CAN 2017, skupina A: Aubameyang drugim pogotkom donio bod Gabonu, Kamerun preokretom do vrha ljestvice (VIDEO)

Utakmicama između Gabona i Burkine Faso, te Kameruna i Gvineje Bisau u Libervillu, otvoreno je 2. kolo Afričkog kupa nacija.

Gabon – Burkina Faso 1:1
Treća utakmica u skupini A rezultatski je okončana kao i prve dvije – bez pobjednika, uz jedan pogodak svake momčadi. U konačnici realan rezultat, s obzirom na stvorene prilike.

Prvi su zaprijetili domaćini preko Bouanga. Igrač francuskog Toursa fantastično je pogodio jednu odbijenu loptu u šesnaestercu Burkine, no lopta je umjesto u mreži odsjela na gredi. U 22. minuti korner za Gabon. Nakon ubačaja i prvog čišćenja situacije, lopta se ponovno vraća u šesnaesterac Burkine. Patrick Malo rezolutno izbija loptu što dalje od vlastitih vrata a u borbu za njom kreće veznjak Kayserispora Niguimbe Nakoulma, te se pored obrambenog dvojca domaćina uspjeva izboriti za loptu i prostor za udarac kojeg je lagano plasirao pored Ovona. Školska prezentacija snage, tehnike i znanja – zaista odličan pogodak 29-godišnjeg Prejuca Nakoulme kojem je ovo 6. pogodak za Pastuhe u 17 odigranih utakmica.

U 37. minuti glavna uzdanica Pantera Aubameyang izlazi sam na Koffija koji ga ruši na vrhu kaznenog prostora, te glavnom sucu susreta Papa Gassami iz Gambije ne ostavlja mnogo prostora za razmišljanje. Žuti karton i kazneni udarac za Gabon. Siguran izvođač bio je upravo Aubameyang, kojem je ovo drugi pogodak na prvenstvu te trenutno dijeli vodeću poziciju liste strijelaca s Mahrezom iz Alžira.

Do kraja susreta obje momčadi imale su nekoliko izraženih prilika za pobjedu, no nedostajalo je mirnoće i koncentracije u završnici. Gabon je ponovno pred kraj susreta dizao tempo i pokušavao doći do pobjede, kao i u prvoj utakmici s Gvinejom Bisau, no još jednom se to pokazalo nedovoljnim.

Igrač utakmice:
Denis Bouanga (Gabon)

Kamerun – Gvineja Bisau 2:1
U večernjem terminu ozljedama desetkovaniKamerun i debitant Gvineja Bisau pružili su nam vrlo dobru nogometnu predstavu.

Kamerun je u konačnici demonstrirao da je kvalitetnija momčad od Gvineje Bisau, no debitant na kontinentalnom natjecanju, još je jednom pokazao da zna i može, te zaista namučio, na papiru, velikog favorita.

Lavovi su očekivano imali veći posjed ali nisu pronalazili način kako probiti organiziranu obranu Gvinejaca. I onda u 13. minuti show programu režijiPiquetija.Uzeo je jednu loptu na nekih30metara unutar svog posjeda, prošao nekoliko igrača Kameruna, ušao okomotio u sredinui poentirao pored nemoćnog Ondoe za veliko slavlje debitanata na ovom prvenstvu. Definitivno jedan od kandidatada za pogodak turnira. I nakon gola nastavila se ista igra, Kamerun je neuspješno kružio oko vrataMendesa, a najveći tragičar poluvremena bio je Aboubakar koji je nemoetan s deset metara promašio “mrtvaca” loše zahvativši loptu.

U nastavku jeGvineja Bisauimala prilike riješiti dvoboj, ali Mendyev lob preko Ondoe s crte spašava NgadeuNgadjui, a zatim još jedan dobar pokušaj izvana brani Ondoa. I kako to obično ide, uslijedila je kazna, Aboubakar je primirio jednu loptu na 16 metara, ostavio povratnu za Sianija koji neobranjivo pogađa za 1-1. Pobjednički pogodak vidjeli smo 11 minuta prije kraja, Bassogog je zakomplicirao situaciju uz gol-aut crtu ali je uspio ostaviti povratnu za ranije spomenutog Ngadeua i , kao i kod prvog gola, udarac izvan 16 metara završava iza Mendesa. Do kraja je Gvineja pokušavala izvući bod ali nisu uspjeli. Iako je ovaj poraz udarac ka eventualnom plasmanu u četvrtfinale mogu biti jako zadovoljni prikazanim na današnjoj utakmici.

Igrač utakmice: Christian Bassogog (Kamerun)

Kamerunu u posljednjem kolu treba bod u susjedskom derbiju s Gabonom kojem će vjerojatno igrati samo pobjeda za prolaz. Drugi par čine Burkina Faso i Gvineja Bisau, najsigurnija varijanta za mogući prolazak skupine je čista pobjeda, dok bi Burkini u jednoj varijanti (pobjeda Kameruna) odgovarao i neriješen rezultat.