CAN 2017: Egipat u finalu nakon jedanaesteraca (VIDEO)

Egipat je boljim izvođenjem jedanaesteraca ušao u finale 31. izdanja Afričkog kupa nacija.

The Ultimate Managed Hosting Platform

Susret u Librevilleu prošao je u izraženoj dominaciji Burkine Faso koja je ogroman posjed lopte u prvom poluvremenu (65% -35%) slabo koristila. Najbolju priliku u prvih 45 minuta Pastusi su imali u 8. minuti kada je obrana Egipta, zajedno s Hadaryjem loše očistila jedan ubačaj. Odbijenu loptu primio je B. Traore, no njegov udarac ipak uspjeva obraniti 44-godišnji Hadary.

Iako je rijetko imao loptu u nogama, Egipat ju je dosta konkretnije koristio. Okomita i brza otvaranja stvarala su probleme obrani Burkine. Prva opasnost po vrata mladog Koffija zbila se u 17. minuti kada je Trezeguet odlično potegaos vrha šesnaesterca, no njegov udarac odlazi malo pored vratnice. U 25. Bance prima loptu okrenut leđima, odlično se gradi i udarcem preko glave šalje loptu malo preko vrata. Posljednju veliku opasnost u prvom poluvremenu kreirao je Egipat. Udarac Kahrabe nezgodno je odskočio, no Koffi ipak uspjeva spriječiti pogodak.

U nastavku smo gledali sličnu sliku kao u prvom poluvremenu, kada je u pitanju dominacija u posjedu, no s bitnom razlikom. Burkina je dosta aktivnije i konkretnije tražila prostor za pogodak i zaista u potpunosti dominirala susretom. U vodstvo ipak dolazi Egipat kojeg do tog trenutka, kao da nije bilo na travnjaku. Kahraba lijepo ostavlja loptu Salahu koji prelijepim udarcem s vrha šesnaesterca pogađa suprotni kut Koffijevih vrata za 0-1 Egipta u 65. minuti.

Odgovor Pastuha uslijedio je preko legendardnog 32-godišnjeg napadača Burkine Aristidea Bancea, koji je od prve minute zaista “na silu” tražio pogodak, najčešće dalekometnim udarcima. Velika želja za pogotkom ikone reprezentacije Burkine isplatila se u 72. minuti. Gotovo izgubljenu loptu petom je spasio Yago, kapetan Kabore ubacuje u šesnaesterac gdje Bance prima loptu prsima i time izbacuje čuvara, te mirno poentira za 1-1 i erupciju oduševljenja na stadionu u Librevilleu.

Do kraja susreta Egipat se nije pojavio. Izbornik Burkine Duarte tražio je drugi pogodak, osvježavao je napad i Pastusi su ponvno u potpunosti kontrolirali događanja na terenu. Udarac Nakoulme u 82. minuti uspjeva zaustaviti El Hadary, koji se iskazao i obranom u 3. minuti produžetka regularnog dijela utakmice, kada je iščupao loptu ispod grede i time spriječio slavlje mnogobrojnih navijača Burkine Faso.

U produžetcima smo svi vidjeli dva različita izdanja. U prvom je dominirao Egipat, no samo posjedom, bez većih opasnosti po vrata Koffija. U istoj ulozi, i s istim rezultatom, bila je Burkina u drugom produžetku. Sve što su uspjevali stvoriti kroz ogroman posjed bili su ubačaji iz poluizrađenih situacija na bokovima koje je obrana Egipta bez problema čistila.

U raspucavanju za finale svjedočili smo nesvakidašnjem okršaju. Za Burkinu na vratima 20-godišnji Koffi, a za Egipat 44-godišnji El Hadary. Seriju je bolje otvorio Koffi, koji je obranio prvi udarac Egipta. Do četvrte serije precizni su bili Pastusi, kao i Faraoni, te je prednost bila 3-2 za Burkinu.

Tada mladi Koffi odlučuje izvesti jedanaesterac, no njegov udarac brani najstariji igrač u povijesti turnira Hadary.

Za Egipat je u 4. seriji siguran bio Salah, baš kao i Warda u petoj. Pritisak nije izdržao jedan od najboljih igrača Burkine na turniru – B. Traore, kojem prilično loše izveden udarac brani legendarni egipatski vratar El Hadary i time odvodi svoju reprezentaciju u 9. finale Afričkog kupa nacija.

Igrač utakmice: Essam El Hadary (Egipat)

Burkina na kraju zaista ima za čim žaliti. 24 upućena udarca (8 u okvir) naspram 6 Egipta (2 u okvir), dominacija u posjedu i kornerima (12-3) jednostavno nisu bili dovoljni za finale koje su prema prikazanom definitivno zaslužili. Sada ih očekuje borba za treće mjesto, a taj susret na rasporedu je 4. veljače u Port Gentilu.

Sutra se u Francevilleu (20h) igra drugi polufinalni susret, a sastaju se Kamerun i Gana.