Caktaš svojim četvrtim pogotkom srušio Slaven u Koprivnici, Osijek privremeno preuzeo vrh ljestvice (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 30. kola HT Prve lige Osijek je na Ivan Kušek Apaš stadionu u Koprivnici rezultatom 0-1 (0-1) svladao Slaven Belupo i tako sedamnaestom ligaškom pobjedom u sezoni stigao do 61 boda te, uz dvije utakmice više od Dinama, uz bod više time preuzeo vrh prvenstvene ljestvice.

Momčad Zorana Zekića danas je nastupila uz nekoliko izostanaka, ali definitivno je više kadrovskih problema imao kolega mu Nenad Bjelica koji u Koprivnici nije mogao računati na kartonirane Žapera, Lovrića i Miereza, a zbog ozljeda su ‘Bijelo-Plavi’ danas bili i bez kapetana Škorića te Lončara.

Drugo ovosezonsko ligaško slavlje Osijeka u Koprivnici time je još i vrjednije, a tri je boda gostima pogotkom u 33. minuti, na asistenciju Kristijana Fućka, donio Mijo Caktaš.

Zapata je već u prvoj minuti zaprijetio Ivušiću, pobjegao je Kolumbijac po desnoj strani napada i sjurio se u šesnaesterac, ali njegov udarac ipak nije bio dovoljno izazovan za gostujućeg vratara.

Prvi gostujući konkretan dolazak vidjeli smo u 4. minuti kada su na oštar ubačaj Fućka s lijeve strane napada u šesnaestercu domaćih zakasnili i Topčagić i Caktaš.

Generalni uvodni dojam bio je da domaćini konkretnije igraju prema naprijed, ali uskoro su se i gosti ‘uozbiljili’ pa su se dobre situacije nizale na obje strane.

U 7. minuti je nakon velike pogreške posljednje linije ‘Bijelo-Plavih’ Crnac imao priliku za bijeg, ali se ipak odlučio na brzopleti udarac s ruba šesnaesterca što je u konačnici ispalo traljavo i loše, bez prijetnje za Ivušića. Odličnu priliku Osijek je imao u 11. minuti kada je poslije Caktaševog ubačaja iz kuta Bralić ostao nečuvan na deset metara, dobro proslijedio loptu u suprotni kut, ali tamo je dobro postavljeni Kvržić metar od gola otklonio svaku opasnost.

Zagospodarila je Bjeličina momčad u ovim trenucima potpuno događajima na terenu. U 12. minuti na ubačaj Leovca loše čuvani Topčagić ima prostora i vremena za udarac glavom s dvanaest metara, Sušak je ipak upisao sigurnu obranu. Tri minute poslije ponovno ispada desna strana domaće obrane, u završnici Fućak puca snažno s osamnaest metara, a domaći vratar uz manje probleme zaustavlja i to.

Fantastičnu priliku za pogodak gosti su imali u 21. minuti kada je Fiolić savršeno preciznom loptom između tri domaća braniča proigrao Topčagića i izbacio ga u jedan na jedan sa Suškom, ali 33-godišnji napad pucao je s četrnaest metara vrlo neprecizno, ravno ispred sebe i ravno u domaćeg vratara koji je njegov pokušaj bez problema blokirao i odbio dalje od svojih vrata.

Konačno je Osijek svoju konkretniju igru kapitalizirao u 33. minuti kada je poslije neuspješnog prvog, u ‘drugom napadu’ Fućak opasno ubacio s lijeve strane na rub peterca gdje čuvarima iza leđa bježi Caktaš i fino postavljenom nogom prosljeđuje loptu u mrežu za 0-1 i svoj četvrti pogodak u dresu ‘Bijelo-Plavih’, ukupno 85. u 194. Prva HNL nastupu.

Do kraja poluvremena igralo se većinom na sredini terena, bez konkretnih dolazaka u posljednju trećinu – osim u 43. minuti kada su se ‘Farmaceuti’ konačno ukazali u napadu. U završnici je Goda lagano prošao pored Grgića i s lijevog ruba šesnaesterca ubacio savršeno na drugu vratnicu za natrčalog Kvržića koji se odlučio na udarac iz prve te iskosa sa šest metara poslao loptu pored prve vratnice propustivši time najbolju priliku svoje momčadi u dotadašnjem dijelu okršaja.

U nastavak se ušlo bez promjena i uvodno igralo uz dosta slabiji ritam. Prvu kakvu takvu spomena vrijednu situaciju vidjeli smo na isteku 55. minute kada je poslije ubačaja sa strane u završnici Zapata ubacio visoku loptu s desne strane napada, a u sredini na dvanaest metara u skoku bio najviši Crnac koji je pucao pristojno preko okvira vrata.

Puno drame bilo je u petercu Osijeka u 59. minuti kada je Caimacovov ubačaj iz kuta nezgodno ‘sletio’ u peterac, Nejašmić je nekako dodirom uspio na dva metra ispred Zapate otkloniti opasnost, a Grgić u nastavku odbiti u novi korner.

Poslije tog ubačaja iz kuta gosti su istrčali u odličnu kontru, u završnici su kombinirali Topčagić i Fućak, te je potonji nakon ‘odbijanaca’ iz teške pozicije lijevo iskosa sa sedam metara u padu pucao snažno u gornji bliži kut, ali Sušak je to uspio odbiti van igre.

Velika gužva u gostujućem šesnaestercu nastala je i u 64. minuti kada je Zapata pobjegao desno i ubacio prizemno u sredinu prema Zvonareku koji se loše pozicionirao i u padu traljavo zahvatio loptu te propustio ozbiljnije zaprijetiti Ivušiću.

Potpuno se otvorila utakmica u ovom periodu. Već u 65. minuti Mance fantastičnim dodavanjem izbacio Caktaša u čistu gol priliku, ali on je lijevo iskosa sa sedam metara loptu poslao tik pored suprotne vratnice.

Svega tri minute poslije Kvržić je odličnim proigravanjem pronašao Zvonareka koji se između dvojice suparnika probio u šesnaesterac po desnoj strani napada i također iskosa gađao suprotni kut, i on je bio neprecizan te nije pogodio okvir.

I to je, što se konkretnih prilika – pokazat će se, bilo to. Dojam je bio da je definitivno do kraja Slaven više težio tome da postigne pogodak, ali većih uzbuđenja pred vratarima nije bilo. Gosti su imali jedan opasan dolazak u posljednju trećinu, ali pravovoremeno je reagirala domaća obrana, baš kao što su i domaćini na suprotnoj strani pravovoremenim defanzivnim reakcijama zaustavljani daleko od Ivušićevih vrata.

U sljedećem kolu Slaven gostuje na Šubićevcu kod Šibenika dok će Osijek u Gradskom vrtu dočekati Hrvatski dragovoljac.

U prvom susretu nedjeljnog programa 30. dionice HT Prve lige od 17 sati na stadionu Ivan Kušek Apaš susret će se Slaven Belupo i Osijek. U njihova tri prethodna ovosezonska međusobna prvenstvena duela zabilježen je remi bez golova u Osijeku, pobjeda Bijelo-plavih u Koprivnici (0:2) i slavlje Farmaceuta u Gradskom vrtu (1:2). Ove dvije momčadi susrele su se i u četvrtfinalu kupa gdje je nakon izvođenja jedanaesteraca bolji bio Osijek.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Božića, Zirduma i Kocijana koji su ozlijeđeni dok kod gostiju iz istog razloga nema kapetana Škorića i Lončara, a Žaper, Lovrić i Mierez su kartonirani.

Trener Slavena Zoran Zekić je u najavi rekao: “Osijek je u vrhunskoj formi, ima vrhunske rezultate i vrhunski je vođen. Ne tajimo da su veliki favorit, no mi igramo doma, u našoj Koprivnici, i moramo biti pravi, pametni i agresivni tijekom cijele utakmice kako bismo ostvarili željeni rezultat.”

Njegov kolega na klupi Osijeka Nenad Bjelica je dodao. “Imali smo ove sezone već ozbiljnih izostanaka pa se nismo žalili. Imamo igrače koji su, poput Bralića, vrhunski odradili posao kada su nastupili tako da vjerujem da će igrači koji su na raspolaganju odraditi posao onako kako svi očekujemo od njih. Imamo širok kadar, pa i s ovim izostancima imamo veliki izbor igrača, naša momčad ima puno kvalitete tako da sam siguran da će svi koji nastupe pružiti svoj maksimum i da ćemo se iz Koprivnice vratiti s tri nova boda.

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) kojem će asistirati Ivan Mihalj (Velika Gorica), Vedran Đurak (Sv. Ivan Zelina) i Dario Kulušić (Šibenik) dok su za VAR zaduženi Duje Strukan i Hrvoje Radić iz Splita. Kontolor suđenja je Ante Podnar (Gospić), suce će nadgledati Ivica Modrić (Zagreb), a časnik za sigurnost je Miroslav Marković.