Delić pogotkom u 92. minuti osigurao bod Slaven Belupu na gostovanju u Varaždinu (VIDEO)

U prvoj utakmici programa 27. kola HT Prve lige Varaždin i Slaven Belupo su u Varaždinu odigrali neriješenih 1-1 (1-0). Domaće je u vodstvo pogotkom u 42. minuti doveo Neven Đurasek, a za bod gostiju strijelac je bio Ivan Delić u 92. minuti susreta.

Ovim rezultatom Varaždin je prekinuo svoj niz od četiri ligaška poraza, dok su ‘Farmaceuti’ sada u nizu od devet utakmica bez pobjede.

Domaćini su danas bili lišeni usluga Urate, Novoseleca, Grgeca, Senića, Glavine i Postonjskog koji su ozlijeđeni dok kod gostiju iz istog razloga nije bilo Bačelić-Grgića i Mlinara, a Goda i Paracki odradili su suspenziju zbog žutih kartona.

Prvu prijetnju na susretu kreirali su domaćini. Obregon se izvukao desno te preciznim dodavanjem prebacio Božića i savršeno dodao u prostor za Pecu koji prima loptu i iskosa sa sedam metara puca u bliži kut, Filipović je bio dobro postavljen i upisao prvu obranu.

Uvodno smo generalno gledali izjednačen odnos snaga na terenu, no u završnici je konkretniji bio Varaždin. Kastelova momčad odličnu je situaciju imala u 12. minuti kada je Boban s lijevog ruba šesnaesterca odlično ubacio na pet metara gdje je u trku na loptu stigao nečuvani Posavec, no njegov udarac glavom iz čiste gol-prilike bio je loš te je poslao loptu pristojno preko okvira vrata.

Zanimlijvo izdanje u prvom dijelu prvog poluvremena imao je i glavni sudac Dario Bel koji je provodio prilično neujednačen kriterij. U nekoliko situacija dosuđivao je prekršaje za Varaždin u kontaktima koje na suprotnoj strani nije tako doživljavao, a najistaknutiji primjeri neujednačenosti bili su startovi Obregona nad Knollom (gaženje bez prekršaja) i Kima nad Obregonom, za koji je Korejac nagrađen i žutim kartonom! Iz tog prekida s osamnaest metara Đurasek je pucao prizemno u prvi kut, no nije to bio pretjerano zahtijevan izazov za sigurnog Filipovića.

‘Farmaceuti’ su svoju prvu spomena vrijednu prijetnju imali u 35. minuti kada se Glavčić iz velike udaljenost odlučio na udarac, Horkaš je uspio mirno uhvatiti loptu koja je u nezgodnoj putanji doputovala do njegovih vrata.

Do rezultatske prednosti Varaždin je stigao u 42. minuti. Bosec je nakon neuspješne kontre svoje momčadi duboko u protivničkoj polovici izgubio loptu, Peco kratko dodao Đuraseku koji se sjurio do sedamnaest metara i pored tri braniča ispred sebe pogodio prvi kut za 1-0 domaćina. Dvadesetdvogodišnji Đurasek (igrač Dinama na posudbi u Varaždinu) je u današnjoj utakmici ponio kapetansku traku i tako tu čast okrunio trećim prvoligaškim pogotkom u svom 70. Prva HNL nastupu, drugim u aktualnoj sezoni.

Poluvrijeme, u kojem je Varaždin bio konkretnija momčad, a gosti zahvaljujući kriteriju Bela dosta ‘krvnički’ raspoloženi, okončano je nakon minute sudačke nadoknade.

Na otvaranju drugog dijela blagu dominaciju u posjedu imali su gosti, koji su prvi i stvorili konkretniju situaciju, kada je u 52. minuti Lulić s desnog ruba šesnaesterca (dojam je) pucao, a u sredini na sedam metara Iličić u padu zamalo kasni postaviti nogu i ugroziti Horkaša.

Minutu poslije velikom prilikom uzvraćaju domaćini. Memija je odigrao dupli pas s Obregonom i sjurio se do deset metara odakle neprecizno puca u okvir, Filipović je još jednom bio siguran u reakciji.

U 65. minuti Stipić je umjesto Iličića na travnjak poslao 38-godišnjeg Krstanovića, koji je već minutu poslije na ubačaj Glavčića iz kuta glavom sa sedam metara poslao loptu malo pored okvira vrata.

‘Farmaceuti’ su pritiskali, no prigode iz igre nisu uspijevali kreirati. Tako u 70. minuti ponovno prijete poslije ubačaja iz kuta. Glavčić izvođač, na drugoj vratnici je Kim zaboravljen na četiri metra, baca se i puca snažno glavom u prvi kut, no fantastičnom reakcijom loptu u vratnicu odbija Horkaš i čuva mrežu netaknutom!

Četiri minute poslije gostima se konačno ‘otvorilo’ i iz igre. Glavčić je dodao za Krstanovića koji prekrasnim prebacivanjem igra lijevo u prostor za Lulića, no nakon njegovog udarca sa šest metara lopta ne završava u mreži već pogađa suprotnu vratnicu!

Potpuno su u ovom periodu dominirali gosti. Na isteku 80. minuti Gamarra se u sredini odlično snašao i prekrasnom preciznom loptom prebacio domaće braniče te poslužio Knolla, no njemački napadač snažnim udarcem iz prve poslao je loptu visoko preko okvira vrata.

Do zasluženog izjednačenja Slaven je stigao u drugoj od četiri minute sudačke nadoknade. Lulić je poslao dugu loptu koja dolazi do Etoundija, njegov ulazak u šesnaesterac pokušava spriječiti Memija koji dodaje loptu Deliću, a on s dvanaest metara prizemnim udarcem pogađa sam bliži kut za 1-1 i svoj četvrti pogodak u 48. Prva HNL nastupu, prvi u dresu Slaven Belupa.

Varaždin je u sljedećem kolu gost u Velikoj Gorici kod Gorice, dok će Slaven Belupo u Koprivnici ugostiti Osijek. Program ovog kola nastavlja se i zaključuje sutra kada će se sastati Lokomotiva i Hajduk (12:55), Istra 1961 i Osijek (15:00), Šibenik i Dinamo (17:05) te Gorica i Rijeka (20:00).

Nakon stanke zbog reprezentativnih akcija HT Prva liga se vraća od 18 sati kada je u Varaždinu na rasporedu prvi susret 27. kola u kojem će istoimeni domaćin odmjeriti snage sa Slaven Belupom. U njihova dva prethodna ovosezonska međusobna okršaja uspješniji su bili Farmaceuti koji su u Varaždinu slavili s 1:2 da bi u Koprivnici bili bolji rezultatom 2:0.

Domaćini su danas lišeni usluga Urate, Novoseleca, Grgeca, Senića, Glavine i Postonjskog koji su ozlijeđeni dok kod gostiju iz istog razloga nema Bačelić-Grgića i Mlinara, a Goda i Paracki odrađuju suspenziju zbog žutih kartona.

Trener Varaždina Zoran Kastel je u najavi utakmice izjavio: “Svjesni smo značaja utakmice, tri boda su veliki ulog za obje momčadi. U idućih 4-5 kola vodit će se borba za ostanak. U njima moramo biti pravi, a danas je za nas pobjeda imperativ.”

Njegov kolega na suparničkoj klupi Tomislav Stipić je dodao: “Vjerujemo da je naša momčad dobra i to je pokazala u posljednje četiri utakmice kada je samo jednom nespretno izgubila od Rijeke. S pravom možemo opet očekivati hrabru igru. Priželjkujemo i taj mali djelić sreće koji nam je nedostajao, da nam se vrati kroz novonastalu mentalnu i fizičku svježinu. Nema lakih utakmica u HNL-u pa tako neće biti ni ova, ali vjerujemo da ćemo za taj mali detalj biti bolji.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će asistirati Marjan Tomas (Osijek), Kruno Šarić (Županja) i Zdenko Lovrić (Đakovo) dok su za VAR zaduženi Ivan Vučković i Igor Krmar iz Zagreba. Delegat susreta je Damir Stipković iz Zagreba, a suce će kontrolirati Branko Stipković (Krašić).