Beljo s dva gola donio pobjedu Osijeku nad Goricom (VIDEO)

Dion Drena Beljo je na najbolji način obilježio povratnički nastup u dresu Osijeka nakon što je prošlu sezonu proveo na posudbi u Istri 1961. S njegova dva gola Bijelo-plavi su u 1. kolu SuperSport HNL-a slavili u Gradskom vrtu protiv Gorice rezultatom 2:1 (0:0).

Sve pogotke na utakmici postigli su domaći igrači obzirom da je Gorica do privremenog izjednačenja došla autogolom kojeg je postigao Danijel Lončar. Gosti su u završnici utakmice ostali s igračem manje nakon što je izravni crveni karton u 85. minuti dobio Edin Julardžija.

Već u prvoj minuti susreta udarac je sa 17 metara uputio Fiolić, ali je lopta zastala u bloku. Četiri minute kasnije Kleinheisler je ubačajem s lijeve strane uposlio Brleka čiji udarac također zaustavlja gostujuća obrana. Uslijedio je potom ubačaj iz kornera nakon kojeg je Škorić s četiri metra glavom pucao iznad gola.

Pritisak Osijeka nastavio se i u 8. minuti kada je Bartolec ubacio za Belju, no lopta je ipak malo bila previsoka, a u nastavku akcije pokušaj Brleka je blokirao Jovičić. Tri minute kasnije Banić s lakoćom brani pokušaj Kleinheislera iz daljine.

U 21. minuti iz slobodnog udarca s dvadesetak metara iskosa Banića je pokušao iznenaditi Fiolić, ali golman Gorice odbija loptu. Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka s dvadesetak metara su pucali Kalik, a potom i Keita, no oba puta udarci završavaju u bloku.

Trener domaćih Nenad Bjelica je u 24. minuti zaradio žuti karton nakon prigovora kojeg je uputio sucu Čuljku.

Fiolić je u 30. minuti pokušao okomitim proigravanjem s centra u šansu izbaciti Fućka, no Banić je pratio akciju te je na vrijeme izašao sa svojih vrata.

Najveća prilika na utakmici uslijedila je u 34. minuti kada je Kalik u situaciju 1 na 1 s Ivušićem izbacio Jurića, ali “jedinica” Bijelo-plavih izlazi kao pobjednik tog dvoboja.

Osijek uzvraća minutu kasnije kada je Fiolić ubačajem iz slobodnog udarca pronašao Nejašmića, a njegov udarac glavom sa sedam metara brani dobro postavljeni Banić. U 38. minuti je slabo s desetak metara iskosa pucao Kleinheisler za još jednu obranu vratara gostiju.

Prva šansa u drugom poluvremenu pripala je gostima koji su u 49. minuti zaprijetili preko Fruka, ali njegov prizemni udarac kojim je s desetak metara gađao prvi kut odbija se od bloka te odlazi pored stative. Dvije minute kasnije u prilici je i Kalik koji je s desetak metara iskosa gađao suprotni kut, no Škorić je odbio loptu u korner. Isti igrač je udarac uputio i nakon ubačaja iz kuta, no nije bio dovoljno precizan pa lopta odlazi paralelno uz gol liniju.

Osijek u vodstvo dolazi u 62. minuti kada je odličnim dalekometnim udarcem s dvadesetak metara gornji desni kut Banićeva gola pogodio Beljo. Vratar Gorice je dirao loptu, no ona je bila presnažna da je uspije obraniti. Mladi napadač je tako na najbolji način proslavio svoj povratak s posudbe iz Istre.

Već u 63. minuti domaćini su mogli povećati prednost. Kleinheisler je uputio oštar prizemni ubačaj s desne strane kojeg Fiolić na koncu nije uspio skrenuti prema golu.

Gorica se u igru vraća u 66. minuti kada je ubačaj Kalika s lijeve strane u vlastitu mrežu skrenuo Lončar.

Sudac Čuljak je u 71. minuti prvotno dodijelio žuti karton Belji koji je padom u šesnaestercu nakon duela s Jovičićem pokušao izboriti kazneni udarac, no nakon poziva VAR-a i pregleda snimke odlučio je promijeniti svoju odluku te pokazati na bijelu točku. Odgovornost s 11 metara je preuzeo sam Beljo koji je Banića poslao u jednu, a loptu u drugu stranu.

U 79. minuti Nejašmić je zaprijetio s prve stative nakon ubačaja iz kornera, no njegov udarac glavom nije bio dovoljno precizan.

Gorica je u 85. minuti ostala s igračem manje nakon što je izravni crveni karton dobio Julardžija. I ovaj put se aktivirao VAR nakon njegova prekršaja nad Nejašmićem na centru igrališta, a sudac Čuljak je smatrao da se radilo o možebitno pogibeljnom startu nad veznjakom Osijeka. Julardžija je na travnjaku tako proveo samo par minuta obzirom da je kao zamjena u igru ušao u 81. minuti.

Domaćini su brojčanu nadmoć iskoristili da rutinski privedu dvoboj kraju te da time na pobjednički način uđu u 32. sezonu Hrvatske nogometne lige.

Kolo se nastavlja od 21 sat kada na Šubićevcu počinje utakmica Šibenika i Rijeke.

U prvom susretu subotnjeg programa 1. kola SuperSport HNL-a Osijek će od 19 sati u Gradskom vrtu odmjeriti snage s Goricom.

Bijelo-plavi u današnjem ogledu ne mogu računati na ozlijeđenog Cvijanovića i kartoniranog Lovrića dok su gosti bez Žigera koji još uvijek nije registriran te novopridošlog Wallacea.

Strateg domaćih Nenad Bjelica je u najavi sraza izjavio: “Nakon pet tjedana kvalitetnih priprema dočekali smo i tu prvu službenu utakmicu. U ovom pripremnom periodu smo napravili sve što smo željeli, odradili smo dobar kondicijski dio, dok ćemo na tehničko taktičkim stvarima raditi dalje. Imamo dobru bazu za, nadam se, uspješnu i dugu jesen. Na raspolaganju su svi igrači osim Kristijana Lovrića koji ima crveni karton iz zadnjeg kola prošle sezone. Svi su željni igre, to su pokazali ne samo u dosadašnjim utakmicama nego i u svakom treningu kojeg smo odradili u ovom periodu. Zadovoljan sam sa svime i sa svima, s puno optimizma očekujemo prvu utakmicu.”

Njegov kolega Samir Toplak je rekao: “Bitno mi je da smo ostavili vrlo dobar, mlad kostur igrača za koje vjerujem da će još napredovati i da će svoje prezentacije podići na višu stepenicu. Na njima je da ne padnu pod pritisak već da ono što radimo pokažu na terenu. Očekujem da će Gorica biti ekipa koju će biti teško pobijediti ove sezone, koja ima taktičku disciplinu i u napadu i obrani. Naše slabije strane ćemo pokušati sakriti, a one dobre ćemo potencirati.”

Glavni sudac utakmice je Ante Čuljak iz Zagreba kojem će pomagati sugrađani Anto Marić, Dario Kolarević i Ante Čulina dok su za VAR zaduženi Ivan Bebek i Luka Pajić iz Rijeke. Delegat susreta je Damir Bogdanović (Vukovar), a suce će kontrolirati Vlado Svilokos (Sisak).