Dinamo pogocima Kastratija i Oršića slavio u derbiju na Poljudu (VIDEO)

Prvi ovosezonski derbi pripao je Dinamu. Plavi su golovima Lirima Kastratija i Mislava Oršića pred praznim tribinama Poljuda slavili protiv Hajduka rezultatom 1:2 (0:1). Strijelac za domaćine u završnici utakmice bio je Stanko Jurić.

Izabranici Zorana Mamića tako su nakon četiri kola zadržali maksimalni učinak u HT Prvoj liti te su pobjegli najvećem rivalu na pet bodova prednosti.

U 9. minuti utakmice Jradi je pucai s dvadesetak metara, ali njegov pokušaj u korner odbija Dilaver. Nakon ubačaja Caktaša glavom je pucao Diamantakos, no to je bio lagan zadatak za Livakovića.

Dvije minute kasnije nakon prodora Nejašmića lopta se odbija do grčkog napadača čiji prizemni udarac s petnaestak metara sigurno brani vratar Dinama.

U 18. minuti nakon kornera Gyurcsa još jednom puca Diamantakos, ali i ovaj put Livaković s lakoćom lovi loptu.

Minutu kasnije Oršić je pucao s dvadesetak metara, a lopta u ruku pogađa Jradija. VAR-a je pozvao suca Bebeka na pregled snimke, a on je odlučio da se ne radi o kaznenom udarcu za Plave.

Hajduk je opasno zaprijetio u 23. minuti kada je iz slobodnog udarca s desne strane ubacio Gyurcso, a s prve stative je pucao Nejašmić, no lopta odlazi pokraj gola.

Već minutu kasnije nakon ubačaja Diamantakosa s desne strane loptu je na drugoj stativi primio Caktaš, a potom je snažno iz poluvoleja s vrha peterca pogodio vanjski dio mreže.

Vanjski dio mreže u 26. minuti pogađa i Gyurcso koji je ciljao iz slobodnog udarca sa 17 metara iskosa.

Dinamo je prvi udarac prema vratima Posavca uputio u 27. minuti kada je iz daljine pucao Majer, no lopta odlazi pokraj gola.

Kastrati je u 29. minuti uposlio Petkovića čiji udarac brani Posavec, ali pomoćni sudac je potom signalizirao da je kosovski reprezentativac bio u zaleđu.

U 35. minuti nakon ubačaja iz kuta Majera s desetak metara glavom je pored gola pucao Ademi.

Dinamo do vodstva dolazi u 41. minuti. Po lijevoj strani su kombinirali Majer i Oršić, a potonji potom na drugoj stativi pronalazi Kastratija kojem s pet metara nije bilo teško svladati Posavca.

U 45. minuti sudac Bebek je nakon pada Diamantakosa u kaznenom prostoru pokazao na bijelu točku za domaćine, no potom se javio pomoćni sudac Zobenica koji je opravdano označio zaleđe grčkog napadača.

U sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena nakon ubačaja iz kuta Majera i loše reakcije Posavca škaricama je pokušao Jakić, no u njegovom udarcu nije bilo preciznosti.

Dinamo je prednosti mogao povećati u 49. minuti kada je Petković povratnom loptom uposlio usamljenog Kastratija čiji udarac s desetak metara nogom brani Posavec.

Plavi do gola dolaze minutu kasnije kada se Oršić oslobodio Todorovića, a potom je s dvadesetak metara iskosa odličnim udarcem pogodio suprotne rašlje.

U 53. minuti je udarac iz daljine nakon kontre okušao i Majer, ali on nije bio precizan. Precizan je zato minutu kasnije s dvadesetak metara bio Jradi, no samo za još jednu obranu Livakovića.

U 54. minuti Posavec u dva navrata odlično brani udarce Majera kojeg je prvo uposlio Oršić, a potom i Petković.

Mreža Plavih se zatresla u 60. minuti kada je Dimitrov nakon ubačaja Jradija u skoku matirao Livakovića, no sudac Bebek je opravdano u toj situaciji označio prekršaj za goste.

U 70. minuti Posavac lagano hvata pokušaj Leovca iz daljine. Dvije minute kasnije Kastrati je povratnom loptom asistirao Gojaku, no mrežu Hajduka je blokom sačuvao Dimitrov.

Hajduk je veliku priliku imao u 75. minuti kada je Čolina ubačajem pronašao Vuškovića, ali njegov udarac glavom odlično brani Livaković.

U 82. minuti Ivanušec se driblingom oslobodio Jakoliša, međutim njegov udarac brani Posavec da bi se loptom potom od Gojaka odbila u gol aut.

Tri minute kasnije još jedna dobra intervencija Posavca koji je ovaj put obranio udarac Gavranovića kojeg je u situaciju 1 na 1 gurnuo Tolić.

Nadu Bilima u 87. minuti donosi Jurić koji je zabio glavom s vrha peterca nakon ubačaja iz kuta Atanasova koji je u igru ušao minutu ranije.

U prvoj minuti sudačke nadoknade u kaznenom prostoru Hajduka pada Tolić, ali sudac Bebek je opravdano odmahnuo rukom.

Kreković je u petoj minuti sudačke nadoknade oštrim ubačajem pokušao iznenaditi Livakovića, no vratar Dinama je spreman na taj pokušaj.

U istoj minuti Jakoliš s gol linije izbacuje udarac Kastratija koji je već svladao Posavca.

Kolo će se zaključiti sutra kada Istra 1961 dočekuje Varaždin, a Lokomotiva je domaćin Gorici.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U najvećem derbiju hrvatskog sporta Hajduk od 19:05 pred praznim tribinama Poljuda u sklopu 4. kola HT Prve lige dočekuje Dinamo.

Bili su u prva tri prvenstvena kola upisali pobjede nad Istrom 1961 i Osijekom te remi sa Slaven Belupom dok su Plavi slavili protiv Lokomotive, Istre 1961 i Osijeka.

Domaćini su danas lišeni usluga kartoniranog Jaira te ozlijeđenih Teklića, Simića, Radića i Čuića dok je kod gostiju još uvijek na oporavku Perić.

Trener Bilih Hari Vukas je u najavi derbija izjavio: “Moja obveza kao trenera Hajduka je da uvijek i na svakom terenu pripremam ekipu na najbolji mogući način, da ona tu utakmicu pobijedi. Tako pristupamo i ovoj utakmici, sigurno da je derbi uvijek derbi. Nažalost bez navijača, to nama, neću reći otežava situaciju, ali svi znamo na koji način se igra i kakva je atmosfera kad su navijači na tribinama. Već smo se navikli, nije ugodno, ali kažem, pripremit ćemo se na najbolji mogući način i naravno da idemo na pobjedu.”

Njegov kolega Zoran Mamić je rekao: “Objektivno, nismo imali vremena za posebno uigravanje za utakmicu s obzirom na to da su nam se zadnji igrači vratili tek u četvrtak i da smo u petak imali jedini zajednički trening koji je dan prije utakmice ionako više emotivnog karaktera. Nije, dakle, bilo velike mogućnosti za pripremu, ali dobro, to je sastavni dio našega posla. Znamo što nas čeka, znamo kakav je suparnik, koje su mu kvalitete. Pokušavamo mu naći mane i to iskoristiti. Vjerujem da ćemo odigrati dobru utakmicu i upisati dobar rezultat.”

Glavni sudac derbija je Ivan Bebek iz Rijeke kojem će pomagati  Goran Pataki (Đakovo), Bojan Zobenica (Velika Gorica) i Marin Vidulin (Kanfanar). Za VAR će biti zaduženi Tihomir Pejin (Osijek) i Tomislav Petrović (Valpovo), delegat utakmice je Ivan Smokrović iz Rijeke dok će suce kontrolirati Vlado Svilokos iz Siska.