Dinamo pogocima Petkovića i Kastratija svladao Hajduk na Maksimiru i napravio prvi konkretniji korak ka obrani naslova prvaka (VIDEO)

U najvećem derbiju hrvatskog sporta Dinamo je na Maksimiru rezultatom 2-0 (2-0) u okviru 31. kola HT Prve lige svladao Hajduk i tako stigao do dvadeset i druge ligaške pobjede u sezoni te iskoristio današnji remi Osijeka na Rujevici s Rijekom te napravio prvi veći korak ka obrani naslova prvaka.

‘Plave’ su na četiri boda prednosti pred slavonskim prvoligašem (uz utakmicu manje) pogocima u 21. i 35. minuti odveli Bruno Petković (kazneni udarac) i Lirim Kastari. Dinamo je tako i treći put ove sezone svladao Hajduk, koji je sada u nizu od tri utakmice bez pobjede.

Gosti su danas igrali bez kartoniranih Marka Livaje i Darka Todorovića, dok su domaćini sraz počeli s (od inače standardnih prvotimaca) Mislavom Oršićem i Kristijanom Jakićem na klupi za pričuve. Uvodno je Dinamo potpuno kontrolirao događanja na travnjaku, ‘Bili’ su protivniku prepustili loptu planski, no nerijetko je tijekom ovog perioda bilo pomalo i paničnih reakcija u posljednjoj liniji obrane gostiju, ali sve u svemu bez posljedica i posla za Kalinića.

Prvi udarac na susretu uputili su gosti, Fossati je pokušao iz daljine u 18. minuti, snažno i pristojno pored vratnice. Minutu poslije za Dinamo prvi udarac upućuje Stojanović iz velike udaljenosti, daleko iznad okvira vrata.

Nakon tri situacije u kojima su igrači Dinama i Hajduka ‘sramežljivo’ tražili kaznene udarce, ‘konačno’ se i to dogodilo u 20. minuti kada je na ubačaj Kastratija s desne strane napada Vušković u sredini na sedam metara u skoku rukom blokira loptu ispred Petkovića, a Bebek odmah svira najstrožu kaznu. Siguran izvođač za Krznarovu momčad u 21. minuti je bio Petković, kojem je to deveti ligaški pogodak u sezoni, šesti s bijele točke.

Nije se ništa u omjeru snaga promijenilo nakon Dinamovog pogotka za vodstvo, tek je udarcem iz daljine u 24. minuti Jurić prekinuo dominaciju domaćina. Snažno je pucao veznjak gostiju, ali Livaković s tim nije imao ni najmanjih problema. Samo minutu poslije odlična kontra na drugoj strani, u završnici je Ademi zaboravljen lijevo na šest metara, no kapetan ‘Plavih’ se umjesto na udarac odlučio na neuspješan pokušaj dodavanja u sredinu, pa su gosti uspjeli otkloniti opasnost.

Tramezzanijeva momčad mrežu je zatresla u 29. minuti kada je Jurić odigrao u prostor za Biuka koji s dvanaest metara mirno matira Livakovića, no pogodak na signalizaciju Gorana Patakija opravdano nije priznat zbog nedozvoljene pozicije Hajdukovog 18-godišnjaka.

Lider do povećanja vodstva dolazi u 35. minuti. Visoko postavljeni Simić ruši Petkovića u protivničkoj polovici, napadač domaćina brzo izvodi prekršaj i igra precizno okomito u prostor za Kastratija koji bježi pospanim braničima gostiju i mirno s dvanaest metara šalje loptu u desni kut za 2-0 Dinama i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 23. u 102. Prva HNL nastupu. Zanimlijvo, 22-godišnjak je u prvenstvu ove sezone spomenuti jedini pogodak zabio upravo Hajduku i to u 1-2 slavlju svoje momčadi u okviru 4. kola odigranog na Poljudu.

Do kraja konkretnim prilikama siromašnog poluvremena Hajduk je imao dvije spomena vrijedne situacije. Prvo je u 42. minuti blokiran i u korner odbijen dobar pokušaj Jurića s petnaest metara, a u 44. minuti ‘Bili’ su imali najbolju priliku u prvom dijelu. Jurić se odlično snašao lijevo u šesnaestercu i uspio probiti Stojanovićev blok te ubaciti oštro u sredinu gdje je prvi na lopti Umut, no njegov pokušaj iz prve u prvi kut sigurno je obranio Livaković.

U nastavak su treneri ušli svaki s po jednom promjenom. Tramezzani je umjesto Umuta Nayira na teren poslao Dimitrosa Diamantakosa, dok je Krznar izvadio Lovru Majera, a ubacio Josipa Mišića.

Uvodom drugog dijela dominirao je (istina jalovo) Hajduk kojem je suparnik prepustio posjed, poslije nekoliko nekonkretnih dolazaka u posljednju trećinu ‘Bili’ u 53. minuti imaju dobru situaciju nakon što je Kačaniklić kvalitetno probio lijevu stranu domaće obrane, njegov prizemni ubačaj kratko je odbio Lauritsen, a Biuk nije iskoristio trenutak za udarac te je očajnom reakcijom s dvanaest metara poslao loptu visoko preko vrata.

Što se uzbuđenja pred vratarima tiče, gledali smo zaista dosadno poluvrijeme. U 68. minuti tek bilježimo da je igru zbog ozljede kod Hajduka morao napustiti Mujakić, talijanski strateg umjesto njega na teren šalje 19-godišnjeg napadača Marina Ljubičića.

Konačno nešto opasnija situacija pred golom viđena je u 70. minuti kada su gosti dobro izigrali domaćine poslije prekida, u završnici Čolina s lijeve strane napada dodaje glavom u sredinu prema Diamantakosu i Ljubičiću, prvospomenuti je bio u lošijoj poziciji no zbog lošeg pregleda igre pokušava igrati loptom i tako istu uklanja s noge Ljubičiću, koji se na šest metara već namještao na volej.

Dinamo konačno u drugom dijelu prijeti u 80. minuti, Gvardiol je odlično odradio većinu posla i otvorio Atiemwena desno, u završnici je glavom na osam metara na udarcu Ademi, slabo, preko okvira vrata.

Posljednju prijetnju na susretu (tri minute sudačke nadoknade) kreirali su gosti u 90. minuti, nakon akcije na desnoj strani napada u sredini je na udarcu Kačaniklić, snažno i u okvir, no nedovoljno opasno za sigurnog Livakovića.

Dinamo sada čeka polufinalni kup okršaj s Goricom na Maksimiru (srijeda, 18h), a u sljedećem kolu aktualni prvak i lider gostuje u Koprivnici kod Slaven Belupa dok je Hajduk na Poljudu domaćin Rijeci. Zatim nas već u srijedu 5. svibnja još jednom očekuje sraz ‘Bilih’ i ‘Plavih’, ovaj put u Splitu u okviru odgođenog 22. prvenstvenog kola. Program ovog kola sutra zaključuju NK Varaždin, Varaždin iz Varaždina i Istra 1961 (18:00).

U posljednjem susretu 31. kola HT Prve lige na Maksimiru od 20 sati počinje najveći derbi hrvatskog sporta u kojem će snage odmjeriti Dinamo i Hajduk. Njihova dva prethodna ovosezonska dvoboja pripala su Plavima koji su na Poljudu slavili s 1:2, a u Zagrebu s bili bolji s 3:1.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na suspendiranog Burtona te ozlijeđene Moharramija i Gavranovića, a gosti su zbog kartona lišeni usluga Todorovića i Livaje dok zbog ozljede nema Dimitrova.

Trener Dinama Damir Krznar je u najavi derbija rekao: “Slijedi nam dvoboj protiv Hajduka, a svi znamo da je to derbi bez obzira na to na kojem se mjestu na ljestvici suparnici nalaze. Možda u ovom trenutku, s obzirom na poziciju, netko ovoj utakmici ne bi dao epitet derbija, ali ti dvoboji vijek su bili takvi i ranije, a vjerujem da će biti i ubuduće. Za nas je to utakmica koja nas i dalje drži na vrhu, još jedna u nizu od onih u kojima igramo „na sve ili ništa“. Tražimo sve, a uza sav respekt Hajduku, nadam se da ćemo sve i dobiti. Do kraja sezone svaka će nam utakmica biti, da tako kaže, kao finale svjetskog prvenstva.”

Njegov današnji suparnik Paolo Tramezzani je izjavio: “Ovo je više od utakmice iz mnogo razloga. Osjetio sam to kada smo igrali s njima. To je utakmica koja ima posebno značenje i ima bogatu povijest uspomena. Normalno je da je pripremiš i doživiš na drukčiji način od ostalih utakmica. Ali, isto tako igramo 90 minuta 11 na 11. Jasno je da ne razmišljamo o stanju na ljestvici i broju bodova koji oni imaju više u odnosu na nas. Moramo biti koncentrirani i ne smijemo biti u strahu. Ne želim da nakon utakmice žalimo jer nismo dali sve od sebe, u svim segmentima igre. Imamo mnogo entuzijazma i volje za ovom utakmicom da je odigramo bez ikakvih kompleksa.”

Glavni sudac utakmice je Ivan Bebek iz Rijeke kojem će asistirati Goran Pataki (Đakovo), Bojan Zobenica (Velika Gorica) i Dario Kulušić (Šibenik) dok su za VAR zaduženi Marin Vidulin (Kanfanar) i Goran Perica (Šibenik). Delegat susreta je Ivan Smokrović (Zagreb), a suce će kontrolirati Alen Gerek (Zabok).