Dinamo pogocima Tolića i Oršića u drugom dijelu slomio otpor ‘Farmaceuta’ i stigao do slavlja u Koprivnici (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 32. kola HT Prve lige Dinamo je na Ivan Kušek Apaš stadionu u Koprivnici rezultatom 0-2 (0-0) svladao Slaven Belupo i tako 23. ligaškom pobjedom u sezoni stigao do 74 boda na kontu, sedam više od drugoplasiranog Osijeka, koji u ovom kolu u Gradskom vrtu dočekuje Varaždin.

Pogotke za tri boda momčadi Damira Krznara postigli su Marko Tolić u 64. i Mislav Oršić u 86. minuti.

Uvodno vrijedi istaknuti da su ‘Plavi’ danas igrali bez klasičnog napadača jer treneru Damiru Krznaru zbog kartona na raspolaganju nije bilo Petkovića, a zbog ozljeda Gavranovića i Atiemwena. Domaćini su također bili uskraćeni za napadačke usluge kartoniranog Krstanovića, a na zagrijavanju pred početak susreta ozljedu je prijavio i Bogojević, pa je umjesto njega susret započeo Bosec.

Prije početka utakmice odvila se i mala svečanost prilikom koje je uručena plaketa 23-godišnjem Brunu Godi povodom njegovog stotog nastupa u svim natjecanjima u dresu ‘Farmaceuta’.

Prvi konkretniji dolazak pred vratara kreirali su gosti u 6. minuti, u završnici je lijevo na osam metara loptu dobio Oršić i pucao slabašno u prvi kut, Filipović nije imao ni najmanjih problema pri reakciji.

Dinamo je potpuno kontrolirao događanja na terenu na otvaranju utakmice. U 10. minuti na Oršićev ubačaj iz kuta loptu iz sredine na desnu vratnicu glavom vraća Lauritsen, tamo je na trenutak zaboravljen Mišić koji s ruba peterca puca traljavo te Filipović upisuje drugu obranu na susretu. Samo dvije minute poslije na ubačaj Majera s desne strane napada malo je na loptu na suprotnoj vratnici u vrlo dobroj situaciji zakasnio Gvardiol.

‘Plavi’ su igrali aktivno i konkretno, ali u završnici im je nedostajao pravi udarac. U 17. minuti poslije još jedne lijepe akcije u završnici je lijevo na dvanaest metara Majer, no ponovno je to bilo slabašno i neprecizno te je domaći vratar mirno pokupio loptu.

S odmakom vremena Stipićeva momčad uspjela je uspostaviti ravnotežu, odnosno, zaustaviti pritisak gostiju, ali nikako ‘Farmaceuti’ nisu uspijevali konkretno doći u posljednju trećinu.

Prilikama potpuno siromašan period prekinut je u 28. minuti gol-situacijom za Dinamo! Pod pritiskom Ademija loše situaciju čisti Božić te loptu oduzima Majer te poslužuje Mišića desno, a on loše reagira i desnom nogom vanjskim dijelom kopačke pokušava progurati loptu ispod istrčalog Filipovića koji odnosi svog kapetana Parackog i loptu te čuva mrežu i dalje netaknutom!

Minutu poslije konačno se u igri prema naprijed probudio i Slaven. Lulić je uz desnu aut liniju uspio progurati loptu u sredinu do Boseca koji se sjurio u sredinu šesnaesterca i odigrao lijevo za Knolla no njemački napadač se poskliznuo, uspio sačuvati loptu i iz okreta pucati u okvir, no bilo je to samo zagrijavanje za Livakovića. Nekoliko trenutaka poslije svoj je udarac iz daljine probao i Bosec, snažno, ali van okvira vrata.

Konkretizirala se situacija u posljednjim trećinama u ovom periodu. U 33. minuti uzvraćaju ‘Plavi’, Mišić je s lijeve strane napada odlično odigrao u prostor za Ivanušeca koji se sjurio do lijevog ruba peterca i pucao u prvi kut, Filipović je ponovno bio dobro postavljen.

U 36. minuti dobru situaciju imaju domaćini. Lulić kvalitetno ubacuje s desne strane napada na suprotnu gdje u duelu sa Stojanovićem na rubu peterca skok dobiva Goda i glavom upućuje loptu u okvir, Livaković odbija, a Lauritsen ispucava daleko od vrata.

Do kraja poluvremena, minuta sudačke nadoknade, gledali smo (kao i većinu druog dijela poluvremena) izjednačen odnos snaga na terenu bez prijetnji za vratare.

Miran uvod drugog dijela prekinut je ‘dramom’ u 52. minuti. Gosti su izigrali desnu stranu domaće obrane, u završnici Gvardiol na dodavanje Ivanušeca bježi Bosecu koji ga povlači za ruku, igrač ‘Plavih’ pada, a Igor Pajač odmah pokazuje na bijelu točku i dodjeljuje izravan crveni karton Bosecu! Nakon VAR provjere cijeli rasplet događaja je ‘anuliran’ jer su ‘suci u sobi’ Marin Vidulin i Robi Kezele utvrdili da je Gvardiol u začetku bijega bio u zaleđu!

U 56. i 57. minuti prijetio je i ‘Slaven’, no udarci Iličića glavom i Boseca iz daljine nisu zahtijevali reakciju Livakovića.

Krznarova momčad prvi put u nastavku prijeti u 63. minuti poslije prekrasne akcije Tolića, Majera i Stojanovića, u završnici Stojanovićev ubačaj atraktivno s trinaest metara malo pored vratnice šalje Oršić.

Minutu poslije Dinamo ima rezultatsku prednost. Oršić je povukao polukontru i odigrao lijevo za Tolića čiji prvi udarac Filipović brani, no odbijenu loptu veznjak gostiju finim dodirom diže i s ruba lijevog peterca šalje u suprotni kut za 1-0. Nakon sviranog pogotka trajala je VAR provjera jer je Godu, koji je na crti pokušavao blokirati loptu rukama odgurnuo Oršić, ali suci Vidulin i Kezele odlučili su da to nije bio prekršaj u napadu, te je Tolićev četvrti ligaški pogdoak u sezoni (ukupno 15. u 49. Prva HNL nastupu) u konačnici priznat.

Nije se Slaven uspijevao nametnuti suparniku. U 72. minuti ponovon je izigrana desna strana domaće obrane, Ivanušec igra povratno u sredinu za Oršića, koji sa sedamnaest metara poteže snažno u okvir, ali odličnom obranom iskazao se Filipović.

Nije se Slaven uspijevao nametnuti suparniku. U 72. minuti ponovon je izigrana desna strana domaće obrane, Ivanušec igra povratno u sredinu za Oršića, koji sa sedamnaest metara poteže snažno u okvir, ali odličnom obranom iskazao se Filipović. Domaći vratar tri minute poslije brani još jedan dalekometan pokušaj suparnika, ovaj put mu je s osamnaest metara prijetio Jakić koji je pucao pod gredu, no Filipović je paradom loptu odbio u korner. Poslije tog ubačaja iz kuta skok je u sredini dobio Perić i pucao nezgodno u okvir, ali nije uspio svladati zaposlenog vratara domaćih.

U 76. minuti ‘Farmaceuti’ su imali dvije fantastične prilike za izjednačenje. Loše je gostujuća obrana očistila jednu dugu loptu koju je primio Gamarra i lijevo iskosa s jedanaest snažno pucao u suprotni kut, Livaković kratko odbija, u nastavku ‘mrtvaca’ na deset metara ima Bačelić Grgić poslije čijeg udarca lopta pogađa Perića na pet metara, u raspletu ‘Plavi’ uspijevaju otkloniti opasnost i sačuvati mrežu netaknutom!

Oršić je u svom stilu u 83. minuti pronašao prostor na lijevom rubu šesnaesterca i uputio udarac u suprotni kut, lopta je završila malo pored suprotne vratnice.

Bio je ovo period kada je Dinamo suparniku prepustio posjed, a domaćini su aktivno pritiskali ostavljajući mnoštvo prostora iza sebe, a gosti su to iskoristili već u 86. minuti kada se Tolić odlično zagradio na centru i odigrao u prostor za Jakića koji je pobjegao po desnoj strani i poslužio lijevo Oršića, a on preciznim udarcem iz prve s petnaest metara od vratnice šalje loptu u mrežu za 2-0 i svoj 15. ligaški pogodak u sezoni, ukupno 56. u 170. Prva HNL nastupu.

Do kraja susreta, četiri minute sudačke nadoknade, aktualni prvak i lider prvenstva mirno je odradio posao te smo bez uzbuđenja pred vratarima dočekali posljednji Pajačev zvižduk.

Dinamo u sljedećem kolu gostuje na Rujevici kod Rijeke, a prethodno toj obvezi u srijedu se na Poljudu igra odgođeni susret 22. kola u okviru kojeg će ‘Plavi’ u najvećem derbiju hrvatskog sporta gostovati kod Hajduka. Slaven Belupo je u 33. kolu gost u Zagrebu kod Lokomotive.

U prvoj utakmici subotnjeg programa 32. kola HT Prve lige Slaven Belupo od 17 sati na stadionu Ivan Kušek Apaš dočekuje vodeći Dinamo. Nakon što je njihov prvi ovosezonski međusobni duel završio bez pobjednika (3:3) uslijedile su tri utakmice u kojima su bolji bili Plavi. U prvenstvu su slavili s 1:5 i 3:0, a u četvrtfinalu kupa su bili bolji s 2:0.

Domaćini za današnji sraz ne mogu računati na suspendiranog Krstanović dok kod gostiju iz istog razloga nema Franjića i Petkovića, a Moharrami i Gavranović su ozlijeđeni.

Trener Farmaceuta Tomislav Stipić je u najavi utakmice rekao: “Uoči utakmice nema nepoznanica jer u HNL-u igrate četiri puta protiv svakog protivnika. S vremenom saznate i broj cipela njihovih zvijezda, a kamoli ne taktičke zamisli ili karakteristike pojedinaca. Dinamo i kad igra manje dobro rijetko gubi u HNL-u. Često mi kroz glavu prolazi naš 3:3 na Maksimiru gdje smo bili jako blizu pobjedi, a na kraju ipak samo neriješeno. Fizički smo se odmorili, a nadam se da se i duh, kojem prirodno treba više vremena, uspio odmoriti. Prije svega, moramo svi biti na nivou i spremni trpjeti i raditi svih 90 minuta. Moramo smanjiti količinu nepotrebnih grešaka, ne koristiti pozornicu od 17 sati za osobni marketing i imati raspoloženog Filipovića. Zbog načina Dinamove igre očekujemo ogroman mentalni pritisak i fizičku potrošnju. Previše Dinamovih igrača na HNL nivou posjeduje taj potez pobjede. Uz to moramo se pripremiti na uigrane rotacije kreativnih igrača Dinama i punjenje prostora iz drugog plana.”

Njegov kolega Damir Krznar je dodao: “Vraćamo fokus na naše, kako uvijek ističemo, najvažnije natjecanje Hrvatski Telekom Prvu ligu. U vrlo dobroj smo poziciji, imamo četiri boda prednosti u odnosu na najbližeg pratitelja, a imamo i utakmicu zaostatka. Ali, naravno, tu prednost treba održati, po mogućnosti i povećati. Prva sljedeća utakmica uvijek je najteža i najzahtjevnija, a to je u ovom trenutku ona protiv Slavena Belupa. Respektiramo koprivničku momčad, pomrsila je račune u ovom prvenstvu i nama i drugima tako da smo iznimno oprezni, ali ujedno i odlučni završiti utakmicu na najbolji način, s tri boda.”

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će asistirati Jerko Crnčić (Vrbovec) te Ivan Mihalj i Tino Krečak iz Velike Gorice, a u VAR sobi će biti Marin Vidulin (Kanfanar) i Robi Kezele (Rijeka). Delegat susreta je Milan Rukavina (Rijeka), a suce će kontrolirati Domagoj Ljubičić (Osijek).