Bundesliga über alles: Bayern u golijadi bolji od Leipziga

Ljubitelji njemačkog nogometa mogli su uživati u pregršt golova proteklu subotu, gdje je na čak tri susreta postignuto preko šest pogodaka. Tako je vodeći dvojac, Bayern i Leipzig, osigurao predstavu s devet zgoditaka, koju su uljepšali Bavarci velikim preokretom. Kiks Dortmunda u Augsburgu iskoristio je Hoffenheim, te se pobjedom nad Bremenom bodovno izjednačio u borbi za izravan plasman u Ligu prvaka. Slavilo se i u Mainzu, gdje je istoimena momčad preokrenula dva gola zaostatka i tako osigurala ostanak u ligi. Remijem protiv Wolfsburga, Gladbach se oprostio od Europe sljedeće sezone, dok u igri za Europsku ligu ostaju peta Hertha, Freiburg, Koln s dva i Werder s tri boda manje od šestoplasirane momčadi Freiburga. Do samog zadnjeg kola Augsburg, Hamburger i Wolfsburg strepiti će od ispadanja u drugi rang Bundeslige, nakon što su sve tri momčadi odigrale neriješenim rezultatom. 33. kolo obilježio je emotivan opraštaj Klaas-Jan Huntelaara, koji je posljednji put istrčao na Veltins Areni u dresu Schalkea.

Čudesan preokret Bayerna

Iako bez rezultatskog značaja, Leipzig i Bayern priredili su predstavu kakvu zaslužuju navijači trenutno dva najbolja kluba u Njemačkoj. Bavarci su još jednom pokazali zašto već tako dugo drže tron Bundeslige, kada su u posljednjih deset minuta susreta preokrenuli dva pogotka zaostatka i odnijeli pobjedu na Red Bull Areni. Nakon samo 65 sekundi igre domaćini su poveli preko Marcela Sabitzera, nakon preciznog ubačaja Emila Forsberga. Do kraja poluvremena sudac je u dva navrata pokazao na bijelu točku, prvi jedanaesterac realizirao je Robert Lewandowski, i tako postao drugi najbrži strijelac 150. pogodaka u Bundesligi – iza ponajboljeg napadača svih vremena Gerda Mullera. Drugim jedanaestercem na susretu Leipzig je došao do novog vodstva, kojeg je mirno realizirao Timo Werner. Početkom drugog poluvremena novi pogodak domaćina i ukupno 18. asistencija sjajnog Forsberga za Yussufa Poulsena. Iako su Bavarci smanjili zaostatak preko Thiaga Alcantare, pogreška Philippa Lahma dovela je Wernera do 21. prvenstvenog pogotka. Igrala se 84. minuta kada na scenu nastupa njemački prvak. Prvo Lewandowski glavom posprema udarac Arjena Robbena, za svoj 30. prvenstveni zgoditak, da bi potom u sudačkoj nadoknadi David Alaba sjajno pogodio iz slobodnog udarca. Kako ne bi ostalo neriješeno na Red Bull Areni pobrinuo se Robben, svojim prepoznatljivim prodorom po krilu i efektnim lobom domaćeg vratara za konačni preokret u Leipzigu. Kraj sezone Bayern će dočekati na svojoj Allianz Areni protiv Freiburga, u posljednjem susretu za uskoro umirovljene Xabi Alonsa i kapetana Lahma.

Leipzig – Bayern 4:5 (Sabitzer 2, Werner (pk) 29, 65, Poulsen 47 / Lewandowski (pk) 17, 84, Alcantara 60, Alaba 90+1, Robben 90+5)

50 razornih minuta Hoffenheima

Pobjedom nad Werderom Hoff se bodovno izjednačio s Dortmundom, no zbog lošije gol razlike treba im novi kiks Crno-žutih u posljednjem kolu, kako bi osigurali treće mjesto i izravan plasman u Ligu prvaka. U Bremenu su odradili prvi korak ka tome, kada su u prvih 50 minuta igre domaćinima zabijali u pet navrata. Tako su se u strijelce upisivali branič Ermin Bičakčić, Adam Szalai, Steven Zuber, a dva pogotka djelo su našeg Kramarića – čime je dostigao brojku od 15. prvenstvenih zgoditaka. Time je postao treći najefikasniji igrač Bundeslige u 2017. godini, što se tiče asistencija i pogodaka, iza Lewandowskog i Maxa Krusea. Posljednjih trideset minuta susreta pripala su domaćinima, koji su pogocima Philippa Bargfredea, Roberta Bauera i Gebre Selassiea smanjili zaostatak na samo dva pogotka. Drugi je to uzastopni poraz Bremena, prije kojih je ostvario sjajan niz od jedanaest susreta bez poraza, te je ostao na tri boda udaljen od Europske lige. U posljednjem kolu priliku za Europu loviti će kod Dortmunda, uz nadu da će Freiburg i Koln ostati bez bodova protiv Bayerna i Mainza. Pobjedom nad Dortmundom, Werder bi otvorio vrata Lige prvaka Hoffenheimu, kojeg očekuje domaći susret s Augsburgom.

Werder – Hoffenheim 3:5 (Gebre Selassie 59, Bargfrede 86, Bauer 90 / Szalai 7, Kramarić 11, 49, Zuber 40, Bičakčić 51)

Preokret i u Mainzu

Kandidat za ispadanje u niži rang, momčad Mainza, osigurala je ostanak u ligi s četiri pogotka u mreži Frankfurta – iako su do posljednjih 30 minuta susreta bili prvi kandidat za doigravanje za prvu ligu. Orlovi su bolje otvorili susret i preko Branimira Hrgote došli u vodstvo, a potom i povećali to vodstvo s(p)retnim zgoditkom Harisa Seferovića. Preokret domaćina započeo je u  60. minuti susreta, kada Jhon Cordoba postiže svoj peti prvenstveni zgoditak. Dvije minute nakon kapetan Stefan Bell glavom vraća susret u egal, a potom pogocima Yoshinori Mutoa i Pabla De Blasisa iz jedanaesterca, Mainz dolazi do velikog preokreta za spas sezone. Izabranici Nike Kovača ovim trećim uzastopnim porazom zacementirali su se na sredini tablice, a finale DFB Pokala protiv Dortmunda ostaje im zadnji vlak za Europu sljedeće sezone.

Mainz – Frankfurt 4:2 (Cordoba 60, Bell 62, Muto 76, De Blasis (pk) 90+3)

Od Lige prvaka do borbe za ostanak

Momčad Leverkusena u samo nekoliko mjeseci došla je od osmine finala Lige prvaka do grčevite borbe za ostanak u ligi – u dvanaest posljednjih susreta Apotekari su ostvarili samo jednu pobjedu, i to kod davljenika Darmstadta. Novi poraz smiješio im se i protiv Kolna, kada su Jarci poveli preko Miloša Jojića već nakon desetak minuta susreta. Kapetan Bayera, 33 – godišnji Stefan Kiessling, mogao je poravnati rezultat ubrzo – no njegov udarac glavom završava na vratnici gostiju. Drugo poluvrijeme također su bolje otvorili gosti, prvim seniorskim pogotkom mladog Lukasa Kluntera na asistenciju raspoloženog Jojića. No dva udarca glavom, pogoci Kiesslinga i Joel Pohjanpala osigurali su bod Apotekarima. Mogli su domaćini do punog plijena, no sjajan udarac 19-godišnjeg Leona Baileya spriječila je vratnica. Dok je Bayer tim remijem osigurao ostanak u ligi, Koln će protiv Mainza loviti Europu u posljednjem kolu.

Leverkusen – Koln 2:2 (Kiessling 60, Pohjanpalo 71 / Jojić 14, Klunter 49)

Ostali susreti

Pobjedom nad budućim drugoligašem Darmstadtom, Hertha je prekinula negativan niz od devet uzastopnih poraza na gostovanjima i time zaradila peto mjesto na tablici. Gosti iz Berlina susret su riješili već u prvom poluvremenu, pogocima glavom Salomon Kaloua i mladog Jordana Torunarigha. Mogla je Hertha i do trećeg zgoditka, no udarac Alexandera Essweina završio je na vratnici. Preostala četiri susreta 33. kola završila su jednakim rezultatom, 1-1. Augsburg je poveo protiv Dortmunda preko povratnika Alfreda Finnbogasona, vodstvo koje je nekoliko minuta nakon poništio nezaustavljivi Pierre-Emerick Aubameyang – svojim 29. prvenstvenim pogotkom. S istim rezultatom završio je susret između Freiburga i Ingolstadta, dvoboj koji je Ingolstadt definitivno poslao u drugu ligu. U još jednoj utakmici gdje su mreže mirovale u drugom poluvremenu, Freiburg je poveo preko Maximiliana Philippa, a nesretni gosti izjednačili su preko Daria Lezcana. Uz Augsburg borba za opstanak očekuje Hamburg i Wolfsburg u posljednjem kolu, u međusobnom okršaju sljedeći vikend. Wolfsburg je izvukao bod na domaćem terenu, zahvaljujući novom pogotku Maria Gomeza. Gosti iz Gladbacha poveli su preko Jannika Vestergaarda, nakon nespretne reakcije domaće obrane, a bod Vukovima donio je Mario Gomez sjajnim potezom – njegovim 16. prvenstvenim pogotkom. Hamburger je zgoditkom Pierre-Michel Lasogga u sudačkoj nadoknadi spasio bod kod Schalkea, koji je vodio od 25. minute i devetog prvenstvenog pogotka Guida Burgstallera. Bio je to posljednji susret na Veltins Areni za 33-godišnjeg Klaas-Jan Huntelaara, kojemu na ljeto ističe ugovor nakon sedam sezona i 120 pogodaka u dresu Rudara.

Darmstadt – Hertha 0:2 (Kalou 14, Torunarigha 28)

Augsburg – Dortmund 1:1 (Finnbogason 28 / Aubameyang 32)

Freiburg – Ingolstadt 1:1 (Philipp 31 / Lezcano 43)

Schalke – Hamburger 1:1 (Burgstaller 25 / Lasogga 90+2)

Wolfsburg – Monchengladbach 1:1 (Gomez 58 / Vestergaard 24)

Zgoditak kola: David Alaba (Bayern)