Dinamo pogotkom Atiemwena pred okršaj s Osijekom svladao Istru u Puli (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 20. kola HT Prve lige Dinamo je rezultatom 0-1 (0-1) svladao Istru 1961 na Aldo Drosini te se tako, pred međusobni okršaj na Maksimiru, četrnaestom ligaškom pobjedom u sezoni ponovno bodovno izjednačio s Osijekom na vrhu ljestvice.

Pogodak vrijedan tri boda momčadi Zorana Mamića donio je Iyayi Believe Atiemwen pogotkom u 36. minuti. 25-godišnjem Nigerijcu to je bio treći ligaški pogodak u sezoni, sva tri pogotka postigao je u posljednja tri kola.

Uvodno su domaćini prvi imali konkretniji dolazak, no gužvu u svom šesnaestercu gosti su uspješno otklonili. Nakon toga krenuo je pritisak Dinama.

U trećoj minuti Gavranović je u lijepom solo prodoru kroz šesnaesterac domaćina, odlazi lijevo te pokušava sa sedam metara pogoditi suprotni kut, no Tomašević pravovremenim uklizavanjem blokira njegov udarac i odbija loptu u korner.

Dvije minute poslije Lučić se istaknuo dobrom obranom, Majer je ubacio iz kuta, Perić pucao snažno glavom, no domaći vratar bio je dobro postavljen.

Vrijedi istaknuti da su ‘Plavi’ u ovom periodu dva navrata neopravdano tražili kaznen udarce, u prvom slučaju Tomaševića je u gužvi lopta pogodila u ruku koja je bila uz tijelo, a u drugom je Atiemwen pokušao iznuditi najstrožu kaznu padom nakon uklizavanja Tomaševića.

Istra je prvi udarac u okvir uputila u 13. minuti, Gržan se s osamnaest metara odlučio na prizemni pokušaj s kojim Livaković nije imao ni najmanjih problema.

U 20. minuti gosti kombiniraju po desnoj strani unutar šesnaesterca domaćina, u završnici Gavranović igra povratno za Stojanovića, no njegov udarac lijevom nogom s dvanaest metara nije pretjerano precizan i jak te Lučić upisuje još jednu sigurnu obranu.

Dvije minute poslije Mamić je bio primoran iz igre zbog ozljede izvaditi Gvardiola, umjesto njega na travnjak je poslao donedavnog igrača Gorice i nekadašnjeg juniora ‘Plavih’ – Marijana Čabraju.

Vuk je u 24. minuti probio desnu stranu gostujuće obrane i opasno ubacio u sredinu, no Guzina je za trenutak uranio na to dodavanje i propustio zaprijetiti Livakoviću iz dobre situacije.

Dinamo do rezultatske prednosti dolazi u 36. minuti. Livaković je ispucao loptu koju nitko nije uspio zaustaviti te u šesnaestercu do nje dolazi Gavranović, lijepo okreće Šutala i igra lijevo za Atiemwena, koji usamljen sa šest metara pogađa mrežu za 0-1 i svoj treći ligaški pogodak u sezoni, ukupno 15. u 56. Prva HNL nastupu.

Do kraja poluvremena, minuta sudačke nadoknade, nismo vidjeli konkretnijih situacija pred vratarima te se na odmor otišlo s minimalnom prednošću ‘Plavih’. Vrijedi istaknuti da su vrlo loše ‘mahačko’ poluvrijeme imali pomoćnici Pataki i Stolnik, koji su od četiri označena zaleđa vrlo, vrlo vjerojatno u sve četiri situacije (svaki po dvije) donijeli pogrešnu odluku.

Drugi dio su uvodno angažiranije otvorili domaćini, no prvu prijetnju kreiraju gosti. Mišić je ubacio s desne strane ruba šesnaesterca na drugu vratnicu gdje Atiemwen iskosa s osam metara glavom šalje loptu preko okvira Lučićevih vrata.

U 55. minuti neobjašnjiv potez glavnog suca Lovrića. Majer bježi Pereri koji ga povlači i ruši, no gostujući veznjak uspješno gura loptu lijevo i u gol priliku izbacuje Gavranovića, no Lovrić ne pušta prednost već odmah svira prekšraj na osamnaest metara. Uslijedili su veliki protesti igrača i klupe Dinama… Slobodni udarac kvalitetno je izveo je Majer, no Lučić se iskazao sigurnom obranom.

Na isteku 63. minute Atiemwen probija desnu stranu domaće obrane i igra povratno za usamljenog Gavranovića, no njegov pokušaj s dvanaest metara odlazi pristojno preko okvira vrata.

Istra je konačno protivničku obranu uspjela izigrati u 68. minuti, u završnici je na ubačaj s desne strane napada Vuk, no iz teške pozicije na prvoj vratnici, uz Perića ‘na leđima’ mogao je (i uspio) samo poslati loptu van igre.

U 73. minuti velika prilika za Dinamo. Sve si je sam odradio Atiemwen, prvo je glavom gurnuo loptu u šesnaesterac, zatim laganim dodirom prevario Lučića i Šutala, no onda je s pet metara umjesto nebranjenu mrežu pogodio vratnicu! U nastavku je na petercu na udarcu Majer, lopta pogađa u ruku Navarra. Lovrić i VAR kolege su poslije provjeravali situaciju i zaključili da je španjolskom braniču ruka bila uz tijelo.

Petkoviću je u 83. i 85. minuti pripala ‘čast’ izvesti slobodne udarce s ruba šesnaesterca, no u oba slučaja poslao je loptu pristojno iznad i pored okvira vrata.

Općenito se Budicinova momčad, usprkos gotovo potpunoj kontroli događaja na terenu od strane Dinama, konstantno trudila nekako doći do izjednačujućeg pogotka, no u situacijama kada bi i konkretnije došli u posljednju trećinu pravovremenim reakcijama (u pravilu danas odličnog Perića) gosti bi mirno rješavali eventualne opasnosti. Tako do kraja susreta, četiri minute sudačke nadoknade, nismo vidjeli zaposlene vratare.

Istra u sljedećem kolu gostuje na Rujevici kod Rijeke, a prethodno tom okršaju u srijedu ‘Zeleno-Žute’ čeka gostovanje na Šubićevcu kod Šibenika u okviru odgođene utakmice 15. kola. Dinamo je u sljedećem kolu na Maksimiru domaćin Osijeku u dvoboju vodećih momčadi prvenstva. Program ovog (20.) kola zaključuje se sutra kada Slaven Belupo s početkom u 18 sati u Koprivnici dočekuje Goricu.

U sklopu 20. kola HT Prve lige Istra 1961 od 17:05 na Aldo Drosini dočekuje Dinamo. Plavi su bili uspješniji u ovosezonskim međusobnim ogledima te su u Puli slavili s 0:1, a u Zagrebu s 5:0.

Domaćini u današnjem ogledu na raspolaganju imaju sve igrače dok je kod gostiju kartoniran Theophile, a ozlijeđen Moharrami.

Trener Istre 1961 Fausto Budicin je u najavi utakmice rekao: “Dolazi Dinamo koji nema pravo na kiks jer vodi utrku s Osijekom za prvu poziciju. Znamo da je Dinamo najkvalitetnija i najdominantnija momčad u HNL-u, tako da neće biti opušteni nego maksimalno motivirani. Što se nas tiče, svi igrači su u kadru i na raspolaganju za sutrašnji dvoboj. S obzirom da igramo svaka tri dana, igrači su malo umorniji, ali ćemo sastaviti najbolju jedanaestorku za susret. Koncentrirani smo maksimalno i pokušat ćemo napraviti iznenađenje.”

Trener Dinama Zoran Mamić je dodao: “Momčad je, siguran sam, svjesna situacije, svjesna da nam je svaka utakmica bitna i vjerujem da ćemo već u nedjelju biti na dobroj razini i da ćemo nastaviti ono što smo počeli protiv Lokomotive, da ćemo odigrati dobru utakmicu i pobijediti.”

Glavni sudac utakmice je Zdenko Lovrić iz Đakova kojem će pomagati sugrađanin Goran Pataki, Marko Stolnik (Varaždin) i Tomislav Bionda (Zaprešić). Za VAR su zaduženi Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Tomislav Petrović (Valpovo), delegat susteta je Ivan Smokrović (Rijeka), a kontrolor suđenja Branko Stipković (Krašić).