CAN 2017: Egipat i Gana pridužili se Burkini i Kamerunu u polufinalu (VIDEO)

Nakon preostalih jučerašnjih četvrtfinalnih susreta doznali smo parove polufinalnih utakmica Afričkog kupa nacija. Za veliko finale borit će se Burkina Faso i Egipat, te Kamerun i Gana.

U prvom jučerašnjem dvoboju, kao što smo i najavljivali, Gana je iskoristila obrambene nedostatke DR Konga te slavila s 2-1. No krenemo li od početka, vidjet ćemo da su Kongoanci bili opasnija ekipa, te u ranoj fazi imali i vratnicu kada je Mbokani zaobišao vratara i iskosa iz blizine pogodio okvir gola. Gana se u prvom poluvremenu nije nešto napadački istakla, dok je Leopardima često nedostajao samo završni potez. U nastavku su se igrači Avrama Granta trgnuli što je rezultiralo pogotkom Jordana Ayewa u 63. minuti nakon katastrofalne greške u obrani Konga. Samo 5 minuta kasnije M’Poku sjajnim udarcem s 20 metara probija Brimaha za poravnanje. Ključni trenutak dogodio se u 78. minuti kada Mutambala nepotrebno ruši Atsua u šesnaestercu, a Andre Ayew mirno realizira jedanaesterac. Do kraja su Kongoanci pokušali s pet napadača stići do poravnanja ali nisu uspjeli, najbliže je u dva navrata bio Bakambu, jednom mu je sjajno obranio Brimah, a drugi put je pucao preko gola.

Igrač utakmice: Jordan Ayew (Gana)

Drugi susret, iako smo ga najavili kao potencijalno nezanimljiv, te unatoč činjenici da je pao samo jedan pogodak, nije bilo nimalo takav. Marokanci su kroz cijelu utakmicu bili aktivniji i konkretniji u napadu. Posebno je raspoložen bio Dirar (Monaco) na desnoj strani, a sjajan posao odrađivala su i dva veterana u vezi – Boussoufa (Al Jazira) i El Ahmadi (Feyenoord), no evidentno je za ovako važnu utakmicu nedostatak pravog čovjeka u završnici bio nenadoknadiv, i prava je šteta što na turniru nisu imali Boufala i Belhandu. Pogotku su bili zaista blizu, dva puta pogađali su gredu preko Slitija i Boussoufe. S druge strane ni Egipat nije bio bez šansi, ali one dvije – tri što su imali, uspješno je obranio vratar Munir. Najbitniji trenutak na susretu dogodio se tri minute prije isteka 90. minute. Nakon kornera lopta dolazi do zlatnog jokera Kahrabe koji iz blizine zabija za treću 1-0 pobjedu Egipta na ovom turniru, i ujedno četvrtu utakmicu na kojoj nisu primili pogodak.

Igrač utakmice:Mahmoud Kahraba (Egipat)

Polufinala su na rasporedu u srijedu i četvrtak u 20 sati. Prvi na travnjak u Librevilleu izlaze Burkina Faso i Egipat, a u četvrtak će se za veliko finale, na stadionu u Francevilleu, boriti Kamerun i Gana.