Dinamo pogotkom Kadziora iz slobodnog udarca svladao Hajduk na Maksimiru (VIDEO)

U 85. ligaškom derbiju Dinama i Hajduka, odigranom u okviru 18. kola Hrvatski Telekom Prve lige, Plavi su pred 11 064 gledatelja na Maksimiru rezultatom 1-0 (0-0) svladali Hajduk i tako upisali 14. prvenstvenu pobjedu u sezoni. Strijelac jedinog pogotka na utakmici bio je 26-godišnji Poljak Damian Kadzior.

Tijekom prvih dvadesetak minuta utakmice gledali smo uglavnom posjedom dominantan Dinamo, no iz te dominacije su domaći najopasniju situaciju kreirali već u prvoj minuti kada je udarac Petkovića iz dobre pozicije otišao malo pored vratnice gostiju.

Hajduk je u ovom periodu imao dvije dobre situacije za ugrožavanje Livakovićevih vrata, no bijeg Delića u 16. minuti opravdano signalizirajući zaleđe prekidaju suci, a pokušaj Bradarića u 20. s nekih dvadesetak metara uspješno je blokiran.

Uslijedio je period u kojem je Hajduk bio nešto izraženije dominantan u posjedu, no baš kao ni na suprotnoj strani, bez konkretnih opasnosti po protivnička vrata.

U 29. minuti najbolja prilika u dosadašnjem dijelu utakmice. Gojak je na dodavanje Šituma izašao sam pred Posavca, no gostujući vratar nogom brani, a u nastavku Petković puca pored gola.

U 34. minuti Šitum je iskosa s lijeve strane uputio udarac lijevom nogom, no loptu je bez problema uhvatio Posavec.

U 35. minuti Hamza je odigrao dobru dugu loptu desno za Jaira, Brazilac je probio lijevu stranu domaće obrane i pucao s nekih sedam metara, no udarac je išao ravno u Livakovića koji mirno brani taj pokušaj.

Do kraja poluvremena nijedna momčad nije kreirala ništa konkretno pred protivničkim vratima, te se na odmor odlazi bez pogodaka.

Dinamo do vodstva dolazi iz slobodnog udarca u 49. minuti. Kadzior je odlično pogodio s preko dvadeset metara po sredini šesnaesterca. Četvrti je to pogodak u sezoni za 26-godišnjeg Poljaka.

Prilikama potpuno siromašno poluvrijeme prekinuo je Teklić (ušao u 62. umjesto ozlijeđenog Caktaša) koji je nakon lijepog prolaska po desnoj strani gostujućeg napada pucao u 80. minuti, no njegov pokušaj brani dobro postavljeni Livaković.

Prva dobra situacija drugog poluvremena iz igre za Dinamo kreirana je u 84. minuti kada su Gavranović (ušao u 77. umjesto Petkovića) i Oršić (ušao u 69. umjesto Šituma) lijepo izigrali desnu stranu gostujuće obrane, no ubačaj/udarac Oršića bio je loš i odlazi pored vrata.

U 91. (op.a. 5 minuta sudačke nadoknade) je Olmo ubacio s desne strane, a Gavranović dobro pucao iz prve unutar gostujućeg šesnaesterca, no Posavec je na mjestu i sigurno brani pokušaj Dinama.

U posljednjoj minuti zaprijetio je i Menalo Posavcu, no gostujući vratar ni s tim pokušajem nije imao problema. Bila je to i posljednja spomena vrijedna situacija na susretu.

Dinamo je tako stigao do 14. prvenstvene pobjede, te na pauzu odlazi s 45 bodova na kontu, 11 više od drugoplasiranog Osijeka. Hajduk je ostao na 23 osvojena boda i na šestom mjestu HT Prve lige.

Na Maksimiru se danas s početkom u 15 sati, u okviru programa 18. kola Hrvatski Telekom Prve lige, igra najveći derbi hrvatskog nogometa u kojem lider prvenstva Dinamo dočekuje šestoplasirani Hajduk.

Bit će ovo ukupno 85. ligaški derbi Plavih i Bilih, 43. na Maksimiru. U prvom međusobnom srazu splitski i zagrebački prvoligaš na Poljudu su u okviru 9. kola odigrali susret bez pogodaka.

Gosti na Maksimiru imaju svega 6 pobjeda, a posljednje dvije upisali su u sezonama 2016/2017 (0-2 u 29. kolu) i 2017/2018 (0-1 u 22. kolu). Osam derbija okončano je bez pobjednika, a Dinamo je na svom terenu slavio u njih 28.

Glavni sudac današnjeg susreta je Ivan Bebek iz Rijeke. Bebek je sudio i prvi ovosezonski derbi odigran na Poljudu, a ovo će mu biti ukupno 13. ligaška utakmica Dinama i Hajduka na kojoj dijeli nogometnu pravdu, čime će se učvrstiti na mjestu rekordera po tom pitanju, s dva odsuđena derbija više od Željka Širića i šest od Vlade Svilokosa.

Pomoćnici će mu danas biti Tomislav Petrović iz Valpova i Miro Grgić iz Osijeka. Prvi dodatni sudac je Mario Zebec iz Varaždina, a drugi Igor Pajač iz Zeline.

Treneri Nenad Bjelica i Siniša Orešćanin na travnjak su se odlučili poslati sljedeće sastave: