Četiri pogotka u remiju Lokomotive i Hajduka u Kranjčevićevoj, Mlakar dvostruki strijelac za ‘Bile’ (VIDEO)

U uzbudljivoj trećoj utakmici programa prvog kola HT Prve lige Lokomotiva i Hajduk su u Kranjčevićevoj odigrali neriješenih 2-2 (1-1).

Za goste je dvostruki strijelac bio Slovenac Jan Mlakar, koji je Krševana Santinija matirao u 29. i 55. minuti, dok su Lovru Kalinića na drugoj strani svladali Nikola Soldo u 42. i Marko Dabro u 47. minuti okršaja.

Prvi su na susretu zaprijetili domaćini kada je u 5. minuti poslije ubačaja sa strane Aliyu glavom prebacio loptu u šesnaesterac gdje utrčava Cokaj i lijevo iskosa s jedanaest metara gađa donji suprotni kut, ali kvalitetnom reakcijom prvu je obranu upisao Kalinić.

Samo minutu poslije uzvratio je Hajduk propustivši realizirati vrlo dobru priliku za pogodak. Livaja je uz aut liniju uspio probiti desnu stranu domaće obrane te po ulasku u šesnaesterac odigrati prizemno na drugu vratnicu za Mlakara, koji je iz zahtijevne pozicije uklizavanjem uputio loptu u okvir, ali na metar od gol crte mirno je opasnost otklonio Milićević.

U velike se probleme u 23. minuti doveo vratar ‘Lokosa’ Santini. Poslije pritiska gostiju lopta se od Sahitija odbila i išla van igre, ali kapetan domaćih to očito nije vidio, pa je u pokušaju da spriječi nepostojeći korner u punom trku rukom loptu gurnuo u šesnaesterac, Sahiti se poslije takvog raspleta sjurio na loptu te pao poslije uklizavanja Santinija. Gosti su tražili kazneni udarac, ali sudac Tihomir Pejin i VAR kolege ostali su nijemi. Svakako je dojam da Santini loptu uopće nije uspio sačuvati u igri, ali s obzirom da se igra nastavila ubacivanjem sa strane za Hajduk, ostaje nejasno zašto pomoćni sudac Marjan Tomas nije signalizirao taj trenutak.

‘Bili’ su do vodstva došli poslije odlično odigrane kontre u 29. minuti. Sahiti je pokuvako iz vlastite polovice, odigrao desno za Lovrencsicsa, Mađar je iz zahtijevne pozicije savršenim dodavanjem vratio loptu Albancu, a on pravovremeno podvalio u prostor za Mlakara koji lijevom prima, a desnom posprema loptu sa sedam metara u bliži kut za 0-1 i svoj prvijenac u debiju za splitskog prvoligaša.

Momčad Silvija Čabraje do izjednačenja je stigla u 42. minuti nakon prekida. Cokaj je odlično ubacio s lijeve strane, a pored Livaje leđima okrenut od vrata trzajem glavom Soldo loptu plasira u sam donji suprotni kut za 1-1 i svoj prvijenac u debiju za ‘Lokose’. Dvadesetogodišnjem stoperu to je bio ukupno drugi pogodak u 28. Prva HNL nastupu.

Nakon samo minute sudačke nadoknade Pejin je igrače poslao u svlačionicu i time okončao generalno izjednačeno poluvrijeme u kojem su gosti ipak imali duži period izražene dominacije, ali bez konkretnijih prijetnji po Santinija.

Već u drugoj minuti nastavka Lokomotiva stiže do preokreta! Hajdukovi igrači su teškom mukom došli u posjed nakon duela Čoline i Aliyua, ali isti je odmah vrlo jeftino ‘prodao’ Elez, u završnici Cokaj dodaje lijevo za Dabru koji se mirno riješava nonšalantnog Vuškovića te lijevo iskosa s dvanaest metara pogađa prvi kut za 2-1 i svoj prvijenac u dresu Lokomotive, ukupno šesti pogodak u 49. Prva HNL nastupu.

Hajduk je već u 49. minuti mogao (i trebao?) stići do izjednačenja. Vrlo aktivni Sahiti petom je s desne strane napada proužio loptu za Mlakara, koji je kvalitetno odigrao u sredinu za nečuvanog Livaju, ali njegov udarac s osam metara je traljav te Santini kvalitetnom obranom čuva prednost Lokosa! Samo minutu poslije Livaja je kvalitetnim ubacivanjem s lijeve strane napada na drugoj pronašao Biuka koji dobiva skok sa suparnikom, ali glavom sa sedam metara šalje loptu pored vratnice.

Dabro je u 54. minuti nakon duge lopte De Haasa pobjegao lijevo obrani gostiju, kvalitetno odigrao povratno za Cokaja koji je s ruba šesnaesterca pucao pored lijeve vratnice.

Odličan prvi dio drugog poluvremena svoj je vrhunac imao u 55. minuti kada Hajduk stiže u rezultatski egal. Biuk je povukao polukontru i u završnici odigrao lijevo za Livaju koji savršeno preciznim dodavanjem u sredini na četiri metra poslužuje Mlakara, te Slovenac mirnim uklizavanjem postiže svoj drugi pogodak i postavlja 2-2!

‘Ludih’ petnaest minuta drugog poluvremena zaključeno je opasnim ubačajem Milićevića s lijeve strane domaćeg napada, Kalinić je u 59. minuti bio primoran krajnjim naporom loptu, koja je išla u suprotni kut pod samu gredu, odbiti u korner.

‘Konačno’ je uslijedio kraći period zatišja što se tiče opasnosti pred vratarima, pa tako sljedeću spomena vrijednu prijetnju bilježimo u 71. minuti kada se Cokaj još jednom odlučio na dalekometni udarac, ovaj put je to bilo snažno, ali i ravno u dobro postavljenog Kalinića.

Dominirao je Hajduk događanjima na terenu, ali Gustafssonova momčad usprkos konstantnom pokušaju stvaranja kvalitetnog pritiska nije uspjevala konkretno ugroziti Santinija sve do 85. minute kada je Vušković s desnog ruba šesnaesterca pucao snažno prizemno u prvi kut, a kapetan domaćina upisao kvalitetnu obranu.

Do kraja susreta, samo tri minute nadoknade, Hajdukov veliki pritisak se zamalo isplatio u 92. kada je na ubačaj Jaira, Ljubičić neobjašnjivo propustio realizirati čistu gol priliku, nečuvan poslavši loptu glavom s tri metra tik uz vratnicu!

Lokomotiva u sljedećem kolu gostuje u Koprivnici kod Slaven Belupa, koji je u ovom kolu senzacionalno slavio protiv Dinama na Maksimiru (0-2), dok će Hajduk na Poljudu biti domaćin Osijeku, koji je pak sezonu otvorio uvjerljivim 3-0 slavljem nad Šibenikom. Naravno, prethodno prvenstvenoj, Hajduk čeka i prva europska obveza koju će odraditi u četvrtak na Poljudu protiv kazahstanskog Tobola (21h).

U prvoj utakmici subotnjeg programa 1. kola HT Prve lige Lokomotiva od 18:55 u Kranjčevićevoj igra protiv Hajduka. Obje momčadi su tijekom stanke promijenile trenera pa na klupi domaćih sad sjedi Silvijo Čabraja dok je goste preuzeo Jens Gustafsson.

Osim toga u Lokomotivu su pristigli i Nikola Soldo, Justin de Haas, Hajdin Salihu, Albion Marku, Raul Florucz, Marko Vranjković, Luka Dajčer, Silvio Goričan, Arber Hoxha i Marko Dabro dok su klub napustili Kyriakos Papadopoulos, Marko Lešković, Dominik Kovačić, Toni Brezina, Nikola Pejović, Sherif Kallaku, Bruno Zdunić, Moutir Chajia, Bruno Karlogan, Irfan Hodžić i Alan Bonansea, a na pragu transfera u Red Bull Salzburg je Roko Šimić. U redovima Bilih više nisu Nihad Mujakić, Darko Todorović, Stanko Jurić, Leon Kreković, Marko Fossati i Umut Nayir, a na posudbe su otišli Tonio Teklić, Dino Skorup, Darko Nejašmić, Ivan Šarić, Mark Bushaj. U splitski klub su pristigli Josip Elez, Gergo Lovrencsics, Josip Vuković i Jan Mlakar. Samuel Eduok, Emir Sahiti i Lumbardh Dellova su vraćeni s posudbi, a zadržani su i Lovre Kalinić te Marko Livaja.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na ozlijeđene Mersinaja, Petraka, Goričana, Hoxhu i Tucija, a kod gostiju iz istih razloga nema Kačaniklića.

Trener Lokomotive Silvijo Čabraja je u najavi utakmice rekao: “Zadovoljan sam odrađenim ljetnim pripremama. Odigrali smo nekoliko jakih utakmica gdje su igrači pružili dobre igre. Međutim utakmica s Hajdukom će pokazati kako stojimo u HNL-u. Doveli smo mlade, talentirane i potentne igrače. Većina je do sada pretežito igrali Drugu HNL, vratilo nam se i dosta igrača s posudbe. Možemo biti jako zadovoljni s njihovim igrama na pripremama, no ponavljam, ostaje vidjeti na koji način će odgovoriti zahtjevima u Prvoj HNL. Za Hajduk ne treba dodatno motivirati igrače. Hajduk je uvijek među najjačim hrvatskim ekipama, doveli su nekoliko novih igrača i zadržali dva oslonca Lovru Kalinića i Marka Livaju. Morat ćemo pružiti veliki otpor kako bi im bili konkurentni i kako bi ostvarili pozitivan rezultat.”

Trener Hajduka Jens Gustafsson je dodao: “Spremni smo za start sezone. Veselimo se utakmici, osjećamo se dobro i imamo vrlo kompetitivnu momčad. Pritisak je očekivan, Hajduk je klub gdje je takvo što normalna stvar. Borit ćemo se svaki dan i uvijek ćemo se truditi biti još bolji. Vjerojatno ćemo na tom putu i ponekad izgubiti, ali nakon toga moram biti spremni raditi još žešće. Nakon poraza od Zrinjskog u prijateljskom ogledu, odlično smo radili na treninzima. Naravno, službene utakmice su nešto sasvim drugo. Vidjet ćemo kako će igrači reagirati u borbi za bodove. Zadovoljan sam kako izgleda momčad.”

Glavni sudac utakmice je Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca kojem će pomagati Marjan Tomas (Osijek), Kruno Šarić (Županja) i Dario Bel (Osijek) dok će u VAR sobi biti Marin Vidulin (Kanfanar) i Robi Kezele (Rijeka). Delegat susreta je Davor Ivić iz Siska, a kontrolor suđenja Šime Vukić iz Rijeke.