Četiri pogotka u remiju Dinama s vrlo dobrim Shkupijem

nplus

Dinamo je u okviru 2. kola kvalifkacija za Ligu prvaka pred 7 912 gleatelja na Maksimiru odigrao neriješenih 2-2 (1-1) sa svjevernomakedonskim prvakom Shkupijem i tako remijem otvorio svoje ovosezonsko europsko putovanje.

Momčad Goce Sedolskog predstavila se u zaista kvalitetnom izdanju, kako u defanzivnoj igri tako i u vrlo rijetkim izlascima prema naprijed. Gosti su u vodstvo stigli u 25. minuti pogotkom Quevena, a izjednačenje Dinamu je pred kraj poluvremena golom u 44. minuti donio kapetan Arijan Ademi.

U nastavku preokret ‘Plavima’ nakratko osigurava Bruno Petković golom u 86. minuti, ali svega tri minute poslije nakon serije loših reakcija domaće obrane Renaldo Cephas matira Dominika Livakovića i postavlja konačnih 2-2.

Gosti su se od prve minute postavili u čvrsti blok, a Dinamo aktivnom igrom konstantno tražio prostor za dolazak u posljednju trećinu. ‘Plavi’ su u potpunosti dominirali događanjima na susretu te, uz dva tri u konačnici bezopasna prodora, prvu pravu priliku kreirali u 10. minuti kada je visoko postavljeni Perić preciznim ubačajem pronašao Petkovića koji prekrasnim primanjem smiruje loptu i uz dva braniča uspješno ostavlja povratno za Ademija, ali kapetan je u čistoj gol situaciji lijevo s osam metara gađao suprotni kut i pristojno prebacio cijeli okvir vrata.

Domaći strateg je u 16. minuti bio prisiljen na izmjenu zbog ozljede Josipa Šutala, umjesto njega Čačić je na travnjak poslao Theophilea.

Nastavila se dominacija hrvatskog prvaka, ali makedonski predstavnici sve su više dizali svoj defanzivni blok te nakon nekoliko neuspjelih pokušaja u 25. minuti konačno kreirali priliku iz koje su odmah i zabili. Alvarez je primio loptu u sredini i zatim iz vlastite polovice odigrao savršeno precizno prema Quevenu na rubu šesnaesterca, Brazilac se prelako riješava čuvara Mišića te pored istrčalog Livakovića s dvanaest metara uspijeva pospremiti loptu u donji lijevi kut za 0-1 i veliko slavlje gostujućih igrača i tristotinjak navijača.

Nije Dinamo bio pretjerano šokiran primljenim pogotkom, nastavili su ‘Plavi’ s konstantnim traženjem prostora prema naprijed, ali momčad Goce Sedolskog zaista se kvalitetno i prilično jednostavno branila, uz veoma rijetko preuzimanje rizika i pokušaje istrčavanja kontri i polukontri.

Kada nije išlo iz igre domaćini su priliku za prijetnju izborili iz prekida u 34. minuti, Mišić je s dvadesetak metara prebacio živi zid ali nedovoljno brzo i opasno za sigurnog Naumovskog.

Minutu poslije na suprotnoj strani u završnici lijevo na osam metara priliku za prijetnju ima Adteunji, ali nije 24-godišnji Nigerijac uspio kvalitetno primiti loptu te je već do peterca izgubio posjed.

Još nekoliko minuta je trajao možda i najkonkretniji gostujući napadački period, a zatim je (dojam je) Dinamo dodatno podigao tempo igre i učestalije počeo stvarati konstantan pritisak na posljednju liniju suparnika. Takav pristup ‘Plavi’ su kapitalizirali u 44. minuti kada je Moharrami prekrasnim ubačajem s desne strane napada pronašao požrtvovnog Ademija koji je pored čuvara uspio glavom s osam metara spretno skrenuti loptu u desni kut za izjednačenje.

Do kraja poluvremena, tri minute sudačke nadoknade, Čačićeva momčad je nastavila s pritiskom, a najbolju situaciju kreirala je u u prvoj minuti nadoknade kada je Mišić iz prekida desno s dvadeset metara precizno ubacio na osam metara za Petkovića koji se lijepo izvukao pažnji čuvarima i u padu glavom pucao u okvir, ali nedovoljno precizno za 33-godišnjeg Naumovskog.

Nastavak je otvoren promjenom kod domaćina, Čačić je na teren umjesto Špikića poslao Menala. Shkupi je bio taj koji je generalno dominirao igrom na samom početku, ali prvu pravu priliku kreirali su ‘Plavi’. U 49. minuti ‘školski prebrojana’ polukontra okončana je Ivanušecovim proigravanjem lijevo u prostor za natrčalog Ljubičića koji je loše reagirao te iz čiste situacije s dvanaest metara nit pucao, nit ubacio na drugu vratnicu gdje je razvoj akcije pratio Menalo, pa je lopta završila pored okvira vrata. Minutu poslije Ivanušec je na jednu dugu loptu uspio pobjeći i prsima smiriti za atraktivan, ali neprecizan pokušaj iz voleja.

Velike probleme stvorio je domaćim braničima Adetunji u 55. minuti igre, na ubacivanje s lijeve strane napada prošao je spretno pored nekoliko čuvara i otvorio si prostor na rubu peterca za udarac, srećom po Dinamo pucao je slabijom lijevom nogom neprecizno pored prve vratnice.

Vrlo blizu preokreta Dinamo je bio u 62. minuti kada je brzu polukontru po osvojenoj lopti povukao Ivanušec, kvalitetno dodao desno za Menala, ali on ubačajem nije uspio pronaći dobro pozicioniranog Drmića, pa je Naumovski nakon svega ostao nezaposlen.

Minutu poslije Čaćić je s terena povukao Drmića i Mišića te u igru poslao Oršića i Baturinu. Donijele su te promjene ‘Plavima’ dodatnu žustrinu u igri, ponajviše po lijevoj strani napada gdje su Ljubičić i Oršić učestalim kretanjama stvarali prostor sebi i suigračima.

Iz još jedne akcije koja je završnicu imala na lijevoj strani napada Dinamo je u 70. minuti izborio prekid lijevo na dvadeset metara. Petković je ‘rezanom loptom’ ubacio skroz desno prema Periću koji iz teške pozicije puca prema vratima, lopta se od Ljubičića odbija i malo mijenja smjer, ali Naumovski je bio koncentriran i uspio upisati veliku obranu.

Dvije minute poslije ponovno su ‘Plavi’ imali odličnu situaciju, ostao je Ademi nečuvan na trenutak nakon velike gužve u šesnaestercu te je na osam metara primio loptu i nakon driblinga u duelu s Danfom pao. Rumunjski sudac Radu Petrescu odmah mu je pokazao žuti karton za simuliranje.

U 80. minuti nova velika prilika Čačićeve momčadi. Nakon akcije po lijevoj strani napada lopta dolazi u sredinu do Ademija koji s dvadesetak metara fantastičnim prebacivanjem proigrava Ivanušeca koji je iz okreta uspio u padu sa šest metara skrenuti loptu, ali samo pored lijeve vratnice.

Uzvratna utakmica Dinama i Shkupija igra se za tjedan dana na stadionu Čair u Skopju. Pobjednik dvoboja će u trećem kolu kvalifikacija igrati s boljim iz sraza bugarskog Ludogoreca i irskog Shamrock Roversa dok se poraženi iz ovih dvoboja sastaju u trećem pretkolu Europske lige.

Hrvatski prvak Dinamo od 21 sat u Maksimiru počinje ovosezonski europski put. Suparnik Plavima u drugom kolu kvalifikacija Lige prvaka je prvak Sjeverne Makedonije Shkupi iz Skopja koji je u prethodnom kolu bio bolji od gibraltarskog Lincoln Red Imps (3:2).

Riječ je o klubu osnovanom 2012. godine fuzijom Sloge Jugomagnat i Albarse. Prošlosezonska titula prvaka države njihov je prvi osvojeni trofej. Na klupi mu sjedi bivši stoper i trener druge momčadi Dinama Goce Sedloski koji je u plavom dresu upisao 181 nastup te 25 golova osvojivši po tri naslova prvaka Hrvatske i tri kupa.

Domaćini u večerašnjem ogledu ne mogu računati na Boška Šutala, Marka Bulata, Antonija Marina i Mahira Emrelija koji su ozlijeđeni dok su gosti prema najavama nemaju problema s bitnim izostancima.

Strateg Dinama Ante Čačić je u najavi utakmice rekao: “Počinje za nas vrlo važno natjecanje, slijede nam europske utakmice. Dolazi nam suparnik čije smo zadnje europske nastupe uspjeli pogledati, radi se o sastavu koji je suvereno osvojio naslov prvaka. Efikasna su momčad s vrlo malo poraza, u cijeloj su prvenstvenoj sezoni izgubili tek tri utakmice, postigli su 66 golova… Tu je i njihov trener Goce Sedloski koji nas jako dobro poznaje i koji sam kaže da smo mi favoriti. Prihvaćam tu ulogu, ali trebat ćemo to potvrditi kroz 180 minuta igre, u obje utakmice ući tako da zaista pokažemo da smo bolja momčad, da pritom načinimo i iskorak u boljoj igri i formi, da u sljedećim utakmicama budemo još učinkovitiji.”

Trener gostiju Goce Sedloski je dodao: “Svjesni smo protiv koga igramo, protiv jedne od najboljih momčadi na ovim prostorima. Znamo po što smo došli, neće biti lako. Znamo kako igra Dinamo, pratili smo ga i analizirali. Želimo se predstaviti u dobrom izdanju, a koliko će nam to suparnik dozvoliti, vidjet ćemo. Dinamo igra dosta ofenzivan nogomet pod vodstvom novog trenera Ante Čačića. Spremni smo na sve. Mislim da će dečki odraditi posao kako treba i da ćemo se dobro predstaviti.”

Glavni sudac utakmice Rumunj Radu Marian Petrescu kojem će pomagati Radu Adrian Ștefan Ghinguleac, Mircea Mihail Grigoriu i Sorin Andrei Antonie. Njih će nadgledati Zbigniew Przesmycki iz Poljske dok će delegat biti Norvežanin Karl Espen Eriksen. U ovoj fazi natjecanja VAR sustav još uvijek nije u upotrebi.

Treneri su se odlučili za sljedeće početne sastave, a na klupi Dinama ponovno se kao i u dvoboju Superkupa protiv Hajduka na klupi našao hrvatski reprezentativac i ponajbolji igrač Mislav Oršić: