CAN 2017, skupina B: Tunisu sjevernoafrički derbi, Senegal u četvrtfinalu (VIDEO)

Jučer su u Francevilleu odigrani susreti 2. kola skupine B, Afričkog kupa nacija.

Alžir – Tunis 1:2
Alžir je u prvoj utakmici odigrao neriješenih 1-1 sa Zimbabveom, dok je Tunis poražen od Senegala rezultatom 2-0. Sjevernoafrički derbi bio je svojevrsni trenutak istine za ove dvije reprezentacije. I jednima i drugima najjednostavnija računica za nastavak natjecanja bila je osvojiti tri boda.

Iako su Pustinjske lisice imale blagu prednost u posjedu, i naizgled kontrolirale događanja na travnjaku, prema prikazanom u prvom poluvremenu, bio je ovo susret izjednačenih momčadi.

Prva opasnost uslijedila je nakon prekida. Iz slobodnog udarca s vrha šesnaest metara malo preko vrata loptu šalje veznjak Porta, Brahimi. U 6. minuti velika prilika za Alžir. Mahrez ubacuje iz kornera, lopta je prenesena na drugu stativu gdje je dočekuje branič francuskog Rennaisa Bensebaini. Njegov udarac glavom odličnom refleksnom reakcijom obranio je Mathlouthi.

Prva opasnija situacija pred vratima Asselaha odigrala se u 21. minuti kada je iz kornera za Tunis loptu u peterac poslao veznjak Sunderlanda, Wahbi Khazri. Pravo je čudo da lopta nije pogodila nijednog igrača, te da nitko od Tunižana nije stigao poslati ju u mrežu.

U 24. minuti Mahrez je propustio zabiti za vodstvo iz situacije kakva bi igraču takvog renomea trebala biti “mačji kašaljrdquo;.Klupski kolega Slimani ostavio poslao mu je kvalitetnu povratnu loptu u srce kaznenog prostora Tunisa, no najbolji igrač Afrike s trinaest metara po sredini vrata, umjesto u mrežu loptu gotovo pa dodaje vrataru Kartaških orlova. Bila je to posljednja ozbilnija situacija u prvom poluvremenu, te se na odmor otišlo s neriješenih 0-0.

U nastavku razvoj događaja kakav su Tunižani samo poželjeti mogli. U 50. minuti Maaloul iz auta upošljava Ferjanija Sassija koji prelijepim dodavanjem proigrava Msaknija, on iz teške pozicije pokušava vratiti loptu u sredinu kaznenog prostora, no ona pogađa nesretnog kapetana Alžira Mandija, i Tunis ima toliko željenih 0-1.

U 64. minuti Kartaški orlovi imaju 0-2. Nakon kornera za Alžir na drugom kraju terena, za izbijenom loptom u punom trku ide Khazri, i uspjeva doći do nje zahvaljujuć očajnoj reakciji braniča Napolija Ghoulama. Glavom je pokušao vratiti nezgodnu loptu svom vrataru, no to iskorištava Khazri, te Ghoulamu nije preostalo ništa nego pokušati ga zaustaviti. Prekršaj i kazneni udarac kojeg je realizirao veznjak Lillea Sliti Naim, rezultat su Ghoulamove “žute minuterdquo;.

Do kraja susreta Alžir se trudio, no ozbiljnih, stopostotnih prilika nije bilo. Tek u prvoj od pet minuta sudačke nadoknade za blagu nadu i 1-2 pogađa Hanni (Anderlecht) na asistenciju Guedioura (Watford). U četiri preostale minute Lisice nisu uspjele opansije ugroziti vrata Tunižana.

Igrač utakmice: Youssef Msakni (Tunis)

Ovim rezultatom Tunis se doveo u veoma povoljnu situaciju. U posljednjem kolu igraju sa Zimbabveom, od kojeg uz pravi pristup ne bi trebali izgubiti. Alžir s druge strane ima težak posao. Igraju sa Senegalom i treba im pobjeda nad vodećom momčadi skupine, te najvjerojatnije poraz Tunižana kako bi si osigurali nastup u četvrtfinalu. Mahrez i društvo definitivno su podbacili u dosadašnjem dijelu turnira, hoće li se pokazati pravima kada je najvažnije, ostaje nam za vidjeti.

Senegal – Zimbabve 2-0
Lavovi Terange u potpunosti su dominirali drugim susretom skupine B, koji se odigrao u večernjem terminu. Svojevrsni podvig Zimbabvea protiv Alžira u 1. kolu (2-2), sada je jasno, više je zasluga očajnog izdanja sjevernoafričke reprezentacije, nego kvalitete Ratnika.

Susret je završio rezultatom 2-0 za Senegal, ali da je bilo malo više koncentracije, a u nekim situacijama i ozbiljnosti, kod igrača Senegala, rezultat je mogao biti i katastrofalniji po Zimbabve. U konačnici su dvije situacije pred vratima Mkuruve završile u njegovoj mreži.

Prvi pogodak produkt je suradnje Keita (Lazio) – Mane (Liverpool). Jednu od, pokazat će se do kraja susreta, mnogobrojnih kontri, Mane je u 9. minuti kvalitetno ispratio, te dočekao oštar prizemni ubačaj Keite na drugoj vratnici Zimbabvea i mirno plasirao u nebranjena vrata.

U 13. minuti 2-0 za Senegal i, prema viđenom na travnjaku do tada, potvrda prolaska u četvrtfinale. Slobodnjak s nekih 20+ metara izveo je veznjak francuskog St-EtienneaHenri Saviet, te fantastično pogodio za “ključanjerdquo; utakmice već u ranoj fazi. Do kraja je Senegal, kako smo i spomenuli, mogao debelo povećati vodstvo, no nekoliko dobrih reakcija Ratnika Mkuruve, te nekoncentracija i neozbiljnost u završnici razlog su što nismo vidjeli više pogodaka u mreži Zimbabvea.

Igrač utakmice: Cheikhou Kouyate (Senegal)

Lavovi Terange dosadašnjim nastupom (2-0 Tunis) dokazali su da ih neki pratitelji afričkog nogometa s razlogom vide kao jedne od glavnih favorita za osvajanje turnira. U idućem kolu igraju s Alžirom kojem očajnički treba pobjeda. Vidjet ćemo hoće li izbornik Senegala, Aliou Cisse, koji je poslije utakmice sa Zimbabveom izjavio da je sraz s Alžirom “važan kao i svi susretirdquo;, odmarati neke igrače za četvrtfinalni nastup, ili će posao odraditi u punom gasu. Kako bilo, Alžir u izdanju u kakvom jest na ovom turniru, teško da ima što tražiti čak i protiv “mještovitogrdquo; Senegala.

Zimbabve s druge strane, teoretski još uvijek ima priliku uhvatiti četvrtfinale. U posljednjem susretu grupne faze igraju s Tunisom koji ima tri boda. S bodom osvojenim protiv Alžira u 1. kolu, eventualnom pobjedom nad Tunisom i porazom Alžira od Senegala, Ratnici bi ugledali svjetla četvrtinalnih reflektora. Ipak, realnija je verzija da će Tunis, koji nije loše izgledao protiv Senegala, svoj dio posla odraditi u skladu s očekivanjima, te se s 6 osvojenih bodova priključiti Lavovima u četvrtfinalu.