Dinamo s četiri pogotka u drugom dijelu stigao do preokreta i slavlja nad Hajdukom na Maksimiru

Dinamo je u okviru 5. kola S/HNL-a pred 14031 gledateljem na Maksimiru rezultatom 4-1 (0-1) svladao Hajduk te je tako u stotom najvećem derbiju hrvatskog sporta u okviru elitnog razreda domaćeg nogometa upisao 47. slavlje nad rivalima iz Splita.

Goste je u vodstvo u trećoj minuti nadoknade prvog dijela prekrasnim pogotkom doveo Jani Atanasov, a domaćini su do preokreta stigli u drugom dijelu, za 1-1 nakon velike pogreške Awaziema prelijepo je pogodio Martin Baturina u 61., a svega tri minute poslije kapetan Arijan Ademi je postavio 1-2. Do kraja su Lovru Kalinića još matirali Amer Gojak u 84. te Mislav Oršić u prvoj minuti nadoknade.

S obzirom na to da je današnji susret bio prvi koji se formalno održao pod novim Protokolom koji su potpisali Hrvatski nogometni savez i MUP, a da je komentator dvoboja Saša Marić u sjevernokorejskom stilu uvodno izjavio da su svi gostujući navijači upravo zahvaljujući Protokolu ušli na vrijeme prije početka utakmice – vrijedi istaknuti da su navijači ‘Bilih’ na tribinu ulazili negdje do 25. minute.

Ante Čačić dvoboj je susret započeo s Petkovićem u napadu i Ivanušecom umjesto Oršića na lijevoj krilnoj poziciji. Kolega mu Valdas Dambrauskas počeo je s Melnjakom, Sahitijem, Vukovićem i Mikanovićem na klupi, umjesto njih od prve minute su istrčali Čolina, Atanasov, Lovrencsics i Awaziem. Litavac je zaigrao s tri stopera u posljednjoj liniji. ‘Bilima’ pod njim nije strana igra s tri igrača u posljednjoj liniji, bekovi su općenito (barem jedan) podignuti visoko te se prostor posljednje linije rotacijski popunjava, ali do sada ta uloga nije bila primarno namijenjena stoperima.

Ravnopravno se u uvodnih deset minuta igralo, bez konkretnijih prijetnji uz nekoliko dobrih dolazaka u posljednju trećinu s obje strane, a na isteku upravo 10. minute Hajduk je imao veliku priliku. Nakon visokog pritiska gostiju Dinamo je imao neuspješan pokušaj izlaska i izbacivanje lopte u aut, poslije ubačaja rukom s lijeve strane napada ‘Bili’ su izigrali desnu stranu domaće obrane te je u završnici Biuk lijepo ‘podvalio’ u prostor za Atanasova kojem je Ljubičić u padu uspio blokirati udarac s deset metara, lopta se odbila od Ivanušeca dalje od vrata. Gosti su tražili igranje rukom, radila je i VAR soba te je opravdano utvrđeno da nije bilo elmeneata za najstrožu kaznu.

Novu veliku priliku gosti su imali u 15. minuti kada je Livaja s desne strane napada s Perićem na leđima uspio zadržati loptu i savršeno proigrati Biuka u prostor, ali njegov udarac pod pritiskom s petnaest metara velikom je obranom zaustavio Livaković.

Dinamo je uskoro odgovorio s dva opasna i kvalitetna dolaska u posljednju trećinu, ali gostujući braniči pravovremenim su rekacijama ostavljali Kalinića nezaposlenim.

Prvi posao za gostujućeg vratara vidjeli smo u 19. minuti kada se Ivanušec s lijeve strane napada uvukao u sredinu i zapucao po sredini vrata s dvadesetak metara. Samo dvije minute poslije ponovno je Ivanušec u glavnoj ulozi, iz dubine s lijeve strane napada odigrao je savršenu loptu između braniča Hajduka za Špikića koji je mirno matirao Kalinića s osam metara, ali suci su odmah označili zaleđe, a odluku Gorana Patakija potvrdili su uskoro VAR soba i Dario Bel jer je Špikić za koji centimetar bio van igre.

Bio je ovo period kada je Dinamo izraženije dominirao događanjima na terenu. U 26. minuti Mišić prijeti iz daljine, lijevo iskosa s osamnaest metara gađao je supronti kut, ali Kalinić je uspio odbiti u korner. Velik je bio pritisak ‘Plavih’ u ovim trenucima, samo minutu poslije dosta su sreće imali gosti. Baturina je otvorio Ivanušeca lijevo, a on kvalitetno ubacio u peterac gdje je naletio Čolina i u pokušaju otklanjanja opasnosti zakucao loptu u vratnicu! ‘Odbijanac’ je stigao do Baturine koji je s osam metara pokušao zaprijetiti glavom, ali nedovoljno opasno za sigurnog Kalinića.

Naredno razdoblje Hajduk je ponovno nešto jednostavnije branio prostor, a u 37. minuti u šesnaestercu Dinama je nakon ubačaja iz kuta ostao ležati Grgić kojeg je Ristovski u borbi za poziciju povlačio za dres, ali Bel i VAR soba su nakon tihe provjere zaključili da tu nije bilo elemenata za najstrožu kaznu.

Nastavila je Čačićeva momčad s prijetnjama iz daljine, u 45. minuti se s preko dvadeset metara Šutalo odlučio okušati sreću, ali Kalinić je i to bez problema zaustavi, a onda je na isteku druge od dvije minute nadoknade Hajduk stigao do vodstva.

Livaja je iz vlastite polovice povukao prema naprijed i probio se sve do tridesetak metara te dodao desno za Atanasova, a 22-godišnji Makedonac je s dvadeset i pet metara fantastično pogodio sami gornji lijevi kut za 0-1 i veliko slavlje koje je upotpunio skidanjem dresa i javnom opomenom. Bio je to mladom veznjaku treći pogodak u 47. S/HNL nastupu i jubilarni stoti pogodak Hajduka u 100. HNL derbiju s Dinamom.

Prvi su u nastavku zaprijetili ‘Plavi’, već u 49. minuti igre pažnji obrane gostiju izmaknuo je Ademi koji je na ubačaj Ristovskog ostao nečuvan i s ruba peterca pucao glavom, ali Kalinić je vrlo sigurno ukrotio i taj pokušaj. Nastavio se ovaj pritisak domaćina od početka nastavka, Čolina je nekoliko trenutaka poslije uspio odbiti loptu iz peterca nakon prolaska Špikića, a iz tog ubačaja iz kuta je Petković pobjegao Awaziemu i zapucao s osam metara u prvi kut, ponovno, Kalinić dobro pozicioniran i miran u intervenciji.

U 60. minuti igre Dambrauskas je napravio tri promjene, umjesto Lovrencsicsa, Atanasova i Čoline uveo je Melnjaka, Vukovića i Mikanovića, a čim se nastavilo s igrom Dinamo je došao do izjendačenja te svega tri minute poslije i do potpunog preokreta!

‘Plavi’ su bili u visokom pritisku, a veliku pogrešku napravio je Awaziem koji je gledao igrača, ne i loptu, pa je do iste lijevo na deset metara došao Petković i dodao u sredinu za Baturinu koji je prekrasno iz trka pogodio sami gornji bliži kut za 1-1. 19-godišnjaku je to bio četvrti ligaški pogodak u 19. nastupu.

U 64. minuti su domaćini kombinacijama Baturine i Špikića izigrali lijevu stranu gostujuće obrane, potonji u završnici ubacuje s ruba šesnaesterca u sredinu gdje usamljeni Ademi udarcem glavom s deset metara matira Kalinića za 1-2 i preokret aktualnog prvaka države. Bio je to 31-godišnjem veznjaku 21. pogodak u 274. S/HNL nastupu.

Hajduk je na preokret uzvratio u 66. minuti kada je poslije akcije na desnoj strani napada u završnici Biuk atraktivno ostavio petom za Livaju koji je imao prostor za udarac s ruba šesnaesterca, ali slabašno je pucao ravno u dobro postavljenog Livakovića.

Četiri minute poslije gosti su bili vrlo blizu izjednačenja. Krovinovićevo dodavanje se odbilo lijevo do Melnjaka koji je do kraja probio stranu i ubacio u sredinu gdje Livaković blagim dodirom malo skreće loptu koja se od uklizalog Livaje s dva metra u luku odbija malo iznad grede.

U ovoj fazi susreta već je bilo evidentno da je Dinamo odlučio prepustiti posjed suparniku, pa je sada Hajduk bio taj koji je generalno ‘vodio igru’, a uskoro se i Čačić odlučio na prve promjene. Umjesto Špikića, Ademija i Petkovića uveo je Oršića, Gojaka i Drmića.

Do konačne potvrde zasluženog slavlja ‘Plavi’ su stigli u 84. minuti. Ponovno je izigrana lijeva strana gostujuće obrane, u završnici je uz mnoštvo prostora Ristovski mirno pronašao Gojaka u sredini, a on nakon nekoliko dodira snažnim prizemnim udarcem s četrnaest metara pogodio donji lijevi kut za 3-1.

Nije se do kraja igralo u ‘urednim linijama’, Hajduk je visokim postavljanjem tražio nekakvu nadu, a u prvoj od tri minute nadoknade primio je i četvrti pogodak u drugom dijelu. Brzu polukontru okončao je Ivanušec dodavanjem s desne strane napada u sredinu na rub šesnaesterca gdje se izvukao Oršić te potegao, a lopta poslije dodira Borevkovića prevarila Kalinića i zavšrila u mreži za konačnih 4-1.

Aktualnog hrvatskog prvaka i doprvaka sada čekaju europska gostovanja. Dinamo u utorak s početkom u 21 sat gostuje u Norveškoj kod Bodo Glimta u okviru posljednje faze kvalifikacija za Ligu prvaka, dok će Hajduk dva dana poslije u Valenciji biti gost Villarreala u istoj fazi Konferencijske lige. Nakon tih okršaja Dinamo je u domaćem prvenstvu domaćin Osijeku dok će Hajduk na Poljudu ugostiti Lokomotivu.

Program 5. kola zaključuje se sutrašnjim okršajima Osijeka i Varaždina u Gradskom vrtu (18:55) te Rijeke i Slaven Belupa na Rujevici (21:00).

Od 21:05 na Maksimiru u sklopu 5. kola SuperSport HNL-a počinje 100. najveći derbi hrvatskog sporta otkad je samostalne Hrvatske, sraz Dinama i Hajduka. U dosadašnjima bolji učinak imaju Plavi koji su upisali 46 pobjeda, 25 susreta je završilo neriješeno dok su Bili slavili u 28 navrata.

U dosadašnjem tijeku prvenstvene sezone Dinamo je ubilježio pobjede nad Lokomotivom, Slaven Belupom i Istrom 1961, a remizirali su kod Varaždina dok je Hajduk slavio na gostovanjima kod Istre 1961 i Varaždina, a susreti s Rijekom i Goricom su mu bili odgođeni. Podsjetimo da je upravo najveći derbi otvorio novu nogometnu sezonu, Plavi su nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca u Zagrebu osvojili Superkup. Obje momčadi su bile aktivne i u europskom natjecanjima gdje su izborile prolaz u play-off Lige prvaka odnosno Konferencijske lige.

Domaćini u današnjem susretu ne mogu računati na ozlijeđene Josipa Šutala, Theophilea i Bulata dok su gosti bez Prpića, Pukštasa i Fossatija.

Trener Plavih Ante Čačić je u najavi izjavio: “Čestitam Hajduku na plasmanu u play-off Konferencijske lige, držim da je to odličan rezultat, to je dobro za hrvatski nogomet, a naposljetku i za sam Hajduk. I ta činjenica da smo i Hajduk i mi napravili dobar rezultat u Europi govori u prilog tome da nas u subotu, nadam se, čeka zaista pravi hrvatski derbi, da su obje momčadi u dobrom raspoloženju. Na dispoziciji su nam svi igrači koje smo imali i u prošloj utakmici. Ne treba ni govoriti koliko nam je značio plasman u play-off Lige prvaka, i taj će rezultat pridonijeti tome da će momčad biti u pravom raspoloženju. Očekujem pravi nogometni dekor u kojem će nam naši navijači biti podrška svih 90 minuta. Pred nama je zahtjevna utakmica. Ponavljam, igramo protiv vječnog rivala, Hajduka, koji je plasmanom u play-off Konferencijske lige donio veću draž ovoj utakmici.”

Strateg Bilih Valdas Dambrauskas je dodao: “Utakmica s Dinamom nije stvar treninga, već mentaliteta, zajedništva koje moramo pokazati na terenu. Ovo je tek treća utakmica za nas ove sezone u prvenstvu. Sezona je tek počela. Momčad pokušava uhvatiti formu. Ima još vremena i za odlaske i dolaske. Još uvijek se zagrijavamo. Znamo da je ovo najveći hrvatski derbi, a nakon prolaska u Europi u dobrom smo ritmu. Dinamo je imao jedan dan više za pripremu, to je važno, ali želimo igrati napadački, preuzeti rizik. Naravno, tu je i protivnik koji će nas sigurno u tome željeti spriječiti. Mali detalji uvijek odlučuju.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će asistirati Marjan Tomas (Osijek), Goran Pataki (Đakovo) i Ivan Matić (Osijek), a za VAR su zaduženi Mario Zebec (Cestica) i Bojan Zobenica (Velika Gorica). Delegat susreta je Ivan Smokrović (Rijeka), kontrolor suđenja Vlado Svilokos (Sisak) dok će za sigurnost ispred HNS-a brinuti Vlado Dominić.