Dinamo do slavlja nad Šibenikom zahvaljujući autogolu Stefana Perića, mreže tresli i Ivanušec te Marin Jakoliš, Zebec ‘dominirao’ s kriterijem (VIDEO)

U posljednjoj utakmici programa 17. kola HT Prve lige Dinamo je pred 831 gledateljem na Šubićevcu svladao Šibenik rezultatom 1-2 (0-1) i tako stigao do devetog slavlja u petnaest odigranih utakmica i 31 boda na kontu.

Zanimljiv dvoboj pripao je gostima koji su do slavlja stigli zahvaljujući pogotku Luke Ivanušeca u 19. i autogolu Stefana Perića u 80. minuti, dok je privremeno domaćine u rezultatski egal pogotkom u 74. minuti vratio Marin Jakoliš. Susret je obilježio i glavni sudac Mario Zebec koji je tijekom velikog dijela utakmice imao vrlo čudan kriterij.

Uvodno je Dinamo u potpunosti dominirao događanjima na terenu, te poslije nekoliko opasnijih dolazaka prvi udarac prema vratima uputio u osmoj minuti kada je na ubačaj s desne strane napada u sredini glavom preko okvira pucao Andrić.

Šibenik je svoje prve izlete u posljednju trećinu imao od desete minute. Domaćini su tijekom dvije minute konkretnije igre prema naprijed uspjeli izboriti slobodan udarac desno uz rub šesnaesterca, dobru situaciju nije konkretnije uspio iskoristiti Ćurić, čiji je udarac pravovremeno blokiran i zaustavljen. U 12. minuti je poslije nekoliko spretno sretnih raspleta po ‘Narančaste’ lopta došla skroz lijevo do M. Jakoliša čiji je udarac iskosa iz teške pozicije u prvi kut mirno obranio dobro postavljeni i koncentrirani Zagorac.

Dominaciju su ‘Plavi’ kapitalizirali poslije vrlo lijepe akcije u 19. minuti. Mišić je u završnici s desne strane napada odigrao okomito u prostor za Petkovića koji ‘bez gledanja’ igra povratno u sredinu na jedanaest metara gdje nečuvani Ivanušec bez problema udarcem iz prve pogađa donji desni kut za 0-1 i svoj treći ligaški pogodak u sezoni, ukupno 23. u 146. Prva HNL nastupu.

Dosta je pao ritam igre nakon vodstva gostiju. Iz narednog perioda vrijedi tek istaknuti vrlo strpljivog suca Marija Zebeca koji je Petkoviću tolerirao tri rušenja suparnika bez lopte, od čega je možda i jedina upitna odluka bila treća, koju je donio u 34. minuti kada je Petković u zakašnjelom startu srušio S. Perića na centru. ‘Tenzije’ oko Petkovićevog ‘ležernog’ izdanja prisutne su jer je napadač Dinama u susret ušao s dva žuta kartona, pod opasnošću da opomenom propusti derbi s Hajdukom u sljedećem kolu.

Uskoro je ponovno Dinamo podigao razinu igre prema naprijed, ali pokušaji Menala i Bulata u 37. i 38. minuti nisu bili precizni. Bio je ovo period kada je Krznarova momčad ponovno potpuno dominirala nad suparnikom. Vrlo blizu povećanja vodstva gosti su bili u 41. minuti kada je na Bulatov ubačaj iz kuta S. Perić u duelu s Lauritsenom na pet metara u skoku snažno proslijedio loptu glavom u okvir, ali se prekrasnom paradom istaknuo Rogić, odbivši loptu u korner.

Veliku zbunjenost prisutnih na terenu i pored njega Zebec je izazvao u 43. minuti kada su se u duelu za loptu na centru grubo sudarili Ristovski i Marin, a glavni sudac odlučio da je potonji zaslužio javnu opomenu. ‘Buntom’ usmjerenim prema Zebecu je i okončano prvo poluvrijeme, igrači Šibenika su ga ‘napali’ jer im nije dopustio još jedan napad zbog prekida igre, ali glavni sudac kraj je odsvirao netom nakon minute dodanog vremena.

Elitni HNS sudac Zebec s neobjašnjivo neujednačenim kriterijem utvrđivanja činjenica nastavio je i u drugom dijelu kada je pod upitnicima ostala njegova odluka da sudarc Andrića i Ćurića u 50. minuti okarakterizira dovoljnim za opomenu srpskom napadaču.

Iako je na kišom natopljenom terenu vođena zanimlijva bitka, pravih prijetnji za vratare nismo vidjeli. U 60. minuti domaćini su preko Mine imali napad po lijevoj strani, ali Ristovski dobrom reakcijom nakratko otklanja prijetnju, a zatim na rubu šesnaesterca rukama gura natrag na travnjak Kolumbijca, koji se pokušao ustati i izboriti za loptu. Zebec i VAR suci Duje Strukan i Goran Pataki ostali su nijemi.

Šibenik je do izjednačenja stigao u 74. minuti kada je Ćurić odigrao fantastičnu loptu iz sredine desno skroz lijevo u prostor za Marina Jakoliša, a on s osam metara kroz noge Ristovskog prizemnim udarcem pogodio suprotni kut za 1-1 i svoj deveti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 11. u 60. Prva HNL nastupu. Upravo u ovim trenucima trajali su tehnički problemi pružatelja usluge prijenosa utakmice te zahvaljujući lakrdijskom pristupu poslu istih sve do 82. minute nije bilo moguće uopće pratiti što se događa na terenu.

A upravo u tim trenucima Dinamo je stigao do nove prednosti. Ubačaj Mišića iz prekida s desne strane napada u gužvi na drugoj strani nespretno je u vlastitu mrežu prosljedio Stefan Perić i tako postavio 1-2 za goste.

Visoko je Dinamo vršio pritisak u samoj završnici, ne dopuštajući suparniku da konkretnije krene po novo izjednačenje, a do isteka 90. minute Rogiću su prijetili Ristovski i Špikić, ali bez većeg izazova za domaćeg vratara. Do kraja susreta, četiri minute nadoknade, nije bilo spomena vrijednih situacija u posljednjim trećinama te je Dinamo tako uz dosta muke (uz izraženo bolje i konkretnije izdanje u prvom dijelu) stigao do devete pobjede i 31 boda na kontu.

Šibenik u sljedećem kolu čega gostovanje kod Lokomotive, dok će Dinamo u najvećem derbiju hrvatskog sporta biti domaćin Hajduku na Maksimiru.

Rijeka – Hrvatski dragovoljac (17:05)
5. prosinca, Lokomotiva – Šibenik (15:00)
Dinamo – Hajduk (17:30)
6. prosinca, Istra 1961 – Slaven Belupo (18:00)

U posljednjem susretu programa 17. kola HT Prve lige trenutno sedmoplasirani Šibenik na Šubićevcu s početkom u 15 sati dočekuje trenutno četvrtoplasirani Dinamo.

Prvi ovosezonski međusobni ogled, odigran u okviru 8. kola na Maksimiru, pripao je ‘Plavima’ koji su do slavlja stigli pogocima Lauritsena i Ivanušeca u drugom dijelu okršaja.

Ukupno će ovo biti 23. međusobni ligaški dvoboj ‘Narančastih’ i ‘Plavih’ u Šibeniku, gdje Dinamo ima deset upisanih pobjeda, Šibenik četiri, dok je osam utakmica okončano bez pobjednika.

Prema najavama kod gostiju danas u kadru sigurno neće biti jedino Dominika Livakovića, koji duži period ima problema s aduktorom, dok domaćini zbog ozljeda ne mogu računati na usluge već duže vrijeme odstudnih Ivana Močinića i Indijca Sandesha Jinghana.

Strateg Dinama Damir Krznar u najavi je još jednom ponovio istu frazu uoči domaćih izazova koji slijede nakon onih europskih, “Za sada su sva svjetla uperena na HNL, naše najbitnije natjecanje. To je ono što Dinamu donosi trofeje i uvjete da igra u Europi”, te zaključio: “Šibenik je izuzetno neugodna momčad, osobito u tranziciji preko izuzetno hitrog, a možda i najbržeg igrača lige, a to je Jakoliš. S našim Marinom koji izuzetno dobro funkcionira na toj poziciji polušpice, u međuprostorima gdje je strpljiv, dobro traži prostor i dobro se odmah okreće na dubinu. Tu je i Delić kao dobra špica. Imaju individualnu kvalitetu, pokazali su i momčadski da su ozbiljan protivnik. S puno muke bilo je 2:0 na Maksimiru, sjećamo se i prije te utakmice dosta situacija kada nam je Šibenik nanosio probleme. Čak su nas nedavno pobijedili, a imali smo i onih 1:1 na Šubićevcu. Moramo biti izuzetno ozbiljni i raspoloženi da dođemo do našeg cilja u toj utakmici.”.

Kolega mu na suprotnoj strani Mario Rosas u najavi se morao očitovati o izdanju Osijeka na Maksimiru u prethodnom kolu (?!): “Ne želi se miješati u rad svojih kolega, ali tko zna, da je Bjelica napao možda bi i pobijedio!? Svatko prilagođava stil igre igračima koje ima na raspolaganju. Mi imamo dosta ofenzivaca i ništa nećemo mijenjati ni protiv Dinama. Jasno, oni su kvalitetna ekipa koja će nas sigurno u jednom peridou utakmice stisnuti i bit ćemo prisiljeni braniti se. Međutim, nemojte sumnjati kako ćemo i mi prijetiti.”

Španjolski strateg također je naglasio visoku razinu motivacije u svojoj momčadi: “To su utakmice koje svi igrače vole igrati. Ipak igramo protiv najbolje ekipe u Hrvatskoj. Mnogi smatraju kako su u toj utakmici tri boda unaprijed upisana na kontu Dinama, ali mi ćemo sve napraviti da pomrsimo te račune.”

Glavni sudac okršaja na Šubićevcu bit će Mario Zebec iz Varaždina, a pomoćnici će mu biti Marjan Tomas (Vladislavci) i Kruno Šarić (Županja). Četvrti sudac je Tihomir Pejin (Donji Miholjac), a VAR i AVAR suci Duje Strukan iz Splita i Goran Pataki iz Đakova. Delegat utakmice bit će Martin Šarić iz Dugog Sela, a kontrolor suđenja Domagoj Vučkov iz Rijeke.