Dinamo golovima Tolića i Bočkaja srušio Šibenik te kolo prije kraja obranio naslov prvaka države! (VIDEO)

U posljednjoj utakmici pretposljednjeg kola ovosezonskog izdanja HT Prve lige Dinamo je u domaćinskoj atmosferi na Šubićevcu svladao Šibenik rezultatom 0-2 (0-1) i tako kolo prije kraja obranio titulu prvaka države, 23. u okviru hrvatskog elitnog razreda.

Iako je nestrpljenje u redovima gostiju bilo na trenutke vidljivo, momčad Ante Čačića uvjerljivim je i sigurnim izdanjem četvrti put ove sezone svladala Šibenik. Strijelci za veliko slavlje gostujućih igrača i navijača bili su Marko Tolić u 39. i Petar Bočkaj prekrasnim udarcem iz prekida u 53. minuti dvoboja.

Podsjetimo, ‘Narančasti’ u današnjem ogledu na raspolaganju nisu imali kartoniranog Šimunovića, od kluba suspendirane Jakoliša i Bačelića Grgića te Perića koji je ozlijeđen i Delića koji je bio pod virozom. Gosti su zbog ozljeda bili bez Štefulja, Perića, Franjića i Bulata, a Mišić je odradio supenziju zbog žutih kartona.

Prvi udarac na susretu vidjeli smo na isteku druge minute kada su domaćini u pristojnom broju izašli u posljednju trećinu, a u završnici se uz dosta prostora na udarac s osamnaest metara u vratarov lijevi kut odlučio Vidović, nedovoljno zahtjevno za koncentriranog Livakovića.

U 12. minuti se nakon lijepog spuštanja glavom Špikića, Petković na rubu šesnaesterca našao s dosta prostora za udarac, ali neprecizno je poslao loptu preko okvira vrata. Bio je pritisak Dinama konkretan u ovom periodu, svega minutu poslije su Špikić i Tolić izigrali lijevu stranu domaće obrane, u završnici je Tolić kvalitetno ubacio u peterac, ali tamo nije pravovremeno utrčao Oršić, pa je bez konkretne opasnosti za Rogića prošla i ta situacija.

Uskoro se momčad Deana Računice konačno nešto duži period ‘spojila s loptom’ te su ‘Narančasti’ tijekom tog razdoblja izborili i dva ubačaja iz kuta iz kojih nisu uspijevali zaprijetiti Livakoviću. Vrlo brzo, već u 18. minuti, Dinamo uzvraća novim opasnim ‘odbijancem’, Ivanušec se na lijevom rubu šesnaesterca izvukao na udarac, od bloka je lopta ponovno padala pod gredu, a Rogić u ‘reprizi’ raspleta još jednom odbio u korner.

Vrlo sadržajan bio je sraz na Šubićevcu. U 26. minuti i na ulasku u 27., vidjeli smo tri odlične situacije pred vratarima. Prvo su ‘Plavi’ poslije Rogićevog odbijanja Bočkajevog ubačaja iz prekida bili blizu pogotka nakon što je Oršić pucao s lijevog ruba šesnaesterca, a lopta se od Lauritsena odbila malo iznad okvira vrata. Nekoliko trenutaka poslije na suprotnoj su strani veliku pogrešku pri visokom pritisku napravili Šutalo i Ristovski, situaciju je iskoristio Grezda te se sjurio sve do dvanaest metara gdje mu pravovremeno istrčali Livaković brani čistu gol šansu i čuva mrežu netaknutom! Nije prošlo ni dvadesetak sekundi igre, a na drugoj je strani Tolić bio usamljen desno u završnici, ni njegov oštar ubačaj kroz peterac nije pronašao nikog od suigrača.

Sljedećih desetak minuta smo gledali nešto slabiji tempo igre s obje strane, nesadržajan period prekinuo je Ivanušec u 37. minuti još jednim dalekometnim pokušajem sa sredine ruba šesnaesterca, prevario je odabirom strane Rogića, ali lopta je ipak poslije njegovog prizemnog udarca završila tik uz lijevu vratnicu.

Kapitulaciju je domaća obrana ‘potpisala’ u 39. minuti kada sudac Zebec u začetku ovog pritiska gostiju nije svirao čisti prekršaj Šutala nad Grezdom, lopta je iz druge akcije došla do Bočkaja koji je bez pritiska proigrao Petkovića kojem se lopta odbila natrag nakon prvog neuspješnog proigravanja lijevo, u nastavku je otvorio Špikića desno, a on prizemnim dodavanjem iz prve pronašao natrčalog Tolića koji udarcem iz prve s deset metara pogađa donji lijevi kut za 0-1 i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 17. u 77. Prva HNL nastupu.

Do kraja poluvremena, dvije minute sudačke nadoknade, je u glavnoj ulozi bio pogubljeni sudac Zebec koji je nizom pogrešnih odluka nepotrebno podigao tenzije na terenu te nakon nedosuđenog grubog prekršaja Ademija, a zatim i sviranja kornera poslije Tolićevog igranja rukom u šesnaestercu domaćina, u samoj završnici umjesto (s obzirom na kriterij – očekivano grubog) prekšraja Attysa nad Bočkajem – odlučio sve okončati svirajući kraj, usprkos velikim protestima gostiju koji su opravdano tražili drugi žuti i isključujući crveni karton za 21-godišnjeg Attysa.

U nastavak se ušlo s jednom promjenom, Čačić je odlučio na klupi ostaviti strijelca Tolića te umjesto njega na teren poslati Andrića, posljedično Petkovića spustiti bliže veznom redu.

Od prve minute drugog dijela ‘Plavi’ su konstantno visoko postavljeni kontrolirali posjed i aktivno tražili prostor za drugi pogodak, a do istog su stigli iz prekida nakon nesankcioniranog namjernog igranja Ćurića rukom na dvadesetak metara. Prekrasno je iz slobodnog udarca u 53. minuti sami gornji desni kut pogodio Bočkaj za 0-2 i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 19. u 192. Prva HNL nastupu.

Četiri minute nakon drugog pogotka ‘Plavi’ su imali veliku priliku i za treći, nakon lijepe akcije u kojoj su Špikić i Andrić izigrali domaću obranu, Ademi je na sedam metara dobio loptu desno u prostor, ali njegov snažan udarac bio je zamalo neprecizan te je kapetan gostiju poslao loptu malo iznad okvira vrata.

I to je u suštini bilo to, igrači novog starog prvaka evidentno su (planski ili ne) smanjili tempo i kontrolu napadačkog dijela igre, mirno čuvajući stečenu prednost. ‘Narančasti’ su do kraja stali nešto više postavljeni u pokušaju kakvog takvog pritiska Dinama, ali nisu nikako uspijevali zadati ozbiljnije probleme defanzivnim linijama Zagrepčana.

Mirno privođenje susreta kraju narušeno je u 81. minuti kada su se poslije nekoliko ‘koškanja’ Ristovski i Grezda krenuli obračunavati, u naguravanje su se uključili svi od igrača do trenera s klupe, neki su smirivali situaciju, neki nepotrebno dodatno podizali tenzije, u konačnici je nakon tri minute prekida Zebec pokazao samo žute kartone Ristovskom, Biliću i Grezdi. Poslije samo dvije minute nadoknade počelo je i službeno veliko slavlje ‘Plavih’ igrača, trenera i navijača.

U posljednjem kolu 31. izdanja Prve HNL Dinamo će na Maksimiru biti domaćin Hajduku, dok će Šibenik sezonu zaključiti gostovanjem kod Lokomotive.

Rijeka – Hrvatski dragovoljac

Dinamo od 19:05 na Šubićevcu u sklopu 35. kola HT Prve lige pobjedom nad Šibenikom može doći do obrane naslova prvaka Hrvatske. U njihova tri prethodna ovosezonska međusobna sraza Plavi su upisali tri pobjede. U Zagrebu je bilo 2:0 i 3:0, a u Šibeniku 1:2.

Narančasti u današnjem ogledu na raspolaganju nemaju kartoniranog Šimunovića, od kluba suspendirane Jakoliša i Bačelića Grgića te Perića koji je ozlijeđen. Gosti su iz istog razloga bez Štefulja, Perića, Franjića i Bulata, a Mišić odrađuje supenziju zbog žutih kartona.

Trener Šibenika Dejan Računica je u najavi za SD rekao: “Mi ćemo igrati za sebe, za svoj grad i klub. Maksimalno želimo rasteretiti igrače kako bi pokušali odigrati najbolju utakmicu sezone, jer samo ako tako odigramo možemo pomrsiti račune Dinamu. Moramo nastojati zaboraviti na sve priče oko nas. Ponavljam, igramo za sebe, ali želimo pokvariti planove Modrima.”

Strateg Dinama Ante Čačić je izjavio: “Igrači su svjesni da je sve u našim rukama. Moramo gledati samo sebe. Vidim mobilnost u momčadi. Način na koji smo pobijedili Osijek su veliki poticaj igrača. Da i igramo u Šibeniku u petom kolu, pobjeda bi bila imperativ. Sada je dodatni motiv konačna ‘točka na i’ na prvenstvo.”

Glavni sudac utakmice je Mario Zebec iz Cestice kojem će asistirati Vedran Đurak iz Svetog Ivana Zeline, Nikola Kečkiš iz Virovitice te Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline,. VAR i AVAR suci bit će Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca te Goran Pataki iz Đakova. Delegat susreta je Ivan Jurina iz Zaboka, a kontrolor suđenja Šime Vukić iz Zagreba dok je za sigurnost ispred HNS-a zadužen Marko Svilić.