Dinamo pogocima Ivanušeca i Oršića svladao Rijeku na Maksimiru (VIDEO)

U derbi susretu 24. kola HT Prve lige Dinamo je na Maksimiru rezultatom 2-0 (1-0) svladao Rijeku i tako sedamnaestom ligaškom pobjedom u sezoni (uz utakmicu manje) stekao dva boda prednosti pred Osijekom.

Strijelci za Dinamovo prvo ovosezonsko slavlje nad današnjim suparnikom bili su Luka Ivanušec u 27. i Mislav Oršić u 65. minuti utakmice.

Dinamo je konkretno pritisnuo protivnika od prve minute, no uvodni pokušaji Jakića, Petkovića i Oršića nisu zahtijevali Nevistićevu intervenciju.

U 11. minuti novi kvalitetan dolazak ‘Plavih’ u posljednju trećinu, u završnici je Ademijev udarac s ruba šesnaesterca blokiran i malo pored desne vratnice odbijen u korner.

Uskoro su gosti uspjeli bolje posložiti obrambene linije, pa u narednom periodu pritisak Mamićeve momčadi nije stvarao većih problema braničima Rijeke.

Prvi udarac u okvir na utakmici uputio je Majer s desnog ruba šesnaesterca u 25. minuti, snažno u bliži kut, Nevistić uz manje probleme čuva mrežu netaknutom.

Dvije minute poslije Dinamo stiže do rezultatske prednosti. Majer je izbacio Jakića u polukontru, on daje lijevo za Oršića čiji prvi pokušaj dodavanja kratko odbija Capan, Oršić u drugom pokušaju igra desno za potpuno zaboravljenog Ivanušeca koji iskosa s dvanaest metara pogađa suprotni kut za 1-0 i svoj peti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 19. u 123. Prva HNL nastupu.

U 35. minuti Rijeka je vrlo blizu izjednačenja! U završnici je Andrijašević pronašao Menala lijevo u šesnaestercu, on poslije lijepog primanja i izbacivanja Ademija s dvanaest metara pogađa gredu!

Otvoreno se u ovom periodu igralo na Maksimiru. Uslijedile su dvije velike prijetenje Dinama. Prvo je u 36. minuti udarac Ivanušeca u odličnoj situaciji na deset metara poslije dodavanja Ristovskog blokirao Capan u posljednji trenutak i odbio u korner, a dvije minute poslije Majer je odličnim dodavanjem iza leđa obrane izbacio Ademija u jedan na jedan s Nevistićem koji nogom brani udarac kapetana Dinama s ruba peterca.

Menalo je lijepo odigrao lijevo za Vukčevića u 45. minuti, a on dobrim ubačajem pronalazi Kulenovića na prvoj vratnici, no pod pritiskom Theophila napadač ‘Bijelih’ s nekoliko metara šalje loptu visoko preko okvira vrata. Do kraja, bez sudačke nadoknade, Rijeka je bila ta koja je vršila pritisak, ali bez konkretnije zadaće za Livakovića.

U nastavku je Dinamo prepustio posjed protivniku, a Rijeka je to vrlo dobro iskorištavala, aktivno tražila prostor u posljednjoj trećini, no obrana domaćih bila je na visokoj razini.

Prvi posao u drugom dijelu imao je Livaković koji je u 61. minuti bez najmanjih problema obranio dalekometni pokušaj Murića. Tri minute poslije zbog starta nad Majerom požutio je Vukčević, koji će zbog akumuliranih kartona propustiti sraz sa Slaven Belupom u sljedećem kolu.

Dinamo do povećanja rezultatske prednosti stiže poslije prekida u 65. minuti susreta. Za start nad Majerom opomenu je dobio Vukčević, a prekid je izveo upravo Majer, koji je lijepo ‘podvalio’ za Petkovića desno, a on u sredini pored izigrane obrane gostiju pronalazi Oršića koji s pet metara bez problema matira Nevistića za 2-0 i svoj 12. ligaški pogodak u sezoni, ukupno 53. u 162. Prva HNL nastupu. Poslije Zebecove i Križarićeve VAR provjere potvrđeno je da je Petković pri dodavanju Majera bio u dozvoljenoj poziciji te da je pogodak regularan.

‘Splasnuo’ je ‘entuzijazam’ u gostiju poslije drugog primljenog pogotka, pa smo u narednom periodu gledali ponovno aktivniji Dinamo prema naprijed. U 75. minuti Franjić je u punom trku dobro zahvatio loptu i sa osamnaest metara uputio snažan udarac u okvir, Nevistić je bio siguran u intervenciji.

Tri minute poslije Duje Strukan je Drmića nagradio žutim kartonom za start kakav mu prema kriteriju iz prvog dijela (za start Petkovića) nije bio za opomenu.

U 89. minuti Jakić je odlično proigrao Ademija u prostor, on uspijeva prevariti Tomečaka i pucati s peterca, no pogodio je dobro postavljenog Nevistića. Minutu poslije Franjić se ponovno odlučio da dalekometni udarac, ovaj put je njegov pokušaj otišao malo pored vratnice.

Dinamo u sljedećem kolu gostuje u Varaždinu kod Varaždina, a prethodno toj obvezi ‘Plave’ tijekom tjedna čeka gostovanje u Londonu kod Tottenhama u okviru prve utakmice osmine finala Eurospke lige. Rijeka je u sljedećem kolu na Rujevici domaćin Slaven Belupu.

Raspored 25. kola:
12. ožujka, Rijeka – Slaven Belupo (18:00)
13. ožujka, Lokomotiva – Istra 1961 (15:00)
Gorica – Hajduk (17:05)
14. ožujka, Varaždin – Dinamo (15:00)
Šibenik – Osijek (17:05)

U derbi susretu 24. kola HT Prve lige Dinamo će od 17:30 na Maksimiru odmjeriti snage s Rijekom. Plavi su još bez pobjede nad današnjim suparnikom u aktualnoj sezoni. Prvi ogled održan na Rujevici završio je remijem 2:2 dok je Rijeka potom na Maksimiru slavila s 0:2.

Domaćini za današnji sraz ne mogu računati na kartoniranog Stojanovića te ozlijeđene Moharramija i Milića dok su gosti iz istog razloga bez Velkovskog, Smolčića i Escovala.

Trener Dinama Zoran Mamić je u najavi dvoboja rekao: “Nakon iskušenja u Europi i u hrvatskom Kupu nastavljamo s prvenstvenim dvobojima i s veseljem čekamo utakmicu. Dolazi nam dobar suparnik, osokoljen s novim trenerom, s pobjedom u Kupu protiv Osijeka. Isto tako, zadnju utakmicu na maksimirskom travnjaku odigrali su fantastično, pobijedili su nas, ostali su nam „dužnici“. Želimo „ispraviti“ poraz koji smo doživjeli na početku proljetne polusezone, želimo nastaviti kontinuitet dobrih igara i pobjeda.”

Goran Tomić je pak rekao: “Sigurno je da se nećemo povući u svoj kazneni prostor, jer da bismo ostvarili pozitivan rezultat moramo se oduprijeti i pokazati inicijativu. Sve ćemo napraviti da ostvarimo dobar rezultat u Maksimiru. Igrači su u dobrom fizičkom stanju, idemo optimistični na gostovanje u Zagreb.”

Glavni sudac utakmice je Duje Strukan iz Splita kojem će asistirati sugrađani Hrvoje Radić i Mario Pepur te Jakov Titlić iz Potravlja. U VAR sobi će biti Mario Zebec (Cestica) i Borut Križarić (Čakovec) dok je delegat susreta Žarko Čanađija (Bjelovar), a suce će kontrolirati Ante Vučemilović-Šimunović (Višnjevac).