Chelsea drugi put u povijesti postao prvak Europe! (VIDEO)

Chelsea je novi prvak Europe! U finalu Lige prvaka odigranom pred 14.110 gledatelja na stadionu Dragao u Portu bili su bolji od Manchester Cityja rezultatom 0:1 (0:1). Pogodak odluke je koncem prvog poluvremena postigao Kai Havertz.

Londonskom klubu ovo je druga titula u povijest u njihovom trećem finalu, a prvu su osvojili 2012. godine kada su u Munchenu nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca svladali Bayern. City, koji je aktualni prvak Engleske, nije uspio doći do trofeja u svom prvom finalu.

Veliki je ovaj uspjeh i za njemačkog trenera Thomasa Tuchela koji je klupu Chelsea preuzeo u siječnju ove godine naslijedivši Franka Lamparda. Podsjetimo da je prošle sezone vodeći PSG poražen u finalu od Bayerna. Pep Guardiola je pak ostao na dvije titule najboljeg u Europi koje je osvojio kao trener Barcelone.

Londonski plavi su do krova Europe došli tako što su s četiri pobjede i dva remija osvojili skupinu E u kojoj su bili Sevilla, Krasnodar i Rennes, a potom su na putu do finala bili bolji i od Atletico Madrida, Porta i Real Madrida.

Titulom se devetu sezonu u nizu okitio i bar jedan hrvatski reprezentativac, ovaj put je riječ o Mateu Kovačiću koji je tako došao do svoje četvrte Lige prvaka izjednačivši se s Lukom Modrićem. Prethodne tri je osvojio u dresu Real Madrida.

Prvu ozbiljniju situaciju u finalu vidjeli smo u 8. minuti kada je Ederson dugim dodavanjem u šansu izbacio Sterlinga, no James i Mendy su uspjeli spasiti svoj gol.

Dvije minute kasnije Mount je s lijeve strane odličnim povratnim pasom pronašao Wernera, ali napadač Chelsea iz odlične pozicije sa šest metara nije uspio dobro zahvatiti loptu i uputiti udarac prema golu Edersona. Uslijedila je kontra Cityja u kojoj je Sterling na drugoj stativi tražio Fodena, ali u posljednji trenutak ispred njega se ukazao Rudiger.

Mount je u akciji i u 14. minuti kada je ponovno odličnu šansu pripremio za Wernera, ali njegov mlak pokušaj sigurno brani Ederson. Njemački napadač je u prilici nedugo potom kada je s desetak metara iskosa pogodio vanjski dio mreže.

Chiwell je u 16. minuti ubačajem s lijeve strane na drugoj stativi pronašao Kantea koji se pored dva igrača Cityja izborio za udarac glavom, no nije bio dovoljno precizan.

Rudiger je u 27. minuti odličnim uklizavanjem blokirao pokušaj Fodena iz šesnaesterca time spasivši čisti pogodak. Tri minute kasnije Mahrez je malo zakasnio na povratnu loptu Fodena zbog čega nije uspio uputiti udarac prema golu suparnika.

Zinchenko je u 37. minuti pokupio loptu ispred Havertza kojeg je prethodno uposlio Kante te je na taj način spriječio napadača Chelsea da dođe u opasnu situaciju iz koje je mogao ozbiljno zaprijetiti golu Edersona.

Tuchel je u 39. minuti bio prisiljen napraviti zamjenu obzirom da je zbog ozljede igru morao napustiti Thiago Silva umjesto kojeg je ušao Christensen.

Chelsea u vodstvo dolazi od 42. minute kada je Mount fantastičnim dodavanjem u situaciju 1 na 1 s Edersonom izbacio Havertza koji zaobilazi vratara Cityja i šalje loptu u nebranjenu mrežu.

U 60. minuti igru je morao napustiti kapetan Cityja Kevin De Bruyne koji nije mogao nastaviti igru nakon namjernog prekršaja Rudigera. Umjesto njega priliku je dobio Gabriel Jesus. Nedugo nakon što se nastavila igra lopta u ruku u kaznenom prostoru pogađa Jamesa, ali sudac Lahoz, a ni VAR nisu smatrali da se radi o prekršaju jer se lopta od tijela odbila u ruku.

Azpilicueta je u 68. minuti u posljednji trenutak u petercu izbio loptu ispred Gundogana kojeg je pokušao uposliti Mahrez.

U 73. minuti je sijevnula kontra Chelsea u kojoj je Havertz u matnu poziciju izbacio Pulišića, no njegov udarac prolazi pokraj stative. Dvije minute kasnije Sterling je na suprotnoj strani terena povratnom loptom tražio Gabriela, no on nije uspio doći do lopte.

Tuchel je u 80. minuti priliku dao i hrvatskom reprezentativcu Mateu Kovačiću koji je u igru ušao umjesto ponajboljeg današnjeg igrača Masona Mounta.

Posljednja minuta utakmice ponudila je gužvu pred vratima Chelsea u kojoj je presudan bio blok Christensena nakon udarca Fodena kojim je na koncu otklonio opasnost.

Sudac Lahoz je utakmicu produžio sedam minuta i upravo je u sedmoj minuti nadoknade zamalo za izjednačenje zabio Mahrez čiji je udarac s ruba kaznenog prostora prohujao malo iznad grede. Bila je to posljednja šansa na utakmici nakon koje je moglo početi veliko slavlje Chelsea.