Dinamo pogocima Majera i Jakića svladao čvrste Ciprane, Ademi i Ivanušec zbog ozljeda napustili igru (VIDEO)

U prvoj utakmici drugog kola kvalifikacija za Ligu prvaka Dinamo je na Maksimiru rezultatom 2-0 (0-0) svladao ciparskog prvaka Omoniju.

Za pobjedu momčadi Damira Krznara najzaslužniji je strijelac i asistent Lovro Majer. Dinamova desetka u 65. minuti je postavila 1-0, a u 81. na njegovu asistenciju konačnih 2-0 svojim euro prvijencem u dresu ‘Plavih’ postavio je Kristijan Jakić.

U izjednačenom odnosu snaga prvi su konkretniji dolazak u posljednju trećinu imali gosti kada je u 9. minuti Lecjaks probio desnu stranu domaće obrane i ubacio prizemno snažno u peterac gdje Livaković kratko odbija, a ispred Bautheaca odbijenu loptu daleko od svojih vrata otklonio Oršić.

S odmakom vremena Dinamo je češće bio u podređenom položaju u odnosu na suparnika, kojem pripisujemo i sljedeću prijetnju na susretu kada je u 20. minuti desno iskosa s dvadesetak metara iz slobodnog udarca malo pored prve vratnice loptu poslao kapetan Omonije Jordi Gomez.

‘Plavi’ su svoju prvu spomena vrijednu prijetnju imali u 24. minuti kada je izravno iz kornera Majer poslao loptu pod gredu, a vratar gostiju Fabiano uz manju nesigurnost odbio u još jedan ubačaj iz kuta iz kojeg ‘Plavi’ nisu bili konkretni.

Vrlo izglednu priliku Omonia je imala u 27. minuti kada je Duriš iz sredine gurnuo loptu naprijed za Bautheaca, te se ista od Lauritsena odbila natrag Slovaku koji je na rubu šesnaesterca imao čisti udarac, ali je pucao prizemno i slabašno pored lijeve vratnice.

Krznarova momčad dobar dio prvog dijela provela je u defanzivi, čekajući kontre i polukontre, a u 34. minuti konačnu su ‘Plavi’ odigrali odličan kontranapad koji je povukao Majer i dao naprijed za Petkovića, a on odličnim okomitim dodavanjem u prostor proigrao Oršića čiji je udarac s dvanaest metara ipak blokiran i odbijen u korner.

Bio je ovo period kada se Dinamo konačno malo probudio, pa je svega dvije minute poslije u odličnim situacijama za pogodak bio Petković. Ivanušec mu je s desne strane napada odigrao odličnu povratnu loptu na deset metara, ali njegova oba udarca blokirao je koncentrirani Nigerijac Shehu.

Veliki udarac za domaćine zbio se u 40. minuti kada je zbog ozljede mišića igru morao napustiti kapetan Arijan Ademi, umjesto kojeg je ušao Josip Mišić.

Do kraja poluvremena, tri minute sudačke nadoknade, vidjeli smo Bautheacov solidan pokušaj iz slobodnog udarca s preko dvadeset metara u 43., te dalekometno ‘zagrijavanje’ Livakovića od strane Kousoulosa u 45. minuti. Dinamo je pred kraj kreirao dvije dobre situacije. U prvoj minuti nadoknade Ristovski je ubacio s desne strane napada na suprotnu za Oršića, koji glavom igra na drugu stranu za Majera, ali veznjak ‘Plavih’ u duelu s Langom nije uspio poslati loptu u okvir. Minutu poslije Majer je zaprijetio i iz daljine, ali njegov udarac s dvadesetak metara od bloka je odbijen malo pored vratnice u korner, poslije kojeg je ponovno bila velika gužva u petercu gostiju, ali bez posljedica i potrebe za reakcijom Fabiana.

U nastavku je Dinamo izgledao izraženo dominantnije i bolje nego u prvom dijelu, a prvu dobru situaciju ‘Plavi’ su kreirali poslije ubačaja iz kuta u 54. minuti kada je Oršić odlično pronašao Petkovića, ali on sa sedam metara neometan šalje loptu glavom pristojno preko okvira vrata. Tri minute poslije na ubačaj Ivanušeca s desne strane napada Theophile s lijeve vratnice vraća na drugu gdje je udarac Mišića iskosa sa sedam metara pravovremeno blokiran od strane dvojice gostujućih braniča.

Uzvratili su gosti u 58. minuti kada je Lecjaks imao previše prostora i vremena za ubačaj, kvalitetno je bivši ‘Plavi’ odigrao prizemno u sredinu na dvanaest metara za nečuvanog Diskeruda koji je vrlo loše pucao, te je i njegov pokušaj uspješno blokiran.

Hrvatski prvak svoj je aktivniji pristup u igri prema naprijed kapitalizirao u 65. minuti kada je ispucanu loptu odlično glavom u prostor s tridesetak metara odigrao Jakić, Mišić pametno propustio, a u završnici u šesnaercu primio Majer te lijepim potezom ušao u sredinu i lijevicom pucao priezmno po sredini vrata te uz malo sreće od noge Fabiana zatresao mrežu za 1-0 i svoj drugi euro pogodak u ovoj sezoni, ukupno četvrti u 22. euro nastupu za Dinamo.

Lijepu su akciju gosti odigrali u 79. minuti, u završnici je lopta došla lijevo do Lecjaksa koji je kvalitetno ubacio u šesnaesterac gdje je na osam metara nečuvan loše reagirao 20-godišnji Marinos Tzionis koji je poslao loptu daleko od okvira vrata.

Dosta nemoćnije izgledala je Omonia čitav drugi dio, a pod pritiskom domaćina gosti su kapitulirali ponovno u 81. minuti. Prethodno pogotku Ristovski je fantastičnim udarcem s preko dvadeset metara pucao u sam gornji desni kut i natjerao Fabiana na atraktivnu obranu i odbijanje u korner, poslije kojeg je na semaforu zasvijetlilo 2-0. Poslije kratko izvedenog ubačaja iz kuta Majer je odlično ubacio u sredinu gdje je s osam metara neometan lijepo glavom plasirao loptu u donji lijevi kut za povećanje prednosti ‘Plavih’ i svoj euro prvijenac u 17. euro nastupu za Dinamo.

Do kraja susreta, četiri minute sudačke nadoknade, nije bilo zahtijevnih situacija za vratare pa se na uzvrat u Nikoziji odlazi s teško ostvarena dva pogotka prednosti hrvatskog prvaka.

Dinamu sada predstoji ligaški okršaj s Hrvatskim dragovoljcem u Kranjčevićevoj, a zatim 27. srpnja i uzvratni okršaj s ciparskim prvakom. Podsjetimo, pobjednik sraza između Plavih i Omonije će u sljedećem koraku na putu prema grupnoj fazi natjecanja za suparnika imati poljsku Legia Varšavu ili estonsku Floru Talin. Prva utakmica igrala bi se u Zagrebu ili na Cipru.