Beljo i Kulenović strijelci u remiju ‘Lokosa’ i Istre, Cokaj i Aliyu se kartonima ‘očistili’ za Dinamo (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 23. kola HT Prve lige Lokomotiva i Istra 1961 su odigrali neriješenih 1-1 na stadionu u Kranjčevićevoj i tako prvi put ove sezone u međusobnim okršajima odigrali bez pobjednika.

Uzbudljiv i zanimljiv dvoboj uvelike je prelomio drugi žuti karton za Hajdina Salihua u 43. minuti okršaja. ‘Zeleno-Žute’ je u vodstvo doveo Dion Drena Beljo golom u 54., dok je konačnih 1-1 postavio Sandro Kulenović matiravši Ivana Lučića u 80. minuti dvoboja.

Dvoboja koji su obilježili i evidentno iznuđeni kartoni od strane igrača Lokomotive Enisa Cokaja (koji je karton zaradio na klupi za pričuve) i Ibrahima Aliyua, koji tako zbog akumuliranih opomena neće moći igrati u sljedećem kolu protiv Dinama na Makmsimiru.

Agresivno su domaćini od prvog zvižduka ušli u utakmicu i preko Aliyua već nakon tridesetak sekundi igre oduzeti posjed i kreirati dobru situaciju u šesnaestercu gostiju, ali na ubačaj 20-godišnjeg Nigerijca s desne strane napada u sredini na loptu nije stigao nijedan od njegovih suigrača.

Prvi gostujući opasan dolazak u posljednju trećinu vidjeli smo na ulasku u petu minuti kada se Marin odlično sjurio po lijevoj strani napada, prošao pored čuvara, ali na rubu peterca ipak izgubio kontrolu nad loptom.

Očekivano otvoreno se igralo u Kranjčevićevoj, u šestoj minuti je Čabrajina momčad kreirala dvije velike gužve pred vratima Lučića, ali u prvoj je gostujući vratar pravovremeno reagirao nakon pokušaja Cokaja, dok u nastavku Kačavenda nije na rubu šesnaesterca uspio iskoristiti veliku pomutnju koja je vladala u redovima gostiju.

Prekrasan izlazak iz vlastite polovice i izlazak u završnicu odigrali su ‘Lokosi’ u 19. minuti, ali iz cijele situacije uspjeli su ‘isposlovati’ samo neprecizan udarac Kačavende van okvira vrata.

Prvu konkretniju prijetnju imao je Cokaj u 22. minuti, ali ni on snažnim udarcem nakon dodavanja Aliyua nije pogodio okvir Lučićevih vrata, lopta je završila tik uz lijevu vratnicu. Svega četiri minute poslije najbolji igrač domaćina morao je zbog ozljede napustiti igru, poguban je za njega bio duel s Pererom, a Čabraja je umjesto njega u igru poslao 33-godišnjeg Matu Maleša.

Iako zvuči nelogično, ali usprkos činjenici da nije bilo ni pravih izazova za vratare – gledali smo zaista uzbudljiv i kvalitetan dvoboj, uz puno rotacija, kretanja i dinamike, obrane su većinom odrađivale kvalitetan posao, a u napadačkom pogledu domaćini su bili ipak izraženo konkretniji.

Nakon još nekoliko ‘paničnih’ čišćenja gostiju, konačno prvu ozbiljnu obranu vratara upisujemo u 33. minuti kada je Lučić uspio u korner odbiti snažan prizemni udarac Cipetića koji je s desne strane napada gađao donji suprotni kut. Iz tog ubačaja iz kuta uslijedila je nova opasnost i potreba za njegovom reakcijom, obranio je odlično i snažan (ali neprecizan) udarac Aliyua glavom sa sedam metara.

U ovom periodu gotovo ‘kao na traci’ nizali su se opasni dolasci Lokomotive u posljednju trećinu. I u 37. minuti su ‘Lokosi’ izigrali lijevu stranu Istrine obrane, u završnici je Aliyu otvorio Cipetića desno, a on kvalitetnom povratnom pronašao Dabru u sredini, ali nakon udarca najboljeg strijelca domaćih u ovoj sezoni lopta je završila u mreži pored prve vratnice.

U tim trenucima, u svim segmentima igre, izraženo dominantnija Lokomotiva ostaje s igračem manje. Hajdin Salihu je u 43. minuti rukama na centru srušio Belju koji ga je već prošao i krenuo bježati u kontru te zbog toga zaradio drugu javnu opomenu i isključujući crveni karton. Prvi je stoper zaradio u 8. minuti zbog grubog starta nad Miškovićem.

Nevistić je svoju prvu intervenciju upisao u trećoj minuti nastavka kada je na ubačaj Miškovića s lijeve strane napada u sredini na osam metara Marin glavom puca u okvir, ali nedovoljno opasno za dobro postavljenog i sigurnog vratara domaćih.

Nevistić je svoju prvu intervenciju upisao u trećoj minuti nastavka kada je na ubačaj Miškovića s lijeve strane napada u sredini na osam metara Marin glavom puca u okvir, ali nedovoljno opasno za dobro postavljenog i sigurnog vratara domaćih. Minutu poslije uz manje probleme Nevistić upisuje još jednu obranu, ovaj put je glavom pokušao Joao Silva koji je loptu poslao u donji desni kut.

Zagospodarila je potpuno (s igračem više) Garcijina momčad u drugom dijelu, a aktivan pristup ‘Zeleno-Žutima’ se isplatio u 54. minuti kada je nakon što su mu blokirali udarac Mlinar uspio doći u posjed i kvalitetno gurnuti desno za Belju koji je s trinaest metara pogodio suprotni kut za 0-1 i svoj osmi ligaški pogodak u sezoni.

Brojčano inferiorni domaćini konačno su negdje od 60. minute uspjeli uspostaviti poduže periode s loptom u nogama, a iz tog posjeda kreirali su dvije odlične situacije u 65. minuti. Prvo je Aliyu blokirao očajan pokušaj ispucavanja lopte iz zadnje linije od strane povučenog Miškovića, pobjegao je Nigerijac u šesnaesterac i dodao u sredinu za Dabru, ali njegov pokušaj uspješno je dodirom, tik uz vratnicu, u korner poslao 18-godišnji stoper gostiju Perković. Nekoliko trenutaka poslije Mahmoud je blokirao udarac Aliyua, u nastavku se Kačavenda građenjem izborio za poziciju i loptu, koju je (s obzirom da je ležao na travnjaku) možda mogao i prepustiti suigraču Mariću, ali se na kraju 18-godišnjak odlučio pucati s travnjaka i time zagrijao Lučića.

U 72. minuti su domaći igrači i klupa protestirali kod sudaca tražeći kazneni udarac zbog Galileinog igranja rukom u duelu s Kulenovićem na sedamnaest metara. VAR postava je provjerila kratko situaciju i tihom provjerom javila glavnom sucu Pejinu da je situacija bila van šesnaesterca.

Veliku priliku Lokomotiva je imala u 77. minuti kada je na ubačaj Miličevića s desne strane napada, u sredini na rubu peterca prvi na lopti bio Cipetić koji ju zahvaća ramenom, umjesto glavom te se situacija raspliće bez udarca u okvir.

Uskoro su domaćini i kapitalizirali svoj odličan period igre. Nakon još jedne VAR provjere zbog starta Perkovića nad Kulenovićem uz lijevi rub šesnaesterca, uslijedio je i ubačaj iz tog prekida nakon kojeg upravo Kulenović glavom na ubačaj Miličevića poentirao za 1-1 i svoj peti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 12. u 64. Prva HNL nastupu.

Nakon primljenog pogotka Istra je ponovno uspostavila dominaciju, ali konkretnih prijetnji za Nevistića nije bilo. Sve što vrijedi izdvojiti iz ovog perioda jest namjerno iznuđivanje trećih žutih kartona od strane ozljeđenog Cokaja (koji je svoj karton uspio ‘isposlovati’ s klupe u 90. minuti) i Aliyua, koji je Pajača na opomenu natjerao u trećoj minuti sudačke nadoknade. Pogađate, Cokaj i Aliyu zbog akumuliranih opomena neće moći igrati u sljedećem kolu protiv Dinama na Maksimiru.

U sljedećem kolu Lokomotivu čeka dvoboj s Dinamom na Maksimiru, dok će Istra na svojoj Aldo Drosini ugostiti Osijek.

U prvoj utakmici subotnjeg programa 23. kola HT Prve lige Lokomotiva s početkom u 15 sati na stadionu u Kranjčevićevoj dočekuje Istru 1961.

Prvi ovosezonski međusobni ligaški okršaj odigran u Zagrebu rezultatski je uvjerljivo pripao ‘Lokosima’ koji su u okviru 5. kola slavili rezultatom 4-0, dok su ‘Zeleno-Žuti’ na svom terenu u 14. kolu uzvratili 2-1 slavljem.

Što se rezultatskog ulaska u novu godinu tiče, današnji domaćin u prvom je izazovu preokretom upisao 2-1 slavlje nad Hrvatskim dragovoljcem, a u prošlom kolu 3-2 poraz od Rijeke na Rujevici. Pulski prvoligaš je 2022. godinu otvorio pobjedom nad Goricom na Aldo Drosini (2-1), a zatim kao domaćin upisao 1-2 poraz od vodeće momčadi lige – Dinama.

Po pitanju izostanaka, sukladno najavama, gosti nemaju kadrovskih problema, dok će domaćini biti bez usluga svog stoperskog para jer zbog akumuliranih opomena na raspolaganju danas nema Jona Mersinaja, a zbog teške ozljede do kraja sezone je izgubljen Justin De Haas.

Strateg Lokomotive Silvijo Čabraja u najavi susreta kratko se osvrnuo na nesretan rasplet s ozljedom De Haasa i najavio zahtjevan okršaj danas: “De Haasu je zbog ozljede propala sezona, on je jedan od oslonaca naše obrane i nažalost morat ćemo se prilagoditi datoj situaciji bez njega. Kao i svaka utkmica u ligi, biti će teška i zahtjevna utakmica. Istra je dobra ekipa koja traži igru. Kao što vidimo ove sezone svatko svakoga može pobijediti, i pred nama je zahtjevna utakmica, no dat ćemo sve kako bi bodovi ostali u Kranjčevićevoj”.

Kolega mu na suprotnoj strani Gonzalo Garcia izrazio je želju za boljim izdanjem u odnosu na zadnje gostovanje kod Lokomotive: “Čeka nas zahtjevna utakmica s kvalitetnom ekipom. Zadnji smo put na tom terenu doživjeli loše iskustvo i voljeli bismo to ovaj put promijeniti”.

Glavni sudac utakmice je Tihomir Pejin (Donji Miholjac), kojem će ovo biti 120. Prva HNL utakmica u karijeri, a pomoćnici će mu biti Goran Pataki (Đakovo) i Tomislav Keglević (Našice). VAR i AVAR suci su Ivan Bebek (Rijeka) i Marjan Tomas (Vladislavci), a za četvrtog suca je delegiran Zdenko Lovrić iz Đakova. Delegat utakmice je Krešimir Glavina iz Preloga, a kontrolor suđenja Alojzije Šupraha iz Zadra.

Treneri su se na teren stadiona u Kranjčevićevoj od prve minute odlučili poslati sljedeće sastave: