolje i Švicarska te Ukrajina iz grupa A i C. Rusija je pak završila svoj nastup na ovogodišnjoj kontinentalnoj smotri.

Rusija – Danska 1:4 (0:1)

Otvaranje utakmice pripao je domaćinima, no prvu veliku priliku na utakmici imali su Rusi u 18. minuti kada se Golovin sjurio prema golu, ali njegov udarac s desetak metara brani Schmeichel.

U 29. minuti Hojbjerg je snažno pucao s trideset metara, a lopta je prošla malo pokraj vratnice.

Danska u vodstvo dolazi u 38. minuti kada je izvrsno s 18 metara nakon asistencije Hojbjerga pogodio Damsgaard koji je pored nekoliko suparničkih igrača loptu efektno poslao u suprotni kut Safonovonih vrata. S 20 godina i 283 dana ušao je u povijest kao najmlađi Danac koji se upisao u strijelce na velikim natjecanjima.

Vestergaard je u 41. minuti imao priliku povećati vodstvo domaćih. Nakon ubačaja iz kuta pucao je glavom s osam metara, ali malo je bio neprecizan.

Danska je povećala vodstvo u 59. minuti nakon velike pogreške Zobnina koji je povratnim dodavanjem neshvatljivo uposlio Poulsena, a on potom nije imao težak zadatak poslati loptu iza leđa Safonova.

Rusija se u igru vraća u 70. minuti nakon što je Dzyuba bio precizan iz kaznenog udarca. Prethodno je sudac Turpin pokazao na bijelu točku nakon što je u šesnaestercu pao Sobolev poslije duela s Vestergaardom.

U 79. minuti odlično je glavom pucao Christiensen nakon ubačaja iz kuta, ali Safonov odličnom reakcijom spašava svoja vrata. Uslijedio je nastavak akcije Danske i prilike za Braithwaitea i Kjaera gdje se opet izvrsnim reakcijama iskazao vratar Rusije, ali lopta se onda odbija do Christensena koji snažnim udarcem s ruba kaznenog prostora šalje loptu pod samu preču.

Novi gol u mreži Rusije vidjeli smo tri minute kasnije kada je Maehle nakon kontre preciznim udarcem sa 16 metara pored tri ruska igrača poslao loptu uz samu stativu. Time je postavio konačan ishod dvoboja.

Finska – Belgija 0:2 (0:0)

Kombinirani sastav Belgije od početka susreta je preuzeo konce igre u svoje noge te su pleli mrežu oko vrata Hradeckog, no do pogotka u prvih 45 minuta igre nisu uspjeli doći.

Blizu tome bio je Lukaku u 38. minuti kada je pucao glavom nakon ubačaja De Bruynea, a finski vratar je obranio njegov pokušaj. Hradecky je na razini bio i četiri minuta kasnije kada je iz šesnaesterca snažno pucao Doku za njegovu odličnu intervenciju.

Nova prilika za Belgiju uslijedila je u 64. minuti kada je iz šesnaesterca pucao Hazard, za još jednu dobru obranu finskog čuvara mreže.

Minutu kasnije Hradecky je nemoćan. De Bruyne je odlično pronašao Lukaku na 16 metara koji je snažnim udarcem poslao loptu u suprotni kut. Međutim nakon intervencije VAR-a pogodak nije priznat jer je utvrđeno zaleđe belgijskog napadača kod primanja lopta.

Belgija je ipak povela u 74. minuti kada je De Bruyne iz kornera pronašao Vermaelena koji je sa sedam metara glavom zatresao stativu, a lopta se odbija od Hradeckog i prelazi gol liniju.

Izabranici Roberta Martineza su konačan rezultat postavli u 81. minuti kada je na dodavanje De Bruynea loptu u šesnaestercu primio Lukaku te ju je snažnim udarcem iz okreta poslao iza leđa Hradeckog.

Sutra je na Europskom prvenstvu na rasporedu 3. kolo skupine D u kojem Engleska od 21 sat na Wembleyju u Londonu dočekuje Češku dok će u isto vrijeme na Hampden Parku u Glasgowu započeti duel Škotske i Hrvatske.