COPA AMERICA 2019. – Pregled prvog kola

Novo izdanje Copa Americe, ukupno 46. u povijesti igra se u Brazilu. U tri skupine smještene su po četiri reprezentacije. Deset ih je iz Južne Amerike, a dvije su dobile pozivnicu (Japan i Katar).

Skupina A

Brazil-Bolivija 3:0

Domaćin je na otvaranju prvenstva svladao Boliviju koja se uspješno branila u prvom poluvremenu. Na odmor se otišlo bez golova, a onda je nastavak donio ono što su svi očekivali. Svoju dominaciju na terenu Brazil je potvrdio dvama golovima Coutinha koji su pali u razmaku od tri minute. Prvo je zatresao mrežu iz penala, a potom i iz igre.

Utakmicu je zaključio Everton Sousa Soares (23) u 85. minuti. On je ušao samo nekoliko minuta prije umjesto Neresa i pri prvom dodiru s loptom pokazao je o kakvom se talentu radi. Svoju brzinu, spretnost i okretnost iskoristio je kreiravši sam sebi situaciju za konačnih 3:0. Lijevo krilo Gremija nakon ovog prvenstva lako bi moglo bit lijevo krilo nekog velikog europskog klub.

Jedina situacija vrijedna spomena što se Bolivije tiče dogodila se u 88. minuti, kada su uputili svoj prvi udarac u okvir gola. Vidno ne zagrijani Alisson nije dopustio da Bolivija zabije počasni gol.

Venezuela-Peru 0:0

Druga utakmica Cope završila je bez golova, a unatoč tome bila je veoma sadržajna i zanimljiva. Redale su se prilike i udarci s obje strane, ali lopta nikako nije htjela u gol. Razlog tome leži u golmanima koji su skupili svaki po pet obrana. Naročito sjajan bio je venezuelanski golman Wuilker Farinez (21) koji je branio nemoguće.

Debitant na golu Venezuele nakon ove utakmice zainteresirao je mnoge velike europske klubove, a izgleda da su najviše zagrizli Barcelona i Benfica.

Treba dodati i to da je Venezuela od 75. minute igrala s igračem manje, kao i to da je Peru ipak dva puta zatresao mrežu ali su im oba pogotka poništena zbog zaleđa.

U drugom kolu sastaju se Brazil-Venezuela te Bolivija-Peru. Hoće li fantastični Farinez zaustaviti i domaćine? Može li Bolivija do bodova protiv veoma dobrog Perua?

Skupina B

Argentina-Kolumbija 0:2

Argentina opet nastavlja po starome. Onako kako su igrali lani na SP u Rusiji tako igraju i na Copi. Sampaoli je otišao, a novi izbornik Scaloni nije očito uspio promijeniti ništa.

Argentinci su promašili nekoliko zicera, a kad bi bili precizniji na visini zadatka bio je kolumbijski golman Ospina. Toliko o argentinskom napadu. Što se obrane tiče, ona je propuštala, pogotovo lijeva strana. U dva navrata kolumbijci su prolaz preko lijeve strane odradili kako treba i iz dva udarca u okvir zabili su dva gola.

Prvo je James poslao perfektnu dijagonalnu loptu Rogeru Martinezu. On je samo zaobišao svog čuvara i zakucao je u mrežu.

Kod drugog gola Argentinci su potpuno izigrani. Egzekutor je na kraju bio Duvan Zapata.

Bila je ovo tek treća pobjeda Kolumbije nad Argentincima u povijesti Copa Americe.

Paragvaj-Katar 2:2

Druga utakmica ove skupine donijela je prvo iznenađenje na Copi. Azijski prvak koji je dobio pozivnicu na ovo natjecanje gubio je 2:0, da bi u drugom poluvremenu u samo devet minuta izjednačio rezultat.

Prvi gol za Paragvaj zabio je  Oscar Cardozo u 4. minuti i to iz penala. On je tako sa 36 godina i 27 dana postao treći najstariji strijelac u povijesti Cope. Rafa Marquez i Claudio Pizzaro ostali su ispred njega.

Drugi gol Paragvaja vrijedi pogledati iz svih kuteva, a djelo je Derlisa Gonzaleza. U toj 56. minuti sve se izgledalo kao da će Paragvaj odnijeti sva tri boda.

Onda se u 68. minuti ukazao Almoez Ali s ovom majstorijom i smanjio zaostatak Katara.

Katar je godinama pod utjecajem španjolskih trenera i igraju oku ugodan nogomet, a upravo ta  katarska tiki-taka donijela im je bod u 77. minuti.

Iduće kolo sastaju se Argentina-Paragvaj te Kolumbija-Katar. Argentinci će sigurno imati problema s čvrstim Paragvajcima, a hoće li Katar pomrsiti planove i Kolumbijcima?

Skupina C

Urugvaj-Ekvador 4:0

Urugvaj se bez težih poteškoća obračunao s Ekvadorom. U trenucima kad su igrali 11 na 11 Urugvaj je bio dosta bolji, a nakon što je Ekvador ostao s igračem manje u 24. minuti jednostavno više nisu imali šanse. Sve golove vrijedi pogledati.

Lodeirova majstorija

Cavanijeve škarice njegov su prvi gol na Copi ikada

Suarez

Mina Meza (autogol).

Japan-Čile 0:4

I drugi susret u ovoj grupi završio je istim rezultatom kao i prvi. Dvostruki branitelji Cope su na iskustvo dobili mlađahni Japan koji je na terenu ostavio puno bolji dojam nego što to konačan rezultat pokazuje. Japan je na Copu došao s velikim brojem mladih igrača (20-23 fgodine). Kawashima, Shibasaki i Okazaki su jedini iskusniji, a od 23 igrača samo ih je 7 dosad upisalo nastup za reprezentaciju. Ovaj turnir za njih je priprema za Olimpijske igre iduće godine.

Japanski mladići bit će pod povećalom ovaj turnir, a naročito Takefusa Kubo (18) koji je u ovoj utakmici pokazao zašto slovi za jednog od najvećih talenata svoje generacije.

Čile je poveo iz svog prvog udarca u okvir gola u 44. minuti. Strijelac je bio Pulgar.

Eduardo Vargas zabio je dva gola i tako je postao najbolji čileanski strijelac na Copi u povijest. Zlatna kopačka sa zadnja dva prvenstva trenutno je na brojci od 12 golova.

Vargasov gol za 2:0

Vargasov gol za 4:0