Dinamo pobjedom u Skopju izborio nastavak puta u Ligi prvaka (VIDEO)

Dinamo je izborio plasman u treće kolo kvalifikacija Lige prvaka. Plavi su pred oko petnaest tisuća navijača na stadionu Toše Proeski u Skopju bili bolji od prvaka Sjeverne Makedonije Shkupija rezultatom 0:1 (0:0). Jedini pogodak na utakmici bilo je djelo kapetana Arijana Ademija u 47. minuti susreta.

Izabranici Ante Čačića su tako nakon 2:2 iz prve utakmice u Zagrebu s ukupni 2:3 izborili plasman u sljedeće kolo kvalifikacija gdje će im suparnik biti bugarski prvak Ludogorec koji je s ukupnih 4:2 izbacio irskog Shamrocka.

Dinamo je prvu opasnost pred golom domaćina kreirao u 13. minuti kada su udarci Ivanušeca i Špikića završili u bloku obrane Shkupija. Nakon ubačaja iz kuta uslijedio je pokušaj Ademija kojeg brani Naumovski, a potom u nastavku akcije Perić nije uspio skrenuti u gol ubačaj Oršića.

Makdonci uzvrćaju na isteku 15. minute kada je snažno pod prečku s ruba kaznenog prostora pucao Hamidi, no Livaković je upisao sigurnu obranu.

U 18. minuti iz dobre situacije nakon ubačaja Oršića je glavom sa sedam metara pucao Petković, no golman domaćih je zabilježio obranu.

Shkupi je opasan i 21. minuti kada udarac Abdule glavom sa šest metara nakon ubačaja iz slobodnog udarca odlazi malo iznad prečke. U 30. minuti je pak sa 17 metara udarac okušao i Inacio, a učinak je bio identičan.

Dobru šansu da dođe u vodstvo Dinamo je propustio u 35. minuti kada nakon ubačaja Petkovića put do mreže Shkupija nije uspio pronaći Špikić.

Cephas se u 41. minuti odlično oslobodio Ljubičića nakon čega se brzo po desnoj strani napada sjurio prema golu Livakovića, no njegov prizemni udarac s desetak metara iskosa prolazi malo pokraj suprotne stative.

U drugoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela Petković je pobjegao obrani Shkupija, no u situaciji 1 na 1 s Naumovskim odlučio se na dribling koji mu nije prošao.

Dinamo je u vodstvo došao na početku drugog poluvremena. Menalo, koji je netom prije ušao u igru umjesto Špikića, je u 47. minuti odlično pronašao Ademija koji je sa šest metara poslao loptu pored nemoćnog Naumovskog.

Mreža domaćih se ponovno trese u 50. minuti kada je Petković odlično na drugoj stativi pronašao Menala koji je poslao loptu u gol, no pomoćni sudac je označio zaleđe iako se činilo da je ofenzivac Plavih bio u dozvoljenoj situaciji.

Petković je u akciji i dvije minute kasnije, ali ovaj put Menalo na drugoj stativi nije uspio dobro zahvatiti loptu.

Plavi su u 54. minuti tražili kazneni udarac nakon što je u šesnaestercu Shkupija povučen Oršić, ali danski sudac Kehlet nije se oglasio.

Dinamo je blizu gola bio i u 64. minuti kada ubačaj Ristovskog koji se odbio od bloka u mrežu s par metara nije uspio pospremiti Petkovića kojeg je omeo suparnički branič.

Domaćini su uzvratili dvije minute kasnije kada je Livaković odbio opasan ubačaj Cephasa nakon čega je glavom poslije odbijanca pucao Ali, no lopta je završila ravno u rukama vratara Plavih.

Oršić je u 71. minuti s desetak metara iskosa pokušao pogoditi suprotne rašlje, ali to mu nije pošlo za nogom.

Sedam minuta kasnije je sa skoro trideset metara udaljenosti snažno pucao Inacio, a lopta je pohujala pokraj stative Dinamova gola.

U završnici susreta Dinamo je uspio obraniti stečenu prednost te domaćinu nije dopustio da kreira ozbiljniju opasnost pred golom Livakovića.

Pobjednik večerašnjeg sraza će u trećem kolu kvalifikacija igrati s boljim iz sučeljavanja bugarskog Ludogoreca i irskog Shamrock Roversa dok se poraženi iz ovih dvoboja sastaju u trećem pretkolu Europske lige.

U uzvratnom susretu drugog pretkola Lige prvaka od 21 sat na nacionalnom stadionu Toše Proeski u Skopju sastaju se Shkupi i Dinamo. Njihov prvi dvoboj odigran prije tjedan dana u Zagrebu završio je bez pobjednika, bilo je 2:2.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na ozlijeđenog senegalskog ofenzivca Danfu dok su gosti bez Boška i Josipa Šutala, Theophilea, Bulata i Emrelija.

Strateg makedonskog prvaka Goce Sedloski je u najavi rekao: “Rezultat nakon utakmice u Zagrebu povoljan je za nas. Sada nas čeka jako teška utakmica i ne treba se zavaravati tim remijem. Rekao sam to i igračima. Zna se tko je Dinamo, što je radio po Europi i koga je sve izbacivao. Ovo što radimo na treninzima daje mi nadu da ćemo biti na najvišoj razini, pa neka pobijedi bolji.”

Trener Plavih Ante Čačić je dodao: “Čeka nas utakmica koja će odgovoriti na pitanje tko će nastaviti pohod ka skupini Lige prvaka. Prihvaćam ulogu favorita koju nam je, uostalom, namijenio i trener domaće momčadi. Ne bježim od toga, učinit ćemo sve da budemo bolji nego što smo bili u prvoj utakmici. Siguran sam da će u bespoštednoj borbi 90 minuta domaćin učiniti sve da napravi veliko iznenađenje, a mi isto tako sve da dođemo do željenog rezultata.”

Glavni sudac utakmice je Jakob Kehlet iz Danske kojem će asistirati Lars Hummelgaard, Victor Skytte i Sandi Putros. Njih će nadgledati Austrijanac Fritz Stuchlik, a delegat susreta je Adonis Prokopíou s Cipra. U ovoj fazi natjecanja VAR sustav nije u funkciji.