Češka majstorijama Schicka svladala Škotsku (VIDEO)

Češka je na krilima izvrsnog Patrika Schicka na Hampden Parku u Glasgowu u 1. kolu skupine D pred 12.000 gledatelja slavila protiv Škotske rezultatom 0:2 (0:1). 25-godišnji napadač je postigao oba gola od kojih se posebno ističe drugi kada je s centra poslao loptu u mrežu suparnika.

S tri boda na startu Češka se priključila Engleskoj na vrhu ljestvice, a u idućem kolu na istom stadionu očekuje je sraz s Hrvatskom. Škotsku pak očekuje duel s Engleskom na Wembleyju.

Nakon pogreške Kalasa u prilici se u 5. minuti našao McGinn, no stoper Češke uspio je ispraviti svoje nesmotreno dodavanje te je u posljednji trenutak blokirao pokušaj napadača Škotske.

Češka je uzvratila u 16. minuti kada je Jankto povratnom loptom s lijeve strane poslužio Schicka koji se odlučio na udarac iz prve gađajući prvi kut, ali odličnom obranom Marshall čuva svoja vrata.

U 18. minuti Robertson je s lijeve strane odlično ubacio za Dykesa čiji udarac prolazi malo pokraj vratnice.

Christie je u 32. minuti odlično pronašao Robertsona koji se odlučio na snažan udarac s ruba kaznenog prostora koji je odličnom reakcijom obranio Vaclik. Iz kornera je potom Robertson u šesnaestercu pronašao McGinna čiji udarac blokom zaustavlja Masopust. Igrači škotske su tom prilikom tražili igranje rukom, no sudac Sibert i VAR nisu se oglasili.

Češka u vodstvo dolazi u 42. minuti preko Schicka koji je glavom iz srca šesnaesterca pored dva igrača Škotske matirao Marshalla nakon što ga je s desne strane odličnim ubačajem pronašao Coufal.

U sudačkoj nadoknadi domaćin je opet tražio kazneni udarac nakon što je u kaznenom prostoru McTominay pao poslije duela s Borilom, a i ovaj put njihova traženja nisu urodila plodom.

Na samom početku drugog poluvremena nova šansa za goste nakon što je iz daljine pucao Darida, no Marshall izbacuje u korner.

Blizu izjednačenja Škotska je bila u 48. minuti kada je O’Donnell ostavio loptu za Hendryja koji je udarcem sa 17 metara svladao Vaclika, ali pogotku se ispriječila greda.

Samo minutu kasnije još jedna velika prilika za Škotsku nakon što je Robertson dugom loptom tražio svoje napadače, Kalas je za malo zatresao vlastitu mrežu, no Vaclik odličnom reakcijom sprječava gol.

U jeku pritiska domaćih novi zgoditak postiže Patrik Schich koji je iskoristio visoki izlazak Marshalla te je s iz prve s centra poslao loptu u gol Škotske. Bio je to gol s najveće udaljenosti (45,4 metra) na Europskim prvenstvima od 1980. godine.

Škotska je blizu golu bila u 61. minuti kada se udarac Armstronga od bloka braniča Češke odbija malo iznad vratnice. Minutu kasnije u prilici je i Dykes kojeg je uposlio Adams, ali Vaclik pravovremno izlazi i brani njegov udarac. Dykes je u šansi i u 66. minuti, no Vaclik odličnom reakcijom nogom brani njegov pokušaj sa deset metara.

Schick je do hat-tricka imao priliku doći u 81. minuti nakon asistencije Hložeka, no njegov udarac iz dobre pozicije ovaj put brani Marshall.

Forrest se na drugoj strani tri minute kasnije probojem po desnoj strani odlično oslobodio dva igrača Škotske, no u posljednji trenutak njegov udarac blokira Čelustka.

Posljednju priliku Česi propuštaju u 90. minuti kada je iz kaznenog prostora pucao Krmenčik nakon što mu je glavom loptu prenio Vydra, a odličnu obranu je upisao Marshall.

Danas su na turniru na rasporedu i prve utakmice u skupine E gdje od 18 sati u Sankt Peterburgu počinje sraz Poljske i Slovačke dok je od 21 sat u Sevilli na rasporedu duel Španjolske i Švedske.

U drugom kolu skupine D, koje je na rasporedu u petak 18. lipnja, Vatreni će u Glasgowu igrati protiv Češke, a Engleska će na Wembleyju odmjeriti snage sa Škotskom.