Brazil i Kolumbija pobjedama otvorili Copa Americu 2021!

U Brazilu je sinoć počelo novo izdanje Copa Amerike, ukupno 47. u povijesti. Brazilci su do novog domaćinstva došli nakon što su otpali prvotno planirani Kolumbija i Argentina. Prvi su ostali bez domaćinstva zbog političke krize, a drugi zbog problema s COVID-om.

Na turniru imamo 10 reprezentacija, a podijeljene su u dvije skupine po pet. Prve četiri ekipe iz svake skupine idu dalje u osminu finala.

Prvotno je trebalo nastupati 12 reprezentacija (10 južnoameričkih i dvije s pozivnicama) kao i prije dvije godine. Pozivnice su već bili dobili Katar i Australija, ali su obje reprezentacije odustale od nastupa zbog novonastale situacije.

Venezuela

Prvenstvo se igra na pet stadiona u četiri brazilska grada.

Naslov iz 2019. godine brane Brazilci koji su i ovog puta glavni favoriti za osvajanje. Viceprvaci Peruanci teško će ponovit uspjeh od prije dvije godine. S obzirom na to da su u kvalifikacije za Svjetsko 2022. krenili jako loše bit će sretni ako uopće prođu u drugu fazu natjecanja.

Drugi favorit je naravno Argentina, a tu je odma do njih i Urugvaj. Kao pritajenog favorita može se izdvojiti Ekvador koji bi mnogima mogao pomrsiti račune.

Brazil – Venezuela 3:0

Brazil je na otvaranju prvenstva rutinski slavio protiv Venezuele (3:0). Golove su dali Marquinhos (23.), Neymar (64.) iz penala te Barbosa (89.).

Brazilci su dominirali cijelom susretom, a posao na ovoj utakmici im je uvelike olakšala korona koja je iz reprezentacije Venezuele izbacila čak 8 igrača i 4 trenera. Od tako načete Venezuele koja je nastupila s nekoliko debitanata nije se moglo očekivati da ponove rezultat s prošlog prvenstva kad su odigrali 0:0 s Brazilom.

Na ovoj utakmici Neymar se izjednačio s Peleom po broju asistencija u dresu reprezentacije (47).

Kolumbija – Ekvador 1:0

Prvo poluvrijeme bilo je doslovno bez bez prilika s puno grešaka na obje strane. Igralo se uglavnom na sredini terena te je prvih 45 minuta obilježio veći broj prekšaja koji su rezultirali s nekoliko ulazaka medicinskog osoblja. Na svu sreću zbog ozljede je teren napustio samo jedan igrač.

Prvi udarac van okvira gola uputio je Ekvador na početku utakmice. Nakon toga smo na idući udarac morali čekati nešto malo više od pola sata. Tada smo vidjeli prvi udarac Kolumbije na utakmici. Yerry Mina gađa glavom preko gola. Potpuno bezopasno. Tri minute poslije, točnije u 42. minuti Kolumbija je izborila slobodni udarac. Kad su svi očekivali izravan udarac oni su izveli sjajnu akciju i iz nje zabili gol. Prvotno je dosuđeno zaleđe, da bi nakon provjere u VAR sobi glavni sudac priznao pogodak.

Sjajna malonogometna akcija u režiji Cardone,  Cuadrada i Miguela Borje jedino je što se isplatilo vidjeti u prvom poluvremenu.

U nastavku se Kolumbija povukla, a Ekvador je krenuo dosta hrabrije i ofenzivnije. U 52. minuti zaprijetili su iz slobodnjaka. Ospina je krajnjim naporom vršcima prstiju obranio fantastičan udarac Estupinana.

Bila je to definitivno najbolja prilika Ekvadora dotad. Do iduće ozbiljnije prilike trebalo je proći 20 minuta. Ipak, Ospina je i ovog puta bio spreman. Ekvador je nastavio napadat i tražit izjednačujući gol, ali do njega ipak nije došao. Kolumbijske rijetke poluprilike iz kontri u drugom poluvremenu bile su potpuno beznačajne.

Drugog dana prvenstva na rasporedu su dvoboji skupine A u kojika se sastaju Argentina i Čile te Paragvaj i Bolivija.