CAN 2017, skupina D: El Hadary najstariji akter Afričkog kupa nacija

Jučer je u Port Gentilu, utakmicama skupine D, završeno 1. kolo Afričko kupa nacija.

Gana – Uganda 1:0
U prvoj utakmici dana Gana je s minimalnih 1-0 bila bolja od Ugande. Iako su Crne zvijezde imale trenersku inicijativu i konkretnije napadali, ostaje dojam da je utakmicu prelomio događaj iz 31. minute susreta. Tada je glavni sudac utakmice, Bondo iz Bocvane okršaj Isindea i Gyana Asamoaha, opravdano, okratakterizirao kao prekršaj za kazneni udarac. Siguran izvođač s bijele točke bio je napadač West Ham Uniteda, Andre Ayew. Do kraja susreta, usprkos velikom zalaganju izabranika Milutina Sredojevića, nismo vidjeli pravih velikih prilika. Nekoliko dalekometnih udaraca s jedne i druge strane, te po jedna čista situacija s obje strane (Uganda pred kraj prvog poluvremena, Gana pred kraj susreta).

Avram Grant uspio je u konačnici nadmudriti kolegu “Michurdquo; Sredojevića, te prekinuti Ugandin niz neporaženosti (3 utakmice) u međusobnim okršajima.

Igrač utakmice: Christian Atsu Twasam (Gana)

Mali – Egipat 0:0

U večernjem terminu Mali i Egipat odigrali su susret bez pogodaka. Faraoni su u ovom susretu razočarali. Reprezentacija koja je osvojila posljednja tri prvenstva na kojima je nastupala, vratila se na natjecanje nakon dugih 7 godina. Prvo poluvrijeme uspjeli su zakuhati jednu jedinu opasnu situaciju pred vratima Sissoka, kada je na isteku 3. minute Fahmy pobjegao čuvarima i izašao sam na vratara Malija. Kut je ipak bio premal, te je situacija zahjevala veću klasu za kapitalizaciju dobre situacije.

Do kraja poluvremena opasnosti su se redale samo pred vratarima Egipta. U 9. minuti napadač Vicotrie Guimares,Marega, ubacio je loptu koja je zamalo prevarila vratara Elshenawija, koji je zbog ozljede napustio travnjak u 23. minuti susreta. Takvim raspletom ispisana je povijest Afričkog kupa nacija jer je umjesto njega na vrata Egipta ušao 44-godišnji Essam El Hadary, te postao najstariji igrač koji je nastupio na kontinentalnom turniru Afrike (44 godine i 2 dana).

Ostatak susreta gledali smo pomalo kukavičko izdanje Egipta, koji nije imao hrabrosti otvorenije izaći prema naprijed i češće pokušati ugroziti vrata Malija. Opasnosti su proizlazile iz dalekometnih ubačaja, a najveću priliku u drugom poluvremenu, i na cijeloj utakmici imao je Marwan Fahmy (Al Ahly), kojem je dobar udarac glavom u 54. minuti predivno skinuo vratar francuskog Orleansa, Oumar Sissoko.