Dinamo nakon produžetaka izbacio Goricu i osigurao finale s Istrom. Fenomenalni pogoci Mišića i Jakića! (VIDEO)

U drugom polufinalnom paru Hrvatskog nogometnog kupa Dinamo je na Maksimiru nakon produžetaka rezultatom 4-1 (0-1) svladao Goricu i tako osigurao borbu za trofej s Istrom 1961. Finale tridesetog izdanja Hrvatskog nogometnog kupa igra se 19. svibnja u Velikoj Gorici.

Goste je u vodstvo već u 3. minuti doveo Dario Špikić, a ‘Plavi’ su do preokreta došli fenomenalnim pogocima Josipa Mišića u 46. i Kristijana Jakića u 100. minuti utakmice. Do kraja su prolazak Dinama pogocima u 110. i 118. minuti potvrdili Lovro Majer i Arijan Ademi. Susret je dosta usmjerilo i isključenje Cheicka Keita u 49. minuti zbog dva žuta kartona koja mu je dodijelio Mario Zebec.

Gosti su do rezultatske prednosti stigli već u 3. minuti iz svog prvog konkretnijeg dolaska u posljednju trećinu. Lauritsen je napravio veliku pogrešku u pokušaju izlaska iz pritiska, oduzetu loptu Hamad dodaje kvalitetno u prostor za Špikića, a Dinamov igrač na posudbi u Gorici uspijeva pobjeći Theophilu i Ristovskom te lijevo iskosa s dvanaest metara prizemnim udarcem poslati loptu pored Zagorca u suprotni kut za 0-1 Gorice! Dvadesetdvogodišnjem krilnom napadaču to je bio prvi pogodak u trećoj kup utakmici u karijeri.

Generalno smo od početka susreta gledali aktivan i posjedom dominantnan Dinamo, ali i defanzivno vrlo kvalitetne goste, koji su u potpunosti onemogućavali ‘Plave’ da iole ozbiljno ugroze njihovog vratara Banića. U takvom odnosu snaga, osim pogotka, nije bilo uzbuđenja pred vratarima, vrijedi istaknuti tek dalekometni pokušaj Mišića u 18. minuti s kojim Banić nije imao ni najmanjih problema.

Ništa se na terenu nije promijenilo ni u narednom periodu, Dinamu je dominirao, ali sve je to bilo sporo i nedovoljno kvalitetno u posljednjoj trećini, za konkretniju dominaciju (kako u igri prema naprijed, ali i obrambenoj igri) ‘Plavima’ je evidentno nedostajao njihov realno ključni igrač – Arijan Ademi, koji je susret počeo na klupi za pričuve.

Uzbuđenjima potpuno siromašan susret prekinuli su gosti situacijom u 34. minuti. Hamad je oduezo loptu Čabraji, sjurio se u šesnaesterac i sa sedam metara uputio udarac koji mu blokira Theophile, odbijena lopta odlazi lijevo do Matara koji ju ne uspijeva zahvatiti i s pet metara pokušati pogoditi nečuvana vrata domaćina.

Prvi (i u prvom dijelu jedini) nešto zahtijevniji posao Banić je imao na isteku 41. minute kada je na ubačaj Mišića s lijeve strane napada u sredini na sedam metara najviši u skoku bio Lauritsen, snažan udarac glavom išao je ravno u dobro postavljenog gostujućeg vratara.

U nastavak je strateg domaćina Damir Krznar ušao s dvije promjene, umjesto Luke Ivanušeca i Bartola Franjića na travnjak su istrčali Lovro Majer i Arijan Ademi.

I već u 46. minuti ‘Plavi’ imaju 1-1! Kastrati se na odlično dodavanje Mišića s desne strane napada zavukao u sredinu šesnaesterca i odigrao povratnu upravo za Mišića, koji fantastičnim udarcem s dvadeset metara pogađa sam gornji desni kut za izjednačenje Dinama!

Gorica s igračem manje ostaje u 49. minuti, pod čudnim okolnostima. Prvo vrijedi istaknuti da su gosti za tri napravljena prekrašaj u prvom dijelu dobili dva žuta kartona, od čega je jedan dodijeljen Cheicku Keiti koji je u 27. minuti startao na Kastratija u pokušaju Dinamovog izlaska u kontru. Svoj drugi žuti 24-godišnji Malijac je dobio poslije još jednog duela s Kastarijem, koji se već riješio lopte, a poslije gurkanja Dinamov igrač pada hvatajući se za glavu. Prvi pomoćni Borut Križarić, ispred kojeg se sve događalo, ne signalizira ništa, igra se nastavlja s nekoliko dodavanja, no onda ju prekida glavni sudac Mario Zebec i drugim žutim van igre šalje igrača Gorice.

Iako je Dinamo imao igrača više, a i dosta brže igrao s loptom u nogama, konkretnosti pred Banićem nije bilo, kao ni spomena vrijednih prijetnji. Gosti su se nastavili, nešto teže, ali kvalitetno braniti, pa je i u ovom periodu izostalo bilo kakvo uzbuđenje pred vratarima. Vrijedi tek istaknuti da se strateg gostiju Siniša Orešćanin u 53. minuti umjesto Matije Dvornekovića u igru odlučio poslati Nasiru Mora.

U 69. minuti Banić je imao ‘zagrijavanje’ poslije dalekometnog pokušaja Oršića, a nekoliko trenutaka poslije ‘Plavi’ imaju veliku priliku za vodstvo! Oršić je dobio loptu u prostor i utrčao do jedanaest metara, no umjesto na pokušaj matiranja istrčalog Banića odlučio se na pokušaj dodavanja Majeru desno i tako upropastio veliku priliku svoje momčadi.

Bio je ovo period kada je Dinamo konačno konkretno prijetio gostima. U 72. minuti vidjeli smo nevjerojatan promašaj Kastratija. Nakon ubačaja Čabraje s lijeve strane napada u sredini je na tri metra prvi na lopti Kastrati, koji uspijeva nekako glavom prebaciti čitav okvir vrata! Samo nekoliko trenutaka poslije Kastrati je desno na pet metara imao još jednu dobru situaciju, no poslao je loptu pokraj prve vratnice.

Poslije novog ubačaja Čabraje s lijeve strane napada u 77. minuti iz pozadine je na petercu utrčao Ristovski i također nije uspio pogoditi okvir vrata.

Što se gostujućih napadačkih ambicija tiče bile su, očekivano, zaista rijetke, te u situacijama kada su Oreščaninovi igrači i uspjeli doći u posljednju trećinu nije bilo spomena vrijedne prijetnje za Zagorca.

S odmakom vremena Gorica je uspjela stabilizirati svoju obranu i malo ‘smiriti’ Plave u napadima, a u 84. minuti domaći vratar prvi put u nastavku biva zaposlen. Poslije ubačaja s lijeve strane napada na drugoj je strani iskosa s deset metara slabašno pucao Hamad, Zagorac miran i siguran u reakciji.

U četvrtoj od pet minuta sudačke nadoknade Atiemwen je poslije ubačaja Stojanovića s desne strane napada u sredini na sedam metara bio u poziciji za pogodak, no nije uspio zahvatiti loptu. Bila je to i posljednja spomena vrijedna situacija tijekom ‘regularnog’ dijela utakmice.

Konkretno su produžetke otvorili ‘Plavi’. U drugoj minuti prvog produžetka lijepu su akciju odigrali domaćini. Majer je prekrasnom okomitom loptom proigrao Petkovića koji ostavlja desno za Kastratija, a njegov ubačaj lijevo na osam metara glavom u okvir šalje Ademi, ali Banić je siguran u intervenciji. Minutu poslije Atiemwen je udarcem iz daljine poslao loptu malo, malo iznad okvira vrata.

‘Agresivno’ je Krznarova momčad tražila pogodak u ovom dijelu susreta. Nakon nekoliko blokiranih udaraca u 96. minuti Theophile ubacuje s lijeve strane napada, Ademi desno na osam metara prima loptu, lijepo vara Krizmanića, no Banić uspijeva obraniti njegov udarac lijevom nogom i sačuvati svoja vrata.

U trenucima kada je Gorica uspjela malo otupiti pritisak Dinama, ‘Plavi’ stižu do vodstva. Nakon podužeg napada na postavljenu obranu gostiju u završnici Kastrati dodaje loptu na dvadeset metara za Jakića koji fantastičnim udarcem iz prve (baš kao i Mišić u prvom dijelu) u 100. minuti pogađa gornji desni kut za 2-1 svoje momčadi i svoj prvi pogodak u desetom kup nastupu!

Na otvaranju drugog produžetka Majer je odličnim dodavanjem proigrao Atiemwena, no njegov udarac s jedanaest metara u posljednji je trenutak blokirao i u korner odbio Moro.

Nastojala je Gorica s igračem manje kako tako doći do prilike za pogodak, visoko su bili postavljeni gosti, a to je Dinamo iskoristio u 110. minuti kada kvalitetnu kontru, na dodavanje Hajrovića, preciznim prizemnim udarcem sa sredine ruba šesnaesterca u pogodak za 3-1 pretvara Majer.

Jakić je u 117. pokušao ponoviti potez iz stote minute, i ovaj put je dobro potegao iz daljine, no lopta je otišla malo pored desnog okvira vrata.

Konačnih 4-1 postavio je Arijan Ademi koji je u 118. minuti povukao kontru iz vlastite polovice, mnoštvo igrača Dinama u potpunosti je razvuklo prorijeđenu gostujuću obranu i tako kapetanu omogućilo da se sjuri sve do šesnaesterca i preciznim udarcem od lijeve vratnice zatrese mrežu.

Maksimir je od 18 sati domaćin drugog polufinalnog para Hrvatskog nogometnog kupa u kojem će Dinamo odmjeriti snage s Goricom. Pobjednika dvoboja u finalu čeka Istra 1961 koja je bila bolja od Rijeke, a završni susret je predviđen 19. svibnja u Velikoj Gorici.

Ove dvije momčadi su se u aktualnoj sezoni susrele već tri puta i svaki put je slavio Dinamo. U Maksimiru je bilo 3:2 i 1:0 dok je u Velikoj Gorici nakon velikog preokreta u posljednjim minutama utakmice završilo 3:4. Plavi su na putu do polufinala bili bolji od Ferdinandovca (1:7), Rudeša (0:2) i Slaven Belupa (2:0) dok je Gorica svladala Belišće (1:0), Sesvete (3:4), Lokomotivu (3:1) i Hajduk (3:0).

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Moharramija i Gavranovića koji su ozlijeđeni dok kod gostiju iz istog razloga nema Suka, Kalika i Lovrića, a Steenvordeen je kartoniran.

Trener Dinama Damir Krznar je u najavi utakmice rekao: “Kup utakmicu protiv Gorice očekujemo u sjajnom ozračju nakon iznimno dobre partije i pobjede protiv Hajduka. Osim toga, Kup je u svakoj zemlji najsvečanije natjecanje jer sudjeluju svi klubovi jedne države, od najmanjih do najvećih. Mi ćemo se i postaviti sukladno takvom epitetu natjecanja, dakle izaći ćemo s punim snagama, s najboljim raspoloživim kadrom kako bismo osvojili i taj trofej.”

Njegov kolega Siniša Oreščanin je izjavio: “Pobjeda protiv Lokomotive jako nam je dobro sjela, došla je u pravom trenutku da bismo se mogli pripremati za jedan od najvažnijih tjedana za naš klub, budući da nas čeka i polufinale Kupa i Istra u nedjelju. Naviknuli smo se već igrati bez Suka, Lovrića i Kalika, iako nam je trebalo vremena za to, a ovoga puta će nam zbog crvenoga kartona nedostajati i Steenvoorden. Međutim, koga nema bez njega se može i mora, ulazimo u ovaj dvoboj optimistični, svjesni da je ovo za nas najlakša, ali i najljepša utakmica. Želja nam je da igrači uživaju u njoj.”

Glavni sudac utakmice je Mario Zebec iz Cestice kojem će pomagati Borut Križarić (Čakovec), Marko Stolnik (Varaždin) i Dario Kulušić (Šibenik) dok su za VAR zaduženi Duje Strukan (Split) i Goran Perica (Šibenik). Delegat susreta je Ante Vučemilović (Osijek), a kontrolor suđenja će biti Vlado Svilokos (Sisak).