Bundesliga über alles: Uspon Mönchengladbacha (VIDEO)

23. kolo Bundeslige otvoreno je prekrasnim pogotkom Kostasa Stafylidisa u dresu Augsburga, u remiju koji je udaljio Leipzig na sedam bodova od vodećeg Bayerna. Bavarci su ugrabili tri boda Kolnu, koji je do tog susreta jedanaest mjeseci izdržao bez poraza na domaćem terenu. Neučinkovitost Lewandowskog i Modestea iskoristio je Aubameyang i preuzeo vrh najboljih strijelaca lige, upisavši dva pogotka u visokoj pobjedi Dortmunda nad Leverkusenom. Novi poraz Apotekara i slabašno deseto mjesto na tablici presudili su treneru Rogeru Schmidtu, kojeg je zamijenio bivši trener KaiserslauternaTayfun Korkut. Osim Borussije visoke pobjede na domaćem terenu ostvarili su M’gladbach i Hoffenheim, dok su Kovačevi izabranici iz Frankfurta upisali četvrti uzastopni poraz. Ukupno 36 pogodaka ovog vikenda postavili su rekord najviše postignutih zgoditaka u jednom kolu ove sezone.

Leipzig zaustavljen u Augsburgu
Teško gostovanje Bayerna kod nesavladivog domaćina pružilo je priliku Leipzigu za nova tri boda i moguće smanjenje zaostatka od pet bodova. Iako je grčki branič Stafylidis šokirao goste iz Leipziga dalekometnim pogotkom, već uigrana kombinacija Keita-Werner donijela je Timu Werneru 14. ovosezonski zgoditak i izjednačenje sredinom prvog poluvremena. Jubilarna deseta asistencija Emila Forsberga na glavu Marvina Comppera dovela je goste u vodstvo, no konačan rezultat i podjelu bodova u Augsburgu postavlja austrijski branič Martin Hinteregger.

Augsburg – RB Leipzig 2:2 (Stafylidis 19, Hinteregger 60 / Werner 25, Compper 52)

,, by ReplayFootCom

Koln napokon pao
Od sredine travnja prošle godine i poraza od Leverkusena, RheinEnergie stadion u Kolnu bio je nesavladiva utvrda. No raspoloženi Španjolci u redovima bavarskog diva osigurali su berbu sva tri boda u Kolnu i odlazak na sedam bodova prednosti od drugoplasiranog Leipziga. Sredinom prvog poluvremena poentirao je Javi Martinez na asistenciju Arthuro Vidala, a nastavak susreta u drugom donio je novi pogodak – braniča Juan Bernata. Isti igrač zaključio je susret asistencijom za Francka Riberya, koji postiže svoj treći prvenstveni zgoditak.

Koln – Bayern 0:3 (Martinez 25, Bernat 48, Ribery 90)

Aubameyang preuzeo vrh
Nakon dva pogotka u prošlom kolu, Pierre-Emerick Aubameyang nastavio je u istom ritmu – sa nova dva zgoditka Bayeru. Golijadu u Dortmundu nagovijestio je talentirani 19-godišnjak Ousmane Dembele, pogotkom već u šestoj minuti susreta. Dvadeset minuta nakon Aubameyang postiže novi zgoditak i s tim rezultatom momčadi odlaze na pauzu. Nastavak susreta donio je smanjenje vodstva Crno-žutih, nakon što Kevin Volland silovito pogađa mrežu domaćina. Gabonski reprezentativac svojim 21. prvenstvenim pogotkom povećava vodstvo, što mu donosi titulu igrača kola i najboljeg strijelca lige. Iako su Apotekari preko lijepo izvedenog slobodnog udarca Wendella ponovno smanjili zaostatak, do kraja susreta pogocima Pulišića, Schurrlea i Guerreiroa Dortmund, dolazi do iznimne prednosti. Veliku pobjedu Borussije zasjenila je nova ozljeda Marca Reusa, zbog koje će njemački reprezentativac izbivati s travnjaka mjesec dana. Nakon ozljede Maria Gotzea, ozljeđeni Reus biti će veliki hendikep za Tuchelove trupe koje dočekuju Benficu u uzvratnom susretu Lige prvaka. Porazom Apotekara završila je 2,5 godišnja era Rogera Schimdta na klupi Bayera, kojeg će do kraja sezone mijenjati Tayfun Korkut – bivši trener Hannovera i Kaiserslauterna.

Dortmund – Leverkusen 6:2 (Dembele 6, Aubameyang 26, 69, Pulišić 77, Schurrle (pk) 85, Guerreiro 90+2 / Volland 48, Wendell 74)

Golijada i u Hoffenheimu
Nakon sat vremena igre u Hoffenheimu sve je ukazivalo na tešku borbu Hoffa za bodove, dok je semafor pokazivao 2-1 vodstvo gostiju iz Ingolstadta. Iako je Sebastian Rudy načeo mrežu gostiju lijepim udarcem s dvadesetak metara, pogocima Almoga Cohena i autogolom Niklasa Sulea, Ingolstadt dolazi u vodstvo. No napadački dvojac Szalai i Kramarić dovode Hoff do novog preokreta, Adam Szalai poentiravši dva puta, a Andrej Kramarić jednom. Kramariću je to sedmi ovosezonski pogodak, uz koji je pridodao i sedam asistencija. Peti zgoditak djelo je bivšeg igrača Ingolstadta, Benjamini Hubnera, kojemu je to prvi pogodak za novi klub. Porazom Herthe i Frankfurta, Hoffenheim se ustalio na četvrtoj poziciji – uz četiri boda prednosti i na mjestu koje vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka.

Hoffenheim – Ingolstadt 5:2 (Rudy 17, Szalai 62, 79, Kramarić 77, Hubner 88 / Cohen 38, Sule (ag) 60)

,, by football-highlights2

Gladbachovih pet od sedam
U posljednjih sedam prvenstvenih susreta nakon zimske stanke, Monchengladbach je upisao pet pobjeda, remi i poraz. Ako tome pridodamo prolazak Fiorentine u Europskoj ligi i ulazak u polufinale DFB Pokala, jasno je da je iskusni Dieter Hecking razbudio svoje trupe. Zagrijavanje pred dvostruki okršaj u Europskoj ligi momčadi Gladbacha i Schalkea odigrali su u prvenstvu, u još jednom susretu s pregršt pogodaka. Domaćini su poveli preko Fabiana Johnsona, no Nabil Bentaleb poravnava rezultat iz jedanaesterca. U drugom poluvremenu Johnson ponovno nalazi put do protivničke mreže, nakon lijepe kombinacije s Lars Stindlom. Raspucani nastavak susreta donio je pogotke Oscara Wendta i Raffaela, a posljednji zgoditak za Rudare postigao je Leon Goretzka.

M’gladbach – Schalke 4:2 (Johnson 28, 64, Wendt 67, Raffael 76 / Bentaleb (pk) 38, Goretzka 82)

Ostali susreti
Trećom uzastopnom pobjedom Bremen je sve dalje od zone ispadanja, u kojoj trenutno borave Darmstadt, Ingolstadt i Hamburger. Pogocima Maxa Krusea u posljednjih petnaest minuta susreta Werder je prikovao Darmstadt za dno tablice. Debi Andriesa Jonkera i Freddia Ljungberga na klupi Wolfsburga završio je još jednim razočaranjem za Vukove, remijem u Mainzu. Iako je Mario Gomez doveo goste u rano vodstvo, samo četiri minute nakon Jhon Cordoba postavlja konačan rezultat – čime Vukove dovodi na korak do zone ispadanja.

Negativan niz Frankfurta nastavio se i u četvrtoj utakmici, gdje su poraženi na domaćem terenu od Freiburga. Orlovi su dobro počeli susret, pogotkom Branimira Hrgote, no dva izleta Floriana Niederlechnera pred domaćeg vratara dovode Freiburg do potpunog preokreta.

U posljednjem susretu 23. kola Hamburger je pogotkom Albina Ekdala, njegovim prvim za Hamburg, porazio Herthu iz Berlina.

Bremen – Darmstadt 2:0 (Kruse 75 (pk), 90+2)
Mainz – Wolfsburg 1:1 (Cordoba 24 / Gomez 20)
Frankfurt – Freiburg 1:2 (Hrgota 11 / Niederlechner 25, 59)
Hamburger – Hertha 1:0 (Ekdal 77)