Bundesliga über alles: Bayern uvjerljiv u Der Klassikeru

Nogometni tjedan u Njemačkoj spojio je 27. i 28. kolo Bundeslige u razmaku od pet dana, od kojih je najzanimljiviji susret bio „Der Klassiker“ – derbi između Bayerna i Dortmunda. Bavarci su poraz kod Hoffenheima zaliječili visokom pobjedom nad rivalima iz Dortmunda, u susretu koji je donio nova dva pogotka ubojitog Poljaka – čime je za jedan zgoditak preskočio Aubameyanga na listi najboljih strijelaca. Hoffenheim je golčinom Kramarića srušio bavarskog diva, no već u sljedećem kolu i prosuo bodove u Hamburgu – propustivši priliku za većom bodovnom prednosti nad četvrtoplasiranom Borussijom. Leipzig je tjedan odradio na najbolji mogući način, upisavši pobjede nad Mainzom i Leverkusenom, dok su isti stopostotni učinak imali i Freiburg, Gladbach te Ingolstadt. Crni niz Nike Kovača protegnuo se na devet susreta bez pobjede – za pad na deveto mjesto na tablici i gubitak mjesta za Europu sljedeće godine. Nikad neizvjesnija sezona Bundeslige, šest kola prije kraja, dijeli šest bodova razlike između pete i desete momčadi, dok su u igri za ispadanje čak pet momčadi na razmaku od pet bodova.

Der Klassiker pripao Bayernu

Nakon pobjede Bayerna u superkupu i pobjede Dortmunda u prvom ligaškom okršaju, Bavarcima je pripala “majstorica“. Deset minuta bilo je dovoljno Bavarcima da pokažu tko je “gazda“ u Njemačkoj,  kada Franck Ribery i Robert Lewandowski pogocima dovode Bayern u rano vodstvo. Prvo je Ribery sjajno pogodio mrežu gostiju na asistenciju Philippa Lahma već nakon četiri minute igre, da bi potom Lewandowski poentirao iz slobodnog udarca. Do kraja poluvremena Crno-žuti su uspjeli smanjiti zaostatak, kada Raphael Guerreiro bombom s ruba šesnaesterca para mrežu Svena Ulreicha – koji treću utakmicu zaredom mijenja ozlijeđenog Manuel Neuera na vratima Bayerna. No drugo poluvrijeme donosi nova dva zgoditka domaćina, prvo Robben matira gostujućeg vratara poznatom ljevicom, a zatim poljski reprezentativac realizira jedanaesterac, koji je sam i izborio, za svoj 26. prvenstveni pogodak i veliko slavlje prepune Allianz Arene.

Bayern – Dortmund 4:1 (Ribery 4, Lewandowski 10, 68 (pk), Robben 49 / Guerreiro 20)

Gladbach stopostotan

Nakon minimalne pobjede nad Herthom, izabranici Dietera Heckinga izborili su važnu pobjedu kod rivalskog Kolna, gdje su Jarci dva puta nadoknađivali rezultatski zaostatak. Gosti iz Monchengladbacha dobro su otvorili susret, ranim pogotkom glavom Jannika Vestergaarda na asistenciju Thorgena Hazarda. Pet minuta nakon Anthony Modeste sjajnom asistencijom pronalazi Christiana Clemensa, koji svojim zgoditkom vraća susret u egal. U drugom poluvremenu ista priča, gosti preko Ibrahima Traorea dolaze u novo vodstvo, a nekoliko minuta nakon Anthony Modeste postiže svoj 23 pogodak za novo izjednačenje. Deset minuta prije kraja susreta, Josip Drmić pogađa stativu, a na odbijanac prvi stiže kapetan Lars Stindl i osvaja tri boda za Gladbach u “Rhein derbiju“.

Koln – Monchengladbach 2:3 (Clemens 18, Modeste 58 / Vestergaard 13, Traore 55, Stindl 80)

Ranjeni Vukovi

Nogometni tjedan u Njemačkoj nije dobro prošao za momčad Wolfsburga, koja je upisala dva poraza i time pala na bod od zone ispadanja. Nakon iznenađujućeg domaćeg poraza od Freiburga, Vukovi su pretrpjeli težak poraz u Gelsenkirchenu. Schalke je na krilima raspoloženog Guido Burgstallera spasio tjedan, nadomijestivši poraz od Werdera u prošlom kolu. Upravo je Burgstaller jedan od najvećih dobitnika ove zime, otkada je prešavši iz drugoligaša Nurnberga, upisao šest pogodaka u 11 nastupa za novi klub. 27-godišnji Austrijanac načeo je mrežu Vukova već u šestoj minuti, a do kraja poluvremena Leon Goretzka povećao je vodstvo. U nastavku susreta Daniel Caligiuri postiže novi zgoditak za Rudare, njegov drugi otkada je ove zime pristigao upravo iz redova Wolfsburga. Novi pogodak Austrijanca pokazao je zašto je doveden u redove Schalkea, kada je sjajnim primanjem i kontrolom lopte prevario nekoliko gostujućih braniča i vratara. Počasni zgoditak pripao je najboljem strijelcu Vukova, Mariu Gomezu, koji postavlja konačan rezultat iz jedanaesterca.

Schalke – Wolfsburg 4:1 (Burgstaller 6, 77, Goretzka 23, Caligiuri 49 / Gomez 79 (pk))

Devet bez pobjede

Kada je prošle sezone spasio klub od ispadanja i ove dočekao zimsku stanku na četvrtom mjestu, mnogi su prizivali čudo u Frankfurtu i trenerskom radu braće Kovač. No, iako deveto mjesto Bundeslige, s utrošenih samo 2,5 milijuna eura na pojačanja, govori o rezultatskom uspjehu Orlova ove sezone, negativan niz od devet susreta bez pobjede pokazuje da su Kovačeve trupe zapale u veliku krizu. Nakon poraza u Kolnu, momčad Frankfurta morala je spašavati bod i na domaćem terenu protiv probuđenog Werdera. Dok je situacija u Frankfurtu odavno alarmantna, u Bremenu potpuna suprotnost – šest pobjeda i dva remija u posljednjih osam susreta. I bez dva ponajbolja igrača, ozlijeđenih Thomasa Delaneya i Serge Gnarbya, nova pobjeda smiješila se Zelenima već u prvom poluvremenu – kada Zlatko Junuzović i Fin Bartels poentiraju za vodstvo gostiju. Nakon što je početkom susreta dalekometnim udarcem pogodio prečku, David Abraham asistencijom za Mijata Gačinovića smanjuje zaostatak Orlova u drugom poluvremenu. Potpuna ofenziva Kovačevih trupa u nastavku susreta urodila je plodom, te Marco Fabian precizno izvedenim udarcem s bijele točke ostavlja bod u Frankfurtu.

Frankfurt – Bremen 2:2 (Junuzović 37, Bartels 43 / Gačinović 48, Fabian 73 (pk))

Derbi začelja

Porazima od Leverkusena i Ingolstadta, Darmstadt je “kupio kartu“ za drugu ligu, te sada četrnaest bodova stoji između njih i ostanka u najvišem rangu njemačkog nogometa. Ingolstadt je upisao tri uzastopne pobjede, čime je došao na bod zaostatka od posrnulih Augsburga i Mainza. Nakon pobjede u Augsburgu, s istim rezultatom momčad Ingolstadta pobijedila je Ljiljane na domaćem terenu. Domaćini su poveli preko Pascala Grossa na asistenciju Almonga Cohena, no Darmstadt dvama pogocima Maria Vrančića preokreće susret u svoju korist. Nakon dva zgoditka Augsburgu u prošlom kolu, Cohen ponovno zabija – svoj sedmi ovosezonski pogodak. Konačan preokret osigurao je Markus Suttner lijepo izvedenim slobodnim udarcem i tako održao nadu Ingolstadta za ostanak u ligi. Do kraja susreta obje momčadi ostalu su s igračem manje, kada sudac isključuje Romain Bregeriea i Antonio-Mirko Čolaka zbog međusobnog naguravanja.

Ingolstadt – Darmstadt 3:2 (Gross 19, Cohen 68, Suttner 72 / Vrančić 33, 39 (pk))

Ostali susreti

Veliku pobjedu nad Bayernom i kiks Dortmunda u novom kolu, Hoffenheim nije uspio iskoristiti kod Hamburgera, gdje Aaron Hunt  s dva pogotka zadržava sva tri boda u Hamburgu. Andrej Kramarić zgoditkom iz jedanaesterca upisao je svoj dvanaesti prvenstveni pogodak – četvrti u posljednja tri susreta. Hertha je pobjedom nad Augsburgom ostala u borbi za Europu, zahvaljujući pogocima Johna Brooksa i Valentin Stockera u prvom poluvremenu u Berlinu. Jedan zgoditak bio je dovoljan Freiburgu i Leipzigu da izbore pobjede na domaćem terenu, a Freiburgu je ta pobjeda bila od posebnog značaja – za uspon na šesto mjesto Bundeslige. Nils Petersen donio je pobjedu Freiburgu nad Mainzom, dok je Leipzig s igračem manje osigurao pobjedu nad Bayerom, pogotkom Yussufa Poulsena u posljednjim minutama susreta – na dodavanje najboljeg asistenta lige Emila Forsberga.

Hamburger – Hoffenheim 2:1 (Hunt 25, 75 / Kramarić 35 (pk))

Hertha – Augsburg 2:0 (Brooks 12, Stocker 37)

Freiburg – Mainz 1:0 (Petersen 70)

Leipzig – Leverkusen 1:0 (Poulsen 90+3)

Zgoditak kola: Raphael Guerreiro