Dinamo pobijedio Lokomotivu

Dinamo je pobjedom nad Lokomotivom u sklopu 19. kola SuperSport HNL-a došao do 14. ovosezonskog slavlja. Plavi su na Maksimiru tri boda upisali rezultatom 2:1 (1:0), a u strijelce su se upisali Stefan Ristovski i Martin Baturina za domaće te Josip Pivarić za goste.

Izabranici Ante Čačića su tako prednost pred Hajdukom na vrhu ljestvice povećali na sedam bodova dok je Lokomotiva desetim porazom ostala bodovno poravnata s Rijekom na sedmom mjestu ljestvice.

Plavi su u 8. minuti zatresli mrežu suparnika. Na asistenciju Špikića prema Čavlini se sjurio Baturina koji je mirno zaobišao vratara Lokomotive nakon čega je poslao loptu u mrežu, ali pogodak zbog zaleđa opravdano nije priznat.

Dinamo je do gola mogao doći i u 13. minuti kada je Mišić izvrsno proigrao Špikića koji je stigao do lopte prije Pivarića i Čavline, a potom je s desetak metara iskosa pogodio bližu stativu. U nastavku akcije lopta se odbija do Baturine, no njegov mlak šut s desetak metara je ispred gol linije uspio blokirati Pivarić.

Novu dobru akciju domaća momčad je odigrala u 22. minuti u kojoj je Baturina odložio loptu za Ljubičića, a on je sa 17 metara zatresao prečku. Dvije minute kasnije udarac Špikića s ruba šesnaesterca odlazi preko gola.

U 29. minuti su loptu u mrežu Lokomotive zamalo poslali njeni igrači. Nakon ubačaja iz kuta Cipetić je prilikom ispucavanja napucao De Haasa, a lopta od njega po treći put na dvoboju pogađa okvir gola.

Plavi do zasluženog vodstva dolaze u 35. minuti i to nakon što je Drmić poslije ubačaja Ivanušeca glavom pogodio stativu na odbijenoj lopti je najbrži bio Ristovski za svoj ovosezonski prvijenac.

U 38. minuti Drmić je odlično proigrao Špikića čiji snažan udarac s ruba kaznenog prostora brani Čavlina.

Nakon što u prvom dijelu susreta nisu uputili nijedan udarac gosti su bolje krenuli u drugom poluvremenu pa su već u 47. minuti mogli izjednačiti. Aliyu je s desne strane povratnim dodavanjem pronašao usamljenog Stojkovića, a njegov udarac s desetak metara odličnom reakcijom Livaković odbija u korner.

Stojković je u 58. minuti uposlio Milićevića koji je s ruba kaznenog prostora iskosa snažano pucao, a lopta je pogodila vanjski dio bliže stative.

Nedugo potom na suprotnoj strani travnjaka Dinamo dolazi do novog pogotka. Ristovski je uputio loptu prema Špikiću koji je izbjegao zaleđe, a potom je idealno asistirao za Baturinu koji je iz srca kaznenog prostora lakoćom matirao Čavlinu za svoj četvrti gol u aktualnoj sezoni.

Lokomotiva se u igru vraća u 64. minuti kada je Stojković idealno proigrao Pivarića koji je s desetak metara iz poluvoleja pogodio gol Livakovića. Lopta je tom prilikom prošla kroz mrežu što je izazvalo kratkotrajnu zbunjenost među igračima, ali sudac Čuljak je odmah pokazao na centar.

Stojković je u 71. minuti ponovno u ulozi asistenta kada je dijagonalnim dodavanjem u šansu izbacio Cipetića, a njegov udarac sa šest metara iskosa prolazi malo pokraj suprotne stative.

Plavi su u 82. minuti ostali s igračem manje nakon što je drugi žuti karton zbog prekršaja nad Stojkovićem dobio Mišić.

Stojković je u 86. minuti iz kornera pronašao Pivarića koji sa šest metara glavom puca iznad grede. Bila je to posljednja prilika da dođe do izjednačenja.

Devetnaesto kolo bit će zaključeno sutra kada se od 15 sati u Gradskom vrtu sastaju Osijek i Gorica dok će od 17:10 na Aldo Drosini snage odmjeriti Istra 1961 i Hajduk.

Maksimir je od 17:10 poprište dvoboja 19. kola SuperSport HNL-a između Dinama i Lokomotive. U njihova dva prethodna ovosezonska sraza bolji su bili Plavi koji su slavili s 3:2 i 1:2.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na B. Šutala, Lauritsena, Štefulja i Petkovića dok su gosti bez Santinija, Mersinaja, Bubanje, Vasilja i Kačavende.

Trener Dinama Ante Čačić je u najavi rekao: “Znamo da nam je u bliskoj prošlosti svaka utakmica protiv Lokomotive bila vrlo tijesna. Uostalom, puno smo bodova izgubili protiv njih prošle sezone, a i jesenas su obje naše međusobne utakmice bile neizvjesne. Sjetimo se, u prvoj smo na našem terenu pobijedili s 3:2 nakon njihova vodstva s 2:0, dok smo kasnije u gostima osvojili bodove odlučujućim golom Brune Petkovića. Čeka nas zaista teška utakmica, ali jasno je da je Dinamo apsolutni favorit. Ući ćemo maksimalno odgovorno, koncentrirano. Stanje je bolje nego što je bilo uoči prošlog kola jer nam je sad na raspolaganju i Martin Baturina što nam daje širinu za ovu utakmicu. Imamo respekt prema gostima, ali u dinamici osvajanja bodova zadovoljava nas jedino pobjeda.”

Njegov kolega Silvijo Čabraja je dodao: “U otvaranju polusezone odigrali smo kvalitetnu utakmicu, mislim da smo imali bolje i izglednije šanse nego Varaždin no na kraju možemo biti zadovoljni s osvojenim bodom jer Varaždin je u 92. minuti imao izrazitu priliku za pobjedu. Na otvaranju polusezone naš subotnji protivnik Dinamo je također remizirao bez pogodaka protiv Gorice. Dinamo je bio čitavu utakmicu dominantan, praktički gol je visio u zraku čitavu utakmicu, no Gorica je izvukla svih devedeset minuta, tako da Dinamo ima određeni pritisak i vjerojatno će ući puno angažiranije protiv nas nego što je to napravio protiv Gorice. Kakvu utakmicu očekujem? Sutra ćemo moći vidjeti jednu otvorenu utakmicu gdje ćemo gajiti napadački nogomet, naravno, nama će to biti izrazito teška utakmica. Dinamo je prvak, tako da očekujem da će to biti jedna od najzahtjevnijih utakmica ove godine.”

Glavni sudac utakmice je Ante Čuljak iz Zagreba kojem će asistirati Marjan Tomas (Vladisavci), Kruno Šarić (Županja) i Toni Dadić (Zagreb) dok su za VAR zaduženi Dario Bel (Osijek) i Kristijan Novosel (Valpovo). Delegat utakmice je Zlatko Stanković (Zagreb), a suce će kontrolirati Domagoj Vučkov (Rijeka) dok će za sigurnost brinuti Jurica Jurjević.