Belgija uz dva pogotka Lukakua i jedan Meuniera stigla do uvjerljivog slavlja nad Rusijom u Sankt Petersburgu (VIDEO)

U drugoj utakmici prvog kola skupine B Europskog prvenstva Belgija je pred 26 264 gledatelja na Gazprom Areni u Sankt Peterburgu rezultatom 3-0 (2-0) svladala Rusiju i tako preuzela prvo mjesto na ljestvici.

Strijelci za slavlje prvoplasirane reprezentacije svijeta i jednog od favorita za osvajanje turnira bili su Romelu Lukaku s dva pogotka (10. i 88.)  te Thomas Meunier, koji je uz asistenciju za drugi pogodak suigrača mrežu zatresao u 34. minuti susreta.

Podsjetimo, ranije danas Finska je, poslije mučne drame s Christianom Eriksenom, pogotkom Joela Pohjanpala u svom debitantskom nastupu na Europskom prvenstvu svladala Dansku.

S obzirom na to da je taj dio EURO turnira postao jedna od gorućih tema istog, uvodno istaknimo da je sraz otvoren klečanjem glavnog suca utakmice Antonija Mateua iz Španjolske i reprezentativaca Belgije u znak podrške pokretu Black Lives Matter. Ruski reprezentativci nisu im se pridružili, a na stadionu su se u ovim trenucima mogli čuti i zvižduci negodovanja dijela okupljenih gledatelja.

Prvo poluvrijeme, možda i suprotno očekivanjima dijela javnosti, Rusija je otvorila vrlo dobro. Uvodno su formalni gosti imali dobre dolaske u posljednju trećinu preko Artema Džjube, no Belgijanci do vodstva dolaze vrlo rano, iz svoje prve prijetnje na susretu.

Očajnu reakciju centralnih braniča Rusije na ubačaj Driesa Mertensa s desne strane mirno je iskoristio Romelu Lukaku, koji je iz okreta s deset metara udarcem iz prve pospremio loptu u desni donji kut za 1-0 Belgije i svoj osmi pogodak u šesnaestom nastupu na završnim turnirima svoje reprezentacije. Nakon postignutog pogotka otrčao je do kamere i u znak podrške Christianu Eriksenu ‘vikao’: “Chris, Chris, volim te”.

Nastavili su Rusi s dobrom igrom, no ozbiljnijeg posla za Thibaut Courtiosa nije bilo, a njihov strateg Stanislav Čerčešov do 30. minute bio je primoran napraviti dvije promjene pa je zbog ozljeđenog Dalera Kužjaeva u igru poslao Denisa Čeriševa, a umjesto (realno nespremnog) 37-godišnjaka Jurija Žirkova na travnjak je istrčao Vjačeslav Karavajev. I Roberto Martinez je zbog ozljede morao posezati za izmjenom rano, u 27. minuti umjesto Timothyja Castagnea u igru je poslao Thomasa Meuniera.

Upravo je 29-godišnji igrač Borussije Dortmund u 34. minuti pogodio za povećanje rezultatske prednosti ‘Crvenih vragova’. Thorgan Hazard je ubacio s lijeve strane napada oštro prizemno u petereac, ruski vratar Anton Šunin loše reagira te ne uspijeva uhvatiti loptu koja se odbija do usamljenog Meuniera, koji mirno s osam metara pogađa za 2-0.

I drugi dio Rusi otvaraju dobro, no ponovno su u posljednjoj trećini bili nedovoljno konkretni i bezopasni po vrata Courtoisa, najviše zahvaljujući činjenici da je strateg Belgije Martinez u drugom dijelu odlučio potpuno smanjiti rizik u igri prema naprijed, evidentno zadovoljan s dva pogotka prednosti.

Prilikama zaista u potpunosti siromašno poluvrijeme pogotkom za 3-0 ‘prekinuo’ je Romelu Lukaku. Meunier je prekrasnim dodavanjem desno u prostor proigrao napadača talijanskog prvaka Intera, koji je udarcem iz prve s petnaest metara poslao loptu u bliži kut za konačnu potvrdu uvjerljivog slavlja svoje reprezentacije.

Belgija u sljedećem kolu igra u Kopenhagenu protiv Danske, dok Rusiju u Sankt Petersburgu čeka okršaj s Finskom. Sutra nam u programu Europskog prvenstva slijedi ulazak Hrvatske u turnir. Izabranici Zlatka Dalića s početkom u 15 sati na Wembleyu igraju protiv Engleske. U 18 sati se u okviru skupine C u Bukureštu sastaju Austrija i Sjeverna Makedonija, a program sutrašnjeg dana u Amsterdamu zaključuje drugi par spomenute skupine Nizozemska – Ukrajina (21 h).